-
"Zetka z Zetką". O osobach z niepełnosprawnością, religii i wstydzie [PODCAST]
Ja się wtedy w sobie bardzo gotowałem, bo czułem się źle. Z tym, że na pełnej wchodzę w to "bycie gejem" i "pedałuję", jak ja to nazywam. A potem idę do konfesjonału i kompulsywnie wręcz się z tego spowiadam - mówi Mikołaj Jabłoński, współtwórca kanału VIP Team o osobach niewidomych i słabowidzących, który opowiada o byciu osobą homoseksualną w polskim Kościele.
-
"Zetka z Zetką". O macierzyństwie w młodym wieku, łączeniu nauki z wychowaniem dzieci i pracy z domu [PODCAST]
Jak przyszłam po wakacjach do szkoły, to pierwszą osobą, której powiedziałam o ciąży, była pani pedagog w szkole. Miałam z nią bardzo przyjacielskie relacje - mówi Zuzia Szulc, 21-letnia studentka, graficzka i mama dwójki dzieci. Zuzia od zawsze planowała dużą rodzinę, wiedziała, że chce urodzić dzieci, zanim pójdzie na studia.
-
"Zetka z Zetką". O pracy w bacówce, bezdzietności i polskiej wsi [PODCAST]
Łatwiej mi mówić, że jestem ze wsi niż z miasta, bo ja w tym mieście w ogóle nie bywałam. Do tego stopnia, że jako dziecko nie spędzałam czasu z dziećmi, bo spędzałam czas na wsi, na polu, na łące - mówi Ewa Zwolska, która prowadzi profil na Instagramie mewa_w_locie, a obecnie pracuje w Bacówce PTTK pod Małą Rawką.
-
Nie dopasowujemy się do oczekiwań innych tylko dlatego, że powinniśmy "jacyś" być
W drugim sezonie "Zetki z Zetką" swoje historie opowie pięć osób: młoda mama, podróżniczka, pedagożka, osoba niepełnosprawna i przedsiębiorca. Jeśli chcą Państwo poznać różnorodne światy Zetek - to wysłuchanie ich może być na to najlepszym sposobem. Zapraszam!
-
"Często, mimo naszej najlepszej wiedzy, nie jesteśmy już w stanie pomóc"
Ogromnie tutaj liczy się czas. Niestety, objawy po zjedzeniu występują tak późno, że płukanie żołądka nie ma już sensu - mówi Tomasz Rezydent*, lekarz w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych, o zatruciu muchomorem plamistym.
-
"Są ci na dole i ci na górze". I "zwykli Polacy"
Masz kilkoro dzieci, mieszkasz na wsi i zdarza ci się publicznie pokazać w piżamie? To może być zarówno powodem do kpin, jak i spotkać się z podziwem.
-
"Możemy się spodziewać powtórki odrzańskiej katastrofy na Wiśle"
Droga wodna E40 to potężna inwestycja, która nie tylko będzie kosztować miliardy, ale także będzie mieć katastrofalne skutki dla środowiska. I stoi w sprzeczności z prawem krajowym i międzynarodowym - mówi Małgorzata Górska, koordynatorka kampanii OTOP "Stop drodze wodnej E40", która ma zostać poprowadzona od Gdańska, przez Terespol, do Chersonia.
-
"Niestety większość entomologów brzydzi się tymi owadami, którymi ja się zajmuję"
Gdy jest sympozjum na temat motyli, przyjeżdża 100, 200 osób. Gdy sympozjum dotyczy chrząszczy - znowu dużo. Na wykłady o muchówkach już przychodzi znacznie mniej. A na te o karaczanach? Nikt - opowiada entomolog, prof. Stanisław Ignatowicz i wyjaśnia, dlaczego owadzia ewolucja powinna nas skłonić do odejścia od pestycydów.
-
Cyrograf na studia, czyli jak odebrać młodym lekarzom prawo wyboru
Dostaną pieniądze na naukę na kierunku lekarskim pod warunkiem, że potem specjalizację, miejsce pracy i jej warunki wybierze za nich Ministerstwo Zdrowia. Nie ma przestrzeni na potknięcia, pomyłki i rezygnacje. A jeśli ktoś zmieni zdanie - będzie płacił.
-
Zetki kontra pierwszy taki kryzys w życiu. "Odczuwam lęk przed przyszłością. I to ogromny"
Inflacja jest najwyższa od 25 lat. Po tyle lat albo mniej, mają moi rozmówcy - przedstawiciele pokolenia Z, które przez ogromną większość życia funkcjonowało w dobrze poukładanym świecie. Teraz na ich oczach ten świat gwałtownie się zmienia.
-
Zetka z Zetką. O feminizmie, polityce i wolnej szkole [PODCAST]
Świadomie zaczęłam nazywać się feministką dopiero w liceum. Wtedy zaczęłam o wiele bardziej dostrzegać ten problem. I temat, który był wcześniej powodem do żartów, zaczął nabierać większej wagi - mówi Anna Maziarska w piątym odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Zetka z Zetką. O koreańskim popie, Korei Południowej i dbaniu o zdrowie psychiczne [PODCAST]
K-pop w tym momencie to jest już tak naprawdę lifestyle, to nie jest tylko gatunek muzyki. To jest wszystko to, co się dzieje dookoła. To jest biznes, który jest niesamowicie dynamiczny - mówi Zuza Frymark w czwartym odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Dlaczego to, co lokalne, jest takie drogie? "Ponad połowa trafia do producentów"
Około 40 producentów jest z nami na stałe. Z niektórymi zakończyłyśmy współpracę. Miałyśmy taką historię, że gospodarz nie uwędził dla nas zamówionych ryb, bo było za gorąco i mu się nie chciało - opowiada Kasia Kolanowska, która razem z Magdą Karpińską i Anką Gaik prowadzi internetowy sklep Karmnik z lokalnymi produktami z Mazowsza i okolic.
-
Zetka z Zetką. O nauce na trzech kontynentach, religii i podróżowaniu [PODCAST]
Pierwszy rok mojego liceum był w III LO w Gdańsku, w Topolówce, w systemie IB, drugi rok w Stanach Zjednoczonych w systemie amerykańskim, a trzeci rok w systemie amerykańskim łączonym z arabskim, bo zdawałam też egzaminy po arabsku w Jordanii - opowiada Alicja Borzyszkowska w trzecim odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Zetka z Zetką. O mitach, zaimkach i tranzycji [PODCAST]
- Myślę, że to jest charakterystyczne dla naszego pokolenia, że żartujemy sobie ze swoich traum, żeby sobie z nimi poradzić, a jednocześnie odbieramy osobom z zewnątrz oręż, żeby nas zranić dzięki temu, że sami budujemy dystans - mówi Kacper Potępski w drugim odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Zetka z Zetką. O segregowaniu śmieci sąsiadów, alkoholu i pracy [PODCAST]
Kiedyś wymyślałam wymówki. Na przykład mówiłam: A bo ja tutaj szukam wytłoczek na jajka, bo moja babcia ma kury, ale teraz już mówię: segreguję śmieci, bo ludzie tego nie robią - opowiada Magda Piotrowska w pierwszym odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Wędrujące plaże. Bałtyk czasem zabiera, a czasem oddaje
Linia brzegowa Morza Bałtyckiego nieustannie się zmienia. W ciągu kilkudziesięciu lat plaże mogą przemieścić się o wiele metrów, zarówno w głąb morza, jak i w głąb lądu.
-
"20 lat temu mieliśmy nawet trzy-cztery tysiące ognisk wścieklizny w ciągu roku"
Wystarczą minuty, gdy kot spotka na spacerze dzikie zwierzę i wda się w mocniejszą wymianę zdań. Za kilkanaście do kilkudziesięciu dni zacznie mieć objawy wścieklizny - mówi lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
-
Jak kupić receptę? Przeklikuję się przez myśli samobójcze, choroby nerek, wątroby, serca
39, 65, 99 zł. To od ciebie zależy, ile chcesz wydać na receptę. Diagnoza nie jest wliczona w cenę. Stawiasz ją sobie sam.
-
Skąd się bierze woda w kranie i co w niej jest?
W momencie, w którym woda wpływa do budynku, jej jakość staje się "sprawą prywatną" - mówi Edyta Łaskawiec, doktorka inżynierii środowiska w zakresie technologii wody i ścieków na Politechnice Śląskiej.