-
Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przepych, bogactwo i hedonizm do kwadratu
Lodowiska, stoki narciarskie, stadiony i opera. Wszystko po to, by zwiększyć atrakcyjność kraju dla obcokrajowców. Przyjeżdżasz i możesz grzać się cały rok w słońcu, trenować hokeja albo grać w krykieta. Wszystko ma być na wyciągnięcie ręki - mówi Anna Dudzińska, autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi".
-
Żydzi oskarżeni o kolaborację. "Czy sprawiedliwości stało się zadość? Pewnie nie"
Żydzi szukali po wojnie w swojej społeczności sprawiedliwości w wymiarze moralnym, której sądy państwowe nie mogły im dać - mówi Jakub Szymczak, autor książki "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym".
-
Cenne meble na śmietniku? Wyrzucają je także instytucje. "Nie mają pojęcia o ich wartości"
Niedawno koleżanka z pracowni dzwoni do mnie i mówi, że znalazła na śmietniku wspaniałą komodę, którą ktoś wyrzucił. Wzięłyśmy ją do Instytutu Sztuki PAN - ja ją szlifowałam, a koleżanka podmalowała i mamy teraz piękny mebel - mówi dr Anna Kostrzyńska-Miłosz, autorka książki "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość".
-
Aleksandra Szarłat: SPATiF był azylem. Miejscem, gdzie gorąco dyskutowano, gdzie się jadło i upijało
Bywalcy klubu potrafili prawić sobie złośliwości, ale były one diabelnie inteligentne, pełne humoru. Jerzy Waldorff zapytał raz Antoniego Słonimskiego: "Panie Słonimski, jak pan miał na nazwisko przed wojną, bo nie pamiętam?" - mówi Aleksandra Szarłat, autorka książki "SPATiF. Upajający pozór wolności".
-
Agnieszka Krzemińska: My, Polacy, jesteśmy jedną wielką mieszanką genową. Inaczej być nie mogło
Indiana Jones, którego nienawidzę, jest wyobrażeniem XIX-wiecznego archeologa - więcej niszczy, niż odkrywa. Współczesny archeolog powinien badać przeszłość, mając z tyłu głowy, że najważniejsza jest ochrona dziedzictwa - mówi Agnieszka Krzemińska, autorka książki "Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich".
-
"W Hongkongu, skrajnie pragmatycznym i nastawionym na zysk, pojawiło się pokolenie tzw. lokalistów"
Kiedy 1 lipca 1997 roku Hongkong wracał do Chin, w Pekinie zorganizowano z tego powodu uroczystości. Zaproszono przedstawicieli różnych grup etnicznych i regionów, w tym Hongkończyków. Wie pan, w co władze ich ubrały? W stroje uszyte z kart kredytowych - mówi Piotr Bernardyn, autor książki "Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny".
-
"Moi znajomi z Kaliningradu doskonale wiedzą, że jeśli wybuchnie wojna, będą pierwszym celem"
Bazę wojskową w Kaliningradzie Kreml traktuje priorytetowo. Mieszkańcy są zaledwie dodatkiem do niej - mówi Paulina Siegień, autorka książki "Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu".
-
Bohdan Smoleń. Komediowy geniusz z bardzo niezabawnym życiem
Jest w tej rodzinie jakieś fatum. Ojciec Bohdana Smolenia to alkoholik i hazardzista. Matka tuż przed trzydziestką choruje na heinemedina, która doprowadza do kompletnego paraliżu - działała tylko głowa i trzy palce dłoni - opowiada Katarzyna Olkowicz, autorka książki "A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia".
-
"Czarna owca medycyny". Potrzebują jej miliony ludzi
Pandemia paradoksalnie zmienia postrzeganie zaburzeń psychicznych właśnie z racji ich powszechności - mówi Aneta Pawłowska-Krać, autorka książki "Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce".
-
"Miejscowi boją się, że będą mieli zaraz u siebie drugą Islandię"
Wyspy Owcze stają się coraz częściej kierunkiem turystycznym, co Farerów trochę cieszy, ale i niepokoi, bo właściwie do końca XX wieku turystów niemal tam nie było - mówi Urszula Chylaszek, autorka książki "Kanska. Miłość na Wyspach Owczych".
-
Serhij Rudenko, autor biografii Zełenskiego: On marzył o Oscarze. Tej nagrody chyba nie dostanie
Byli tacy, którzy uważali, że Zełenski mnie kupił i napisałem książkę na jego zamówienie, oraz tacy, którzy uważali, że kupił mnie jego przeciwnik Petro Poroszenko. Jako niezależny dziennikarz nie mógłbym więc dostać lepszych recenzji - mówi Serhij Rudenko, autor biografii "Zełenski. Poza scenariuszem".
-
"Praca w pogotowiu daje kompleksowy obraz. Raz jedziesz do bezdomnego, raz do rezydencji ambasadora"
Typowy reportaż o ratownictwie medycznym jest opisem najtrudniejszych przypadków okraszonym opowieścią o ciężkich warunkach socjalnych ratowników medycznych i niskich pensjach. I to wszystko jest prawda. Ale moim zdaniem ta praca to coś więcej - mówi Jakub Sieczko, lekarz, autor książki "Pogo".
-
Nie było chrztu Polski ani Cudu nad Wisłą. "Powiedział: Napisz o tym w swoim stylu"
O przedmiocie historia i teraźniejszość wiele nie powiem, bo mimo że ma być nauczany od nowego roku szkolnego, nie mamy do niego żadnych podręczników - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka, autorka książki "Historia, której nie było", na FB prowadząca stronę Babka od histy.
-
Pola Raksa zniknęła, ale świat się do niej nieustannie dobija
Do fenomenu "Czterech pancernych" Pola Raksa podchodziła z dystansem. Inaczej się chyba nie dało, bo pytano ją na przykład, dlaczego ma dziecko z mężem, a nie z Jankiem, granym przez Janusza Gajosa. Albo gdzie jest Szarik - opowiada Krzysztof Tomasik, autor książki "Poli Raksy twarz".
-
"Jestem gruba. Czy mam być za to obrażana? Czy mam być upokarzana?"
Jestem wielką przeciwniczką dyskryminacji ze względu na cokolwiek, a osoby grube są wykluczane i dyskryminowane nieustannie - mówi Maria Mamczur, autorka książki "Gruba. Reportaże o wadze i uprzedzeniach".
-
"Jeżeli nie było co do garnka włożyć, włączał się mechanizm obronny w postaci żartu"
Kolejki wróciły do nas na jakiś czas za sprawą pandemii, ale od PRL-owskich różnią się tym, że ludzie się w nich nie zaprzyjaźniają, tylko patrzą w smartfony - mówi Monika Milewska, autorka książki "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia PRL".
-
Dzieci z zeszytów Lejba Majzelsa. "Ich los po wojnie był pełen rozpaczy"
Gdy cudem ktoś przeżył i zgłosił się z prośbą o odnalezienie dziecka, rozpoczynały się poszukiwania. Takim właśnie poszukiwaczem, pracującym dla Centralnego Komitetu Żydów, był Lejb Majzels - mówi Anna Bikont, autorka książki "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie".
-
Bliscy lubili, gdy malował. "Bo to jedyne zajęcie, przy którym Churchill nic nie mówił"
Doprowadzał do szału wszystkich królów po kolei. Dostał literackiego Nobla. Był jedynym Anglikiem, którego bał się Hitler. O Winstonie Churchillu opowiada Nina Smolar, autorka książki "Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy".
-
"Ormianie przetrwali ponad dwa tysiące lat. To jest spory wyczyn"
Inne narody mają jakieś związki z sąsiadami, jakichś krewniaków. Nawet Gruzinów, posiadających swój zupełnie odrębny język i alfabet, łączy z Rosją choćby prawosławie. Ormianie różnią się od innych pod każdym względem - mówi Maciej Falkowski, autor książki "Armenia. Obieg zamknięty".
-
"Gdy jesteś tym 'od Żydów', cały czas spotykasz się z wrogością. Trzeba mieć skórę słonia"
Właściwie wszystkich strażników podejrzewa się, czy wręcz oskarża, o to, że są opłacani przez Żydów - mówi Patrycja Dołowy, autorka książki "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci".