-
Czas magistrów i licencjatów powoli się kończy? "Czytanie ze zrozumieniem i ocena jakości informacji - tego powinniśmy uczyć"
Rynek edukacji wyższej w najbliższych latach będzie się dynamicznie zmieniał. Podobnie jak sposób prowadzenia poszczególnych programów studiów, z uwagi na przykład na dostępność ChatuGPT czy innych narzędzi sztucznej inteligencji. Wiemy, że zarówno metody, do których przywykliśmy, jak i sama forma edukacji będą musiały ewoluować - mówi dr Tomasz Gajderowicz z Katedry Edukacji i Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Dzień dobry, czy zastałem pluskwę? "Panuje u nas epidemia"
Chowają się w łóżkach, lampach, karniszach i kocach. Na łowy idą wtedy, gdy inni śpią. Nie mają nic wspólnego z brudem, liczy się tylko człowiek. A jak już się pojawią, pozbycie się nieproszonych pasożytów jest wyjątkowo trudne.
-
"Rodzice są świetnymi pierwszymi nauczycielami, ale potem powinni jednak przekazać tę rolę innym"
"Są rodzice, którzy mimo najlepszych intencji nie wspierają swoich dzieci tak, jak powinni. Często nie radzą sobie z własnym stresem i zamiast pomóc rozładować emocje związane z rywalizacją sportową, tylko je wzmacniają" - mówi psycholożka sportowa Katarzyna Selwant.
-
Okres bez wstydu. Ile uczennic opuściło zajęcia z powodu braku środków higienicznych?
Z kina czy czekolady można sobie zrezygnować, ale wyobraź sobie, jak to jest, kiedy do wyboru masz zestaw obiadowy i opakowanie tamponów. Tampony przecież musisz kupić, bo bez nich nie będziesz w stanie normalnie funkcjonować - mówi aktywistka ekologiczna Magda Piotrowska.
-
Słowniki, wrotki, kijki narciarskie. I setki, tysiące sztuk ubrań. Co ludzie oddają za darmo?
Czasem rodzice przynoszą nam rzeczy, z których dzieci wyrosły, czasem osoby w żałobie rzeczy po zmarłych. To są trudne momenty, trudne historie - opowiada Izabela Starszewska, koordynatorka Współdzielnika.
-
Tomasz Jurek: Większość pediatrów przynajmniej raz spotka dziecko będące ofiarą przemocy fizycznej
Często przemoc wobec dziecka jest w rodzinie latami akceptowana przez domowników. Dopiero gdy staje się bardzo brutalna, dochodzi do poważnych obrażeń, ktoś z rodziny mówi "dość" i zgłasza się z dzieckiem do nas lub na oddział szpitalny - mówi dr hab. Tomasz Jurek, szef Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Medycyną sądową zajmuje się od 22 lat.
-
"Trzy osoby powiedziały mi, że jak chcą jechać na wizytę do lekarza, to wzywają karetkę"
I nie mówimy tutaj o sytuacji zagrożenia życia, tylko o zwykłych badaniach - mówi dr Łukasz Fiedeń, geograf, który właśnie obronił pracę doktorską "Strategie mobilności i zachowania społeczne mieszkańców pozametropolitalnych obszarów wiejskich o słabej dostępności transportu publicznego".
-
"Cała kultura podhalańska wywodzi się z szałaśnictwa i do dzisiaj jest to bardzo ważny element życia"
Starsi przedstawiciele społeczności podhalańskiej wspominają, że to owce pozwoliły im przeżyć czasy II wojny światowej, stały się głównymi żywicielkami - mówi Agnieszka Gąsienica-Giewont, współautorka książki "Podhalanie. Wokół tożsamości".
-
"Żebyś był normalny". Życzenia, których nie chcemy słyszeć
Żebyś znalazła partnera, urodziła dzieci i w końcu schudła. Żebyś przestała się miotać i odnalazła Boga. Żebyś był normalny. Życzenia świąteczne, choć w wielu przypadkach wypowiadane z dobrą intencją, potrafią bardzo zaboleć adresata.
-
"Są prodziekani, którzy osobiście przywożą studentów na konsultacje psychologiczne"
W październiku przyjęliśmy łącznie 170 osób, z czego 80 proc. to studenci, a 20 proc. to doktoranci i pracownicy naszej uczelni - mówi Katarzyna Stankiewicz, kierowniczka Centrum Pomocy Psychologicznej na Uniwersytecie Warszawskim.
-
"Zetka z Zetką". O leczeniu psychiatrycznym, przemocy i pomocy [PODCAST]
- Nie było takiego miejsca na odreagowanie, na pobycie sam na sam ze sobą. To było dla mnie najcięższe - mówi Anna Breguła, studentka psychologii, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Widzących Więcej działającego na rzecz osób doświadczających przemocy.
-
Czy pokolenie Z chce mieć dzieci? "Wychodzę z założenia, że jak coś robić, to porządnie"
Mieć, nie mieć, teraz, za rok czy za dziesięć lat? O to, co sądzą o posiadaniu dzieci, zapytaliśmy kilka młodych osób.
-
"Zetka z Zetką". O kupowaniu w lumpeksach, prowadzeniu firmy i szukaniu mieszkania [PODCAST]
To jest konsekwencja regularnego chodzenia, to po pierwsze. A po drugie, poszerzania wiedzy, żeby wiedzieć, gdzie jaką markę sprzedać. I śledzenie trendów - że coś, czego nikt dwa-trzy lata temu nie kupował, może teraz chodzić za dobre pieniądze. I na odwrót - mówi Mateusz Leszczyński, twórca profilu lumpfinds, na którym pokazuje, jak znaleźć rzeczy w drugim obiegu.
-
Kryzys? Jaki kryzys! "Mamy wrażenie, że ludzie kupują coraz więcej"
Dwie godziny w ogonku do restauracji, 50 minut czekania na gofra, wijąca się kolejka do lady z mięsem - inflacja szaleje, kryzys nadchodzi, ale jakby tego nie widać. Czy w Polsce trwa bal na Titanicu?
-
"Zetka z Zetką". O osobach z niepełnosprawnością, religii i wstydzie [PODCAST]
Ja się wtedy w sobie bardzo gotowałem, bo czułem się źle. Z tym, że na pełnej wchodzę w to "bycie gejem" i "pedałuję", jak ja to nazywam. A potem idę do konfesjonału i kompulsywnie wręcz się z tego spowiadam - mówi Mikołaj Jabłoński, współtwórca kanału VIP Team o osobach niewidomych i słabowidzących, który opowiada o byciu osobą homoseksualną w polskim Kościele.
-
"Zetka z Zetką". O macierzyństwie w młodym wieku, łączeniu nauki z wychowaniem dzieci i pracy z domu [PODCAST]
Jak przyszłam po wakacjach do szkoły, to pierwszą osobą, której powiedziałam o ciąży, była pani pedagog w szkole. Miałam z nią bardzo przyjacielskie relacje - mówi Zuzia Szulc, 21-letnia studentka, graficzka i mama dwójki dzieci. Zuzia od zawsze planowała dużą rodzinę, wiedziała, że chce urodzić dzieci, zanim pójdzie na studia.
-
"Zetka z Zetką". O pracy w bacówce, bezdzietności i polskiej wsi [PODCAST]
Łatwiej mi mówić, że jestem ze wsi niż z miasta, bo ja w tym mieście w ogóle nie bywałam. Do tego stopnia, że jako dziecko nie spędzałam czasu z dziećmi, bo spędzałam czas na wsi, na polu, na łące - mówi Ewa Zwolska, która prowadzi profil na Instagramie mewa_w_locie, a obecnie pracuje w Bacówce PTTK pod Małą Rawką.
-
Nie dopasowujemy się do oczekiwań innych tylko dlatego, że powinniśmy "jacyś" być
W drugim sezonie "Zetki z Zetką" swoje historie opowie pięć osób: młoda mama, podróżniczka, pedagożka, osoba niepełnosprawna i przedsiębiorca. Jeśli chcą Państwo poznać różnorodne światy Zetek - to wysłuchanie ich może być na to najlepszym sposobem. Zapraszam!
-
"Często, mimo naszej najlepszej wiedzy, nie jesteśmy już w stanie pomóc"
Ogromnie tutaj liczy się czas. Niestety, objawy po zjedzeniu występują tak późno, że płukanie żołądka nie ma już sensu - mówi Tomasz Rezydent*, lekarz w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych, o zatruciu muchomorem plamistym.
-
"Są ci na dole i ci na górze". I "zwykli Polacy"
Masz kilkoro dzieci, mieszkasz na wsi i zdarza ci się publicznie pokazać w piżamie? To może być zarówno powodem do kpin, jak i spotkać się z podziwem.