Mike Urbaniak

Jest dziennikarzem kulturalnym weekendowego magazynu Gazeta.pl, Wysokich Obcasów i polskiej edycji Vogue, gdzie prowadzi także swój queerowy podcast Open Mike.

Mieszka w Poznaniu.

Mike Urbaniak
 • 'Dużo zrobiliśmy, by Krystynie Krahelskiej dodać wieczności. Wanda i Halina zostały przypisem'
 • 'Milczenie jest bardzo kaszubskie, ma głębokie korzenie. Bierze się stąd, że Kaszubi ostro oberwali'

  "Milczenie jest bardzo kaszubskie, ma głębokie korzenie. Bierze się stąd, że Kaszubi ostro oberwali"

  Wszystko rozumiem, jestem dobrze osłuchany z kaszubskim, uczę się go i staram się mówić, ale problem polega na tym, że jak próbujesz używać tego języka i siłą rzeczy popełniasz błędy, to Kaszubi cię raczej nie zachęcają, tylko strofują. Ten puryzm wynika z obawy o polaszenie języka i jest zdeterminowany historycznie - mówi Tomasz Słomczyński, autor książki "Kaszëbë".

  Mike Urbaniak
 • 'Jeszcze niedawno nikt właściwie nie wiedział, gdzie to państwo leży'

  "Jeszcze niedawno nikt właściwie nie wiedział, gdzie to państwo leży"

  Koreańczycy są dość zamkniętym narodem i nie zawsze lubią, gdy obcokrajowcy orientują się biegle w ich problemach politycznych. W przyjaźni cenią anshim, wartość, którą dosłownie tłumaczy się jako "pokój w sercu" - mówi Roman Husarski, autor książki "Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej".

  Mike Urbaniak
 • 'Ciemniejsza strona Grecji nie wyklucza tej jasnej, tylko ją dopełnia'

  "Ciemniejsza strona Grecji nie wyklucza tej jasnej, tylko ją dopełnia"

  Opinie, że szkaluję Grecję, zdarzały się rzadko i pochodziły głównie od tak zwanych polskich Greków, potomków uchodźców greckich, którzy żyli w Polsce i wyprowadzili się do Grecji - mówi Dionisios Sturis, autor książki "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji".

  Mike Urbaniak
 • 'Godzenie małżeństwa z malowaniem zwykle nie kończyło się dobrze dla tego ostatniego'
 • 'Kawiarnie, rauty, polowania i gale. To było jego życie, niekoniecznie pracownia'

  "Kawiarnie, rauty, polowania i gale. To było jego życie, niekoniecznie pracownia"

  Pniewski był fascynujący jako architekt, artysta, ale też jako człowiek uwikłany w historię XX wieku. Starałem się więc napisać soczystą biografię, którą można czytać, nie interesując się Warszawą zupełnie - mówi Grzegorz Piątek, autor książki "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".

  Mike Urbaniak
 • 'Życie Szymanowskiego to gotowy scenariusz na film, i to raczej film dla dorosłych'

  "Życie Szymanowskiego to gotowy scenariusz na film, i to raczej film dla dorosłych"

  Jest w tym coś zabawnego, że ten homoseksualny bon vivant z fiolką kokainy w kieszonce nienagannie skrojonego garnituru pochowany został w krakowskim klasztorze paulinów. - W jego przypadku zderzenie mitu z rzeczywistością jest naprawdę brawurowe - mówi Danuta Gwizdalanka, autorka książki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim".

  Mike Urbaniak
 • Rok 1954. Jaremianka mówi, że jedyne, w czym sprawdzają się władze, to przemoc i łamanie kręgosłupów

  Rok 1954. Jaremianka mówi, że jedyne, w czym sprawdzają się władze, to przemoc i łamanie kręgosłupów

  Maria Jarema była rzeźbiarką, malarką, performerką, kostiumografką, scenografką, aktorką i działaczką. - Pisała o statusie kobiet, przemocy wobec nich, zawłaszczaniu ich losów i ciał do celów ideologicznych. Jej opinie nie były wygodne - mówi Agnieszka Dauksza, która najpierw napisała jej biografię, a teraz zebrała jej teksty w tomie "Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo".

  Mike Urbaniak
 • 'Mój ojciec był fajnym gościem. Był tak samo cudownym człowiekiem jak oprawcą'
 • 'Gdy słyszę rozmowy o Izraelu, wydaje mi się, że ludzie mówią o kraju, który nie istnieje'
 • 'Aborcja i antykoncepcja pojawiają się w papirusach medycznych sprzed niemal czterech tysięcy lat'
 • 'Białorusini nie chcą już żyć w kołchozie, chcą żyć w nowoczesnym, europejskim kraju'
 • 'Zachorowała odpowiednia liczba dyrygentów, więc mogłam się wykazać'

  "Zachorowała odpowiednia liczba dyrygentów, więc mogłam się wykazać"

  Co się robi, kiedy skończy się studia dyrygenckie, bo przecież nie wysyła się CV? - Najpierw się panikuje i zastanawia, co dalej. Najważniejsze, żeby jak najwięcej dyrygować. Nieważne kim - mówi dyrygentka Marta Gardolińska, która jesienią obejmie funkcję dyrektorki muzycznej Opéra national de Lorraine w Nancy.

  Mike Urbaniak
 • 'Niektórzy mówili, że Mickiewicz wychodzi nocami z trumny, robi rozgardiasz w świątyni i obgryza świece'

  "Niektórzy mówili, że Mickiewicz wychodzi nocami z trumny, robi rozgardiasz w świątyni i obgryza świece"

  Kiedy sprowadzono szczątki Mickiewicza do Krakowa i złożono je na Wawelu, nastały deszczowe lata. Galicyjscy chłopi uznali dość szybko, że to wina poety, który za życia miał być płanetnikiem, człowiekiem mającym władzę nad pogodą. Podkrakowski lud uważał, że trumnę poety należy wrzucić do Wisły, żeby problemy ustały - mówi Łukasz Kozak, autor książki "Upiór. Historia naturalna".

  Mike Urbaniak
 • 'Kowalska czekała na miłość do kobiety przez wiele lat i Dąbrowska spełniła te oczekiwania'

  "Kowalska czekała na miłość do kobiety przez wiele lat i Dąbrowska spełniła te oczekiwania"

  Nastoletnią Annę wychowywały siostry jej ojca, był to zimny chów z językiem francuskim i sztywną etykietą. Uczyły ją, że pewnych rzeczy się nie robi, pewnych granic się nie przekracza, a ona, w ramach buntu, nieraz to robiła - opowiada Sylwia Chwedorczuk, autorka książki "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej", w rozmowie z Mikiem Urbaniakiem, opisując niezwykłe życie zapomnianej pisarki Anny Kowalskiej i jej partnerki, Marii Dąbrowskiej.

  Mike Urbaniak
 • 'Więźniowie się go strasznie bali, wzbudzał przerażenie'. Historia Salomona Morela

  "Więźniowie się go strasznie bali, wzbudzał przerażenie". Historia Salomona Morela

  W jego zeznaniach nie pojawiła się żadna wątpliwość, żadna skrucha, nic. Uważał, że wszystko było w porządku, takie były czasy. Nie miał absolutnie żadnej refleksji na temat swojego postępowania, nawet w prywatnych rozmowach. Dlatego kiedy wszczęto śledztwo przeciw niemu, był przekonany, że wyjdzie z niego suchą nogą - mówi Anna Malinowska, autorka książki "Komendant. Życie Salomona Morela".

  Mike Urbaniak
 • Mirosław Tryczyk: W Jedwabnem zbyt szybko oceniliśmy mieszkańców

  Mirosław Tryczyk: W Jedwabnem zbyt szybko oceniliśmy mieszkańców

  Polscy Sprawiedliwi, co jest faktem powszechnie znanym, bardziej niż Niemców bali się polskich sąsiadów i partyzantów z lasu. To właśnie polscy partyzanci mordujący w Trzciannem Żydów zabili panią Wasilewską. Uważali, że ukrywając Żydów, działa na szkodę Polski - mówi Mirosław Tryczyk, autor książki "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć".

  Mike Urbaniak
 • 'Przedmioty te skrycie pracowały na rzecz zbliżenia Polaków i Niemców'
 • 'Papież lokówki', 'Napoleon ondulacji'. Jak Antoni Cierplikowski z Sieradza podbił świat

  "Papież lokówki", "Napoleon ondulacji". Jak Antoni Cierplikowski z Sieradza podbił świat

  Antoni Cierplikowski nie jest w ogóle promowany przez polski świat mody. Próbowałam prześledzić publikacje dziennikarzy modowych oraz modowych blogerek, by zobaczyć, czy ktoś na przykład pojechał do Paryża, by się sfotografować przy rue Cambon 5, gdzie Antoine miał przez siedemdziesiąt lat swój salon. Niczego takiego nie znalazłam, choć pod adres związany z Coco Chanel idą się fotografować niemal wszyscy - mówi Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine de Paris".

  Mike Urbaniak
 • 'Była tam miłość i jednocześnie jakiś rodzaj piekła. Dla obojga'

  "Była tam miłość i jednocześnie jakiś rodzaj piekła. Dla obojga"

  Pola Nireńska i Jan Karski byli kompletnie różnymi ludźmi. Ona była wrażliwa i emocjonalna, impulsywna, wręcz gwałtowna. On był bardzo racjonalny i zasadniczy. Mieli też cechy wspólne, które nie ułatwiały im życia: inteligencję, upór i szczerość. Ratowało ich poczucie humoru - mówi Weronika Kostyrko, autorka książki "Tancerka i Zagłada. Historia Poli Nireńskiej".

  Mike Urbaniak