-
Cyrograf na studia, czyli jak odebrać młodym lekarzom prawo wyboru
Dostaną pieniądze na naukę na kierunku lekarskim pod warunkiem, że potem specjalizację, miejsce pracy i jej warunki wybierze za nich Ministerstwo Zdrowia. Nie ma przestrzeni na potknięcia, pomyłki i rezygnacje. A jeśli ktoś zmieni zdanie - będzie płacił.
-
Zetki kontra pierwszy taki kryzys w życiu. "Odczuwam lęk przed przyszłością. I to ogromny"
Inflacja jest najwyższa od 25 lat. Po tyle lat albo mniej, mają moi rozmówcy - przedstawiciele pokolenia Z, które przez ogromną większość życia funkcjonowało w dobrze poukładanym świecie. Teraz na ich oczach ten świat gwałtownie się zmienia.
-
Zetka z Zetką. O feminizmie, polityce i wolnej szkole [PODCAST]
Świadomie zaczęłam nazywać się feministką dopiero w liceum. Wtedy zaczęłam o wiele bardziej dostrzegać ten problem. I temat, który był wcześniej powodem do żartów, zaczął nabierać większej wagi - mówi Anna Maziarska w piątym odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Zetka z Zetką. O koreańskim popie, Korei Południowej i dbaniu o zdrowie psychiczne [PODCAST]
K-pop w tym momencie to jest już tak naprawdę lifestyle, to nie jest tylko gatunek muzyki. To jest wszystko to, co się dzieje dookoła. To jest biznes, który jest niesamowicie dynamiczny - mówi Zuza Frymark w czwartym odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Dlaczego to, co lokalne, jest takie drogie? "Ponad połowa trafia do producentów"
Około 40 producentów jest z nami na stałe. Z niektórymi zakończyłyśmy współpracę. Miałyśmy taką historię, że gospodarz nie uwędził dla nas zamówionych ryb, bo było za gorąco i mu się nie chciało - opowiada Kasia Kolanowska, która razem z Magdą Karpińską i Anką Gaik prowadzi internetowy sklep Karmnik z lokalnymi produktami z Mazowsza i okolic.
-
Zetka z Zetką. O nauce na trzech kontynentach, religii i podróżowaniu [PODCAST]
Pierwszy rok mojego liceum był w III LO w Gdańsku, w Topolówce, w systemie IB, drugi rok w Stanach Zjednoczonych w systemie amerykańskim, a trzeci rok w systemie amerykańskim łączonym z arabskim, bo zdawałam też egzaminy po arabsku w Jordanii - opowiada Alicja Borzyszkowska w trzecim odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Zetka z Zetką. O mitach, zaimkach i tranzycji [PODCAST]
- Myślę, że to jest charakterystyczne dla naszego pokolenia, że żartujemy sobie ze swoich traum, żeby sobie z nimi poradzić, a jednocześnie odbieramy osobom z zewnątrz oręż, żeby nas zranić dzięki temu, że sami budujemy dystans - mówi Kacper Potępski w drugim odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Zetka z Zetką. O segregowaniu śmieci sąsiadów, alkoholu i pracy [PODCAST]
Kiedyś wymyślałam wymówki. Na przykład mówiłam: A bo ja tutaj szukam wytłoczek na jajka, bo moja babcia ma kury, ale teraz już mówię: segreguję śmieci, bo ludzie tego nie robią - opowiada Magda Piotrowska w pierwszym odcinku podcastu "Zetka z Zetką".
-
Wędrujące plaże. Bałtyk czasem zabiera, a czasem oddaje
Linia brzegowa Morza Bałtyckiego nieustannie się zmienia. W ciągu kilkudziesięciu lat plaże mogą przemieścić się o wiele metrów, zarówno w głąb morza, jak i w głąb lądu.
-
"20 lat temu mieliśmy nawet trzy-cztery tysiące ognisk wścieklizny w ciągu roku"
Wystarczą minuty, gdy kot spotka na spacerze dzikie zwierzę i wda się w mocniejszą wymianę zdań. Za kilkanaście do kilkudziesięciu dni zacznie mieć objawy wścieklizny - mówi lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
-
Jak kupić receptę? Przeklikuję się przez myśli samobójcze, choroby nerek, wątroby, serca
39, 65, 99 zł. To od ciebie zależy, ile chcesz wydać na receptę. Diagnoza nie jest wliczona w cenę. Stawiasz ją sobie sam.
-
Skąd się bierze woda w kranie i co w niej jest?
W momencie, w którym woda wpływa do budynku, jej jakość staje się "sprawą prywatną" - mówi Edyta Łaskawiec, doktorka inżynierii środowiska w zakresie technologii wody i ścieków na Politechnice Śląskiej.
-
Telewizor, telefon, tablet. Ilu cichych zabójców klimatycznych codziennie wspierasz?
Każde uruchomienie komputera przyczynia się do emisji CO2 - w niektórych przypadkach większej niż niejeden międzynarodowy lot.
-
Żyją razem, ale podróżują oddzielnie. Bo wakacje z rodziną to nie odpoczynek
Nie wszyscy pytają o zgodę drugą osobę. Niektórzy nie mają pieniędzy, by wyjechać na wczasy, o jakich marzy partner. A inni cierpliwości, by wytrwać razem do końca urlopu. Bywa, że samotne wakacje to pierwszy krok w stronę rozstania. Ale dla wielu - w tym zmęczonych matek i ojców - to po prostu czas świętego spokoju.
-
20 lat sprzątania jak 20 lat palenia papierosów. Ile toksyn wdychamy w mieszkaniach?
Aż dwie trzecie wszystkich chemikaliów produkowanych w UE to substancje niebezpieczne dla zdrowia - z częścią mamy do czynienia we własnych domach. Do 2030 roku ogólna produkcja chemikaliów ma się podwoić.
-
Urodziłam się w 1998 roku, nie pamiętam Polski bez Unii Europejskiej. I nie chcę takiej poznać
Bez Unii Europejskiej mój dojazd do liceum mógłby trwać o godzinę dłużej. Nie poznałabym tylu wartościowych ludzi. I w wielu sprawach nie miałabym po prostu wyboru. Tak jak nie mieli go jeszcze moi rodzice.
-
Leczenie ludzi powinniśmy zacząć od leczenia zwierząt
Ze względu na to, że żyjemy w tak bliskim kontakcie, coraz więcej nowo pojawiających się chorób pochodzi właśnie od zwierząt, dzikich i hodowlanych - mówi dr Dorota Komar z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
-
Plastikowe morze. Tworzywa sztuczne stanowią około 70 proc. odpadów w Bałtyku
Plastik w morzu znajdziemy we wszystkich możliwych rozmiarach i kształtach. Za jedne z najbardziej niebezpiecznych uznawane są najmniejsze cząsteczki zwane mikroplastikiem. W dodatku właśnie ich jest najwięcej.
-
"Bez podjęcia zdecydowanych działań Bałtyk, jakim go znamy dzisiaj, może umrzeć"
Powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła w ciągu ostatnich 115 lat ponad dziesięciokrotnie. Stanowią one ponad 17 procent Morza Bałtyckiego - mówi Sylwia Migdał, specjalistka ds. ochrony ekosystemów morskich w Fundacji WWF. 27 marca odbędzie się finał akcji "Godzina dla Ziemi", która w tym roku jest poświęcona ratowaniu Bałtyku.
-
"Co drugi gatunek ryb w Polsce jest zagrożony wyginięciem"
Bariery ograniczają zwierzętom, szczególnie rybom, możliwość migracji. Doprowadziły do tego, że w Europie liczebność ryb migrujących spadła w ostatnich 50 latach o około 93 proc. - opowiada Marek Elas, koordynator programu "Strażnicy rzek WWF", ekspert ds. ekosystemów rzecznych.