Zetka z Zetką
Agata Porażka (fot. archiwum prywatne)
Agata Porażka (fot. archiwum prywatne)

Nie zliczę, ile razy w ciągu ostatniego roku zadano mi pytanie "czego chcą Zetki". Nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi na to pytanie, tak samo, jak nie da się w jednym zdaniu opisać wszystkich milenialsów. Zetki, podobnie jak inne grupy wiekowe, składają się z wielu różnych grup, baniek i historii, które, mimo zbliżonego wieku, potrafią być drastycznie różne.

W momencie, kiedy studiujemy lub szukamy pierwszej pracy, łączy nas doświadczenie globalnych kryzysów – klimatycznego i pandemii, wojny za naszą wschodnią granicą, ale też, o czym będą się mogli przekonać słuchacze, coraz większa świadomość tego, że nie musimy się dopasowywać do oczekiwań innych tylko dlatego, że powinniśmy "jacyś" być. Moich bohaterów i bohaterki łączy to, że każdy idzie swoją własną ścieżką - nawet jeśli czasem jest na niej zupełnie sam.

Agata Porażka, dziennikarka weekendowego magazynu Gazeta.pl. (fot. Archiwum prywatne)

W drugim sezonie o swoich decyzjach opowie Zuzia Szulc, 20-letnia mama dwójki dzieci, narzeczona i studentka. Swoją perspektywę na świat przybliżą także Mikołaj Jabłoński, który na skutek choroby widzi w 10 proc. i opowie o zmaganiach z Kościołem i wiarą jako osoba homoseksualna i Mateusz Leszczyński, który założył firmę i jako karierę wybrał wyszukiwanie ubrań w second handach i odsprzedawanie ich na swoim portalu. O ciężkiej, fizycznej pracy w bacówce i na roli opowie Ewa Zwolska, podróżniczka i pracowniczka Bacówki PTTK pod Małą Rawką, a o stygmatyzowaniu chorób psychicznych i swoich zmaganiach z depresją - Anna Breguła.

Zachęcam do poznania każdej z tych osób i przekonania się, co mają do powiedzenia na temat siebie, swoich wyborów i naszej generacji.

***

Zachęcamy do przesłuchania innych odcinków z cyklu "Zetka z Zetką" na Spotify, Youtube i Gazeta.pl

  1. O segregowaniu śmieci sąsiadów, alkoholu i pracy - Spotify - YouTube
  2. O mitach, zaimkach i tranzycji - Spotify - YouTube
  3. O nauce na trzech kontynentach, religii i podróżowaniu - Spotify - YouTube
  4. O koreańskim popie, Korei Południowej i dbaniu o zdrowie psychiczne - Spotify - YouTube
  5. O feminizmie, polityce i wolnej szkole - Spotify - YouTube

Agata Porażka. Dziennikarka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Twórczyni cyklu Zagrajmy w Zielone, który skupia się na tym, co powinniśmy zrobić, by zamiast niszczyć, dbać o planetę. Prowadzi podcast Zetka z Zetką.