-
"Kiedyś byli tylko bojownicy, a od teraz będą bojownicy i bojowniczki"
Broń w getcie nie spadła z nieba, tylko została przemycona - w dużej mierze przez kobiety. Informacje o tym, co dzieje się w rozmaitych gettach, zostały przewiezione głównie przez kobiety. Trzeba było znaleźć komuś kryjówkę za murami getta - znów, robiły to kobiety, opowiada Sylwia Chutnik, współredaktorka książki "Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego".
-
"Rodzice nie rozumieli, po co mi ta wieś. Ale widzą, że gospodarstwo działa, a ja nie uciekłem przy pierwszych mrozach"
Niewykształcony, nieobyty, konserwatywny i głosujący na PiS wieśniak to obraz, który się trzyma bardzo mocno, ale jest fałszywy. Wieś jest znacznie bardziej zróżnicowana, niż się wydaje - opowiada Marcin Wójcik, autor książki "Gęsiego. Z miasta na wieś".
-
Europejczycy na wygnaniu. "Dostęp do usług reguluje tu grubość portfela"
Ryszard Kapuściński pisał, że "Ameryka Łacińska to jest laboratorium świata przyszłości", i jeśli się z nim zgodzić, trzeba od razu dodać, że Chile jest najciekawszym stanowiskiem w tym laboratorium - mówi Mateusz Mazzini, autor książki "Koniec tęczy. Chile po Pinochecie".
-
Kraj ludzi szczęśliwych. Każdy ma prawo żyć tu, jak chce
Dania jest krajem, w którym można odetchnąć, zatrzymać się, uspokoić. To miejsce bardzo bezpieczne, jedno z najbezpieczniejszych na świecie. Duńskie hygge to prostota, bezpieczeństwo, swojskość - mówi Sylwia Izabela Schab, autorka książki "Dania. Tu mieszka spokój".
-
Miasto wykształciuchów, liberałów i demokratów. "Historii się tu nie fałszuje"
Miasto ma taką historię, jaką ma, tworzyli ją Niemcy, Polacy, Żydzi i Kaszubi. Sopot, jego historia to wspólne dziedzictwo tych wszystkich grup. Nie fałszuje się jej, bo nie ma ku temu żadnego powodu - mówi Tomasz Słomczyński, autor książki "Sopoty".
-
"Poznałam mężczyznę, ortodoksyjnego żyda, zakochałam się i 13 dni później byliśmy zaręczeni"
Pytań dostaję naprawdę wiele. Co żydzi uważają o jakimś filmie? Co żydzi jedzą? Jak żydzi uprawiają seks? Odpowiedź jest taka, że uważają różnie, jedzą różnie i uprawiają seks różnie - mówi Miriam Synger, autorka książki "Jestem Żydówką".
-
Żelazna dama Polesia. Nazywano ją "starym Litwinem" i "żubrem w spódnicy"
"Jednym przeszkadza jej nacjonalizm, antysemityzm i ultrakatolicyzm, drugim - jej feminizm i nieheteronormatywność. Queerowa endeczka - można oszaleć". - Maria Rodziewicz była arcyciekawą postacią - mówi Emilia Padoł, autorka książki "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza".
-
"Jedną z kobiet chcących wystartować w konkursie piękności mąż zamknął na klucz w domu"
Inną, akurat Polkę, rodzice wyciągnęli siłą z pociągu, żeby nie szła na zgubę. Nie odbywało się więc to wszystko bez oporu - z autorem książki "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia", Markiem Telerem, rozmawia Mike Urbaniak.
-
Z Syberii do Polski wróciły, żeby walczyć. "Już prawie wszystkie nie żyją, a IPN odbiera im nazwy ulic"
Umieją ściąć drzewo, ale nie upieką ciasta, umieją obsłużyć granatnik, ale nie umieją cerować. Powojenne życie jest dla nich bardzo trudne - o swoich bohaterkach opowiada Olga Wiechnik, autorka książki "Platerówki? Boże broń! Kobiety, wojna i powojnie".
-
Urodzeni z powodu wojny. Sąsiedzi wiedzą, o kogo chodzi, ale to "wiedza niedostępna dla obcych"
Niewiele wiemy o samych matkach, o tym, co myślały, bo praktycznie nie dysponujemy żadnymi źródłami bezpośrednimi. Jeśli już, to zdarzają się opowieści dzieci lub wnuków - mówi Jakub Gałęziowski, autor książki "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny".
-
Żydzi w Krakowie byli od zawsze. W miejscach, których nikt z nimi nie kojarzy
"Kraków jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, które umożliwia uczenie historii żydowskiej nie tylko z książek". Rozmowa z Michałem Galasem i Edytą Gawron, redaktorami i współautorami książki "Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich"*.
-
Krzepki Polak nie je mięsa? Endecja zalecała wegetarianizm
Historia wegetarianizmu jest fascynująca i znacznie bardziej wielobarwna, niż wydaje się większości ludzi, którzy współcześnie kojarzą go niemal wyłącznie z szeroko pojętą lewicą. W tym sensie wegetarianizm stał się niejako ofiarą - mówi Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu".
-
"Wiemy, że według katolików nawróceni zbrodniarze są w niebie, a gdzie są ich ofiary?"
Nie mogłem sobie jakoś wyobrazić komendanta Auschwitz w ramionach Jezusa. Jednak w końcu pomyślałem sobie, że trzeba się temu przyjrzeć na poważnie, bo nawrócenie i zbawienie to dla chrześcijan sprawa fundamentalna - mówi prof. Jacek Leociak, autor książki "Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach".
-
"To, że kobieta nie wyszła za mąż, było jej winą. I to, że mężczyzna się nie ożenił - też"
Mężczyźni skarżyli się w prasie językiem współczesnych inceli. Pisali, że kobiety są fałszywe i nieuczciwe, że interesują je głównie pieniądze, że wolą nieodpowiedzialnych bawidamków zamiast miłych kawalerów i że generalnie są rozczarowujące - mówi Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książki "Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym".
-
Państwo w państwie. Piekielnie drogie miasto bogaczy, artystów i kontrastów
W Tel Awiwie zarabia się takie pieniądze, o których można pomarzyć. To miasto z największą w Izraelu społecznością LGBT+, największym odsetkiem wegan, wegetarian itd. Izraelczycy z innych części kraju uważają, że to bańka żyjąca własnym życiem - mówi Łukasz Tomasz Sroka, autor książki "Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu".
-
Maria Peszek: Będę pewnie czytała, że byłam skrzywdzonym dzieckiem, a Jan Peszek jest gejem
Edek, mój partner, z którym jestem 30 lat, powiedział, że powinnam zrobić książkę z rozmowami z Janem, bo to, jak my rozmawiamy, jest warte zapisania. Pomysł mi się spodobał, ale ciągle go odkładałam, choć Jan mnie o to co jakiś czas męczył i powtarzał, że niedługo umrze i rozmów nie będzie - mówi o swojej książce "Naku*wiam zen" Maria Peszek.
-
Miasto obiecane. Równie szybko można tu było się wzbogacić, co zbankrutować
Gdynia powstała wbrew polskiemu modelowi miejskości, bo nasze miasta były od zawsze wielokulturowe. Ona miała być wyłącznie polska z lekką domieszką kaszubską - mówi Grzegorz Piątek, autor książki "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja".
-
Ziemowit Szczerek: Lwów jest odpowiednikiem Krakowa, tylko z jeszcze większą fantazją
Lwów jest dla Ukraińców tą upragnioną Europą, bo co do tego, że Ukraina jest jej częścią, nikt chyba dzisiaj nie ma już wątpliwości. Jest miastem najbliższym temu, czym Ukraina chce być i gdzie chce być - mówi Ziemowit Szczerek. Właśnie wyszła jego książka "Wymyślone miasto Lwów".
-
Rafał Hetman: Dla mordujących nie miało znaczenia, kogo mordowali, ważne było, co zyskują
W lesie zwanym Dębrzyną, niedaleko wsi Grzęska i Świętoniowa na Podkarpaciu, doszło do serii morderstw. Ofiarami były osoby, które po II wojnie światowej wracały z robót przymusowych w III Rzeszy lub które po prostu się tam znalazły. O zbrodniach pisze w książce "Las zbliża się powoli" Rafał Hetman.
-
Wielkich skandali już nie ma. Festiwale filmowe nie są już tym, czym były kiedyś
Wszyscy narzekają, że twórcy stracili pazur. Ostatnim skandalem z rozmachem były chyba protesty przeciwko "Ostatniemu kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsese. Ostatnio zaś gest Kristen Stewart, która w Cannes zdjęła szpilki, protestując przeciw seksistowskim wymogom festiwalowego dress code'u - mówi Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru. Światowe festiwale filmowe".