-
"W zgrzebnym komunistycznym kraju tworzyła wielką sztukę, rozumianą pod każdą szerokością geograficzną"
Działała według określonej rutyny, codziennie pracowała od rana. Jej współpracownicy mieli być o ósmej gotowi do pracy, a nie picia porannej kawy. Od innych wymagała tego samego co od siebie - mówi Paweł Kowal, autor książki "Abakanowicz. Trauma i sława".
-
"Radość, miłość, bliskość. Dzieciństwo Kory nie było tylko pasmem złych wydarzeń"
Pięć lat w sierocińcu zapamiętała niedobrze. Dzieciństwo ją z pewnością naznaczyło na całe życie, Kora była pokiereszowana od wewnątrz, ale też ją uformowało jako osobę, która zawsze walczyła o siebie do końca - mówi Katarzyna Kubisiowska, autorka książki "Się żyje. Kora. Biografia".
-
"Polacy uchodzą w Chorwacji za najbardziej problematycznych turystów"
- Chorwaci lubią na turystów narzekać, bo ich sezon jest bardzo krótki, a więc intensywny i są tym zmęczeni. Mam poczucie, że nieraz w ogóle nie chcieliby turystów oglądać, tylko najchętniej w zamian za przekaz pieniężny wysłaliby zdjęcie Chorwacji - mówi Aleksandra Wojtaszek, autorka książki "Fjaka. Sezon na Chorwację".
-
"Przekonanie Norwegów o ich własnej wyjątkowości wynika z tego, że stworzyli jeden z najszczęśliwszych krajów świata"
W Norwegii negatywny obraz Polaków był we wszystkich mediach. Podobnie w kulturze popularnej. Na przykład w dwóch serialach: w jednym Polacy byli mieszkającymi w ciasnej piwnicy pracownikami fizycznymi, którzy usługują bogatym Norwegom i jeżdżą autem na kradzionych kołach, a w drugim zajmowali się sprzedażą alkoholu z Polski osobom nieletnim - mówi Ewa Sapieżyńska, autorka książki "Nie jestem twoim Polakiem".
-
"Budowa jednej nie ma sensu. Elektrownia atomowa to nie tylko budynek z reaktorem"
Solidarnościowe władze zupełnie nie widziały, co zrobić z Żarnowcem. Zdania były mocno podzielone. Jedni uważali, że trzeba budowę elektrowni kontynuować, inni, że zawiesić, a jeszcze inni, że skończyć, bo nie stać nas na nią - opowiada Piotr Wróblewski, autor książki "Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej".
-
"Kiedyś byli tylko bojownicy, a od teraz będą bojownicy i bojowniczki"
Broń w getcie nie spadła z nieba, tylko została przemycona - w dużej mierze przez kobiety. Informacje o tym, co dzieje się w rozmaitych gettach, zostały przewiezione głównie przez kobiety. Trzeba było znaleźć komuś kryjówkę za murami getta - znów, robiły to kobiety, opowiada Sylwia Chutnik, współredaktorka książki "Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego".
-
"Rodzice nie rozumieli, po co mi ta wieś. Ale widzą, że gospodarstwo działa, a ja nie uciekłem przy pierwszych mrozach"
Niewykształcony, nieobyty, konserwatywny i głosujący na PiS wieśniak to obraz, który się trzyma bardzo mocno, ale jest fałszywy. Wieś jest znacznie bardziej zróżnicowana, niż się wydaje - opowiada Marcin Wójcik, autor książki "Gęsiego. Z miasta na wieś".
-
Europejczycy na wygnaniu. "Dostęp do usług reguluje tu grubość portfela"
Ryszard Kapuściński pisał, że "Ameryka Łacińska to jest laboratorium świata przyszłości", i jeśli się z nim zgodzić, trzeba od razu dodać, że Chile jest najciekawszym stanowiskiem w tym laboratorium - mówi Mateusz Mazzini, autor książki "Koniec tęczy. Chile po Pinochecie".
-
Kraj ludzi szczęśliwych. Każdy ma prawo żyć tu, jak chce
Dania jest krajem, w którym można odetchnąć, zatrzymać się, uspokoić. To miejsce bardzo bezpieczne, jedno z najbezpieczniejszych na świecie. Duńskie hygge to prostota, bezpieczeństwo, swojskość - mówi Sylwia Izabela Schab, autorka książki "Dania. Tu mieszka spokój".
-
Miasto wykształciuchów, liberałów i demokratów. "Historii się tu nie fałszuje"
Miasto ma taką historię, jaką ma, tworzyli ją Niemcy, Polacy, Żydzi i Kaszubi. Sopot, jego historia to wspólne dziedzictwo tych wszystkich grup. Nie fałszuje się jej, bo nie ma ku temu żadnego powodu - mówi Tomasz Słomczyński, autor książki "Sopoty".
-
"Poznałam mężczyznę, ortodoksyjnego żyda, zakochałam się i 13 dni później byliśmy zaręczeni"
Pytań dostaję naprawdę wiele. Co żydzi uważają o jakimś filmie? Co żydzi jedzą? Jak żydzi uprawiają seks? Odpowiedź jest taka, że uważają różnie, jedzą różnie i uprawiają seks różnie - mówi Miriam Synger, autorka książki "Jestem Żydówką".
-
Żelazna dama Polesia. Nazywano ją "starym Litwinem" i "żubrem w spódnicy"
"Jednym przeszkadza jej nacjonalizm, antysemityzm i ultrakatolicyzm, drugim - jej feminizm i nieheteronormatywność. Queerowa endeczka - można oszaleć". - Maria Rodziewicz była arcyciekawą postacią - mówi Emilia Padoł, autorka książki "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza".
-
"Jedną z kobiet chcących wystartować w konkursie piękności mąż zamknął na klucz w domu"
Inną, akurat Polkę, rodzice wyciągnęli siłą z pociągu, żeby nie szła na zgubę. Nie odbywało się więc to wszystko bez oporu - z autorem książki "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia", Markiem Telerem, rozmawia Mike Urbaniak.
-
Z Syberii do Polski wróciły, żeby walczyć. "Już prawie wszystkie nie żyją, a IPN odbiera im nazwy ulic"
Umieją ściąć drzewo, ale nie upieką ciasta, umieją obsłużyć granatnik, ale nie umieją cerować. Powojenne życie jest dla nich bardzo trudne - o swoich bohaterkach opowiada Olga Wiechnik, autorka książki "Platerówki? Boże broń! Kobiety, wojna i powojnie".
-
Urodzeni z powodu wojny. Sąsiedzi wiedzą, o kogo chodzi, ale to "wiedza niedostępna dla obcych"
Niewiele wiemy o samych matkach, o tym, co myślały, bo praktycznie nie dysponujemy żadnymi źródłami bezpośrednimi. Jeśli już, to zdarzają się opowieści dzieci lub wnuków - mówi Jakub Gałęziowski, autor książki "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny".
-
Żydzi w Krakowie byli od zawsze. W miejscach, których nikt z nimi nie kojarzy
"Kraków jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, które umożliwia uczenie historii żydowskiej nie tylko z książek". Rozmowa z Michałem Galasem i Edytą Gawron, redaktorami i współautorami książki "Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich"*.
-
Krzepki Polak nie je mięsa? Endecja zalecała wegetarianizm
Historia wegetarianizmu jest fascynująca i znacznie bardziej wielobarwna, niż wydaje się większości ludzi, którzy współcześnie kojarzą go niemal wyłącznie z szeroko pojętą lewicą. W tym sensie wegetarianizm stał się niejako ofiarą - mówi Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu".
-
"Wiemy, że według katolików nawróceni zbrodniarze są w niebie, a gdzie są ich ofiary?"
Nie mogłem sobie jakoś wyobrazić komendanta Auschwitz w ramionach Jezusa. Jednak w końcu pomyślałem sobie, że trzeba się temu przyjrzeć na poważnie, bo nawrócenie i zbawienie to dla chrześcijan sprawa fundamentalna - mówi prof. Jacek Leociak, autor książki "Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach".
-
"To, że kobieta nie wyszła za mąż, było jej winą. I to, że mężczyzna się nie ożenił - też"
Mężczyźni skarżyli się w prasie językiem współczesnych inceli. Pisali, że kobiety są fałszywe i nieuczciwe, że interesują je głównie pieniądze, że wolą nieodpowiedzialnych bawidamków zamiast miłych kawalerów i że generalnie są rozczarowujące - mówi Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książki "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym".
-
Państwo w państwie. Piekielnie drogie miasto bogaczy, artystów i kontrastów
W Tel Awiwie zarabia się takie pieniądze, o których można pomarzyć. To miasto z największą w Izraelu społecznością LGBT+, największym odsetkiem wegan, wegetarian itd. Izraelczycy z innych części kraju uważają, że to bańka żyjąca własnym życiem - mówi Łukasz Tomasz Sroka, autor książki "Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu".