-
Skąd się bierze woda w kranie i co w niej jest?
W momencie, w którym woda wpływa do budynku, jej jakość staje się "sprawą prywatną" - mówi Edyta Łaskawiec, doktorka inżynierii środowiska w zakresie technologii wody i ścieków na Politechnice Śląskiej.
-
Telewizor, telefon, tablet. Ilu cichych zabójców klimatycznych codziennie wspierasz?
Każde uruchomienie komputera przyczynia się do emisji CO2 - w niektórych przypadkach większej niż niejeden międzynarodowy lot.
-
Żyją razem, ale podróżują oddzielnie. Bo wakacje z rodziną to nie odpoczynek
Nie wszyscy pytają o zgodę drugą osobę. Niektórzy nie mają pieniędzy, by wyjechać na wczasy, o jakich marzy partner. A inni cierpliwości, by wytrwać razem do końca urlopu. Bywa, że samotne wakacje to pierwszy krok w stronę rozstania. Ale dla wielu - w tym zmęczonych matek i ojców - to po prostu czas świętego spokoju.
-
20 lat sprzątania jak 20 lat palenia papierosów. Ile toksyn wdychamy w mieszkaniach?
Aż dwie trzecie wszystkich chemikaliów produkowanych w UE to substancje niebezpieczne dla zdrowia - z częścią mamy do czynienia we własnych domach. Do 2030 roku ogólna produkcja chemikaliów ma się podwoić.
-
Leczenie ludzi powinniśmy zacząć od leczenia zwierząt
Ze względu na to, że żyjemy w tak bliskim kontakcie, coraz więcej nowo pojawiających się chorób pochodzi właśnie od zwierząt, dzikich i hodowlanych - mówi dr Dorota Komar z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
-
Plastikowe morze. Tworzywa sztuczne stanowią około 70 proc. odpadów w Bałtyku
Plastik w morzu znajdziemy we wszystkich możliwych rozmiarach i kształtach. Za jedne z najbardziej niebezpiecznych uznawane są najmniejsze cząsteczki zwane mikroplastikiem. W dodatku właśnie ich jest najwięcej.
-
"Bez podjęcia zdecydowanych działań Bałtyk, jakim go znamy dzisiaj, może umrzeć"
Powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła w ciągu ostatnich 115 lat ponad dziesięciokrotnie. Stanowią one ponad 17 procent Morza Bałtyckiego - mówi Sylwia Migdał, specjalistka ds. ochrony ekosystemów morskich w Fundacji WWF. 27 marca 2021 roku odbędzie się finał akcji "Godzina dla Ziemi", która w tym roku jest poświęcona ratowaniu Bałtyku.
-
"Co drugi gatunek ryb w Polsce jest zagrożony wyginięciem"
Bariery ograniczają zwierzętom, szczególnie rybom, możliwość migracji. Doprowadziły do tego, że w Europie liczebność ryb migrujących spadła w ostatnich 50 latach o około 93 proc. - opowiada Marek Elas, koordynator programu "Strażnicy rzek WWF", ekspert ds. ekosystemów rzecznych.
-
Jak Facebook uzależnia swoich użytkowników. Rodzice nie wytłumaczą dzieciom czegoś, czego sami nie dostrzegają
"Pozostawiony bez kontroli" Facebook będzie karmił użytkowników "coraz bardziej dzielącymi treściami, starając się przyciągnąć ich uwagę i wydłużyć czas spędzony na platformie" - pisali pracownicy giganta w raporcie, który miał nigdy nie być poddany pod publiczną dyskusję. Dorosłych Facebook podzieli. Dzieci wpędzi w depresję, obniży ich poczucie własnej wartości. Na razie świadomość zagrożeń mają głównie ci, którzy stworzyli świat mediów społecznościowych albo głęboko w nim siedzą.
-
Gdyby była białym mężczyzną, zostałaby prezydentem. Mary Ellen Pleasant, tajemnicza milionerka
Mary Ellen Pleasant to amerykańska gwiazda biznesu i abolicjonistka. Choć w szczytowym momencie kariery była jedną z najbardziej znanych osób w świecie finansjery i nieruchomości, jej życiorys do dziś pozostaje tajemnicą. Oskarżana o morderstwo, czary voodoo, nazywana była także "Matką Praw Człowieka w Kalifornii".
-
Ewa Zgrabczyńska: Zawsze staram się, żeby moje zwierzęta mogły pokazać swoje charaktery
Były w centrum naszego wszechświata i uczestniczyły w naszym życiu na zasadzie pełnoprawnych członków rodziny. Od zawsze - opowiada Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka ZOO w Poznaniu, autorka książki "Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami".
-
Wrzucasz ubrania do kontenera? To wcale nie znaczy, że pomagasz potrzebującym
Pierwsze kontenery zostały postawione przez Polski Czerwony Krzyż w latach 90. ubiegłego wieku. Dzisiaj w całym kraju jest ich ponad 30 tysięcy. I setki kontenerów nielegalnych. Ile dokładnie - nie wiadomo. Ale cały czas ich przybywa, bo rynek odzieży używanej w Polsce jest wart miliardy złotych rocznie.
-
W najstarszej latarni morskiej na Łotwie do dzisiaj świeci się światło. Zapala je jedyna w kraju latarniczka
Wzdłuż liczącej prawie pół tysiąca kilometrów linii brzegowej Łotwy wybudowano kilkanaście latarni morskich. Aż 15 z nich stoi do dziś. I nadal wskazują morskim wędrowcom drogę, często z pomocą latarników, których zawód mimo upływu lat nadal jest potrzebny.
-
"W USA nie wiadomo, co zrobić z nadmiarem jedzenia, a jednocześnie jest cała grupa ludzi, którzy nie dojadają"
Świat, niestety, przyjmuje amerykański model życia. I kula ziemska mogła wytrzymać, jak ten rozpasany system stosowało 200 milionów ludzi. Natomiast jeśli tak chce żyć siedem miliardów osób, to Ziemia już tego nie zdzierży - mówi prof. dr hab. Bogdan Klepacki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
-
Tragiczna śmierć w Dolinie Jaworowej. Schodząc z przełęczy, po kolei padali na kolana
7 sierpnia 1925 roku nagłówek "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" ogłosił: "Trzy nowe ofiary Tatr". Tragedia szybko stała się jednym z głównych tematów, o których dyskutowano w całym kraju. Co tak naprawdę zabiło trzy osoby?
-
Przeklęty diament Indii. Jego historia jest krwawa, naznaczona śmiercią i intrygami godnymi "Gry o tron"
Według legendy kto był w posiadaniu diamentu Koh-I-Noor, trzymał w rękach cały świat. Choć klejnot nie jest największym spośród znanych, jego niezwykła historia uczyniła go jednym z najsłynniejszych.
-
Wyspy, które toną. Najrzadziej odwiedzany kraj na świecie może zniknąć z mapy
W 2019 roku liczba turystów na całym świecie wzrosła do 1,5 miliarda. Najchętniej odwiedzane były kraje Europy, potem - Azji. A do jakiego państwa przyjechało najmniej turystów?
-
Wielka wygrana - wielki kłopot? To nie jest tak, że pieniądze szczęścia nie dają
Wygrywali setki milionów dolarów, a potem zapadali się pod ziemię. Albo stawali się narodowymi gwiazdami i srogo płacili za loteryjny łut szczęścia. Ale jest i trzeci scenariusz - milionerów z hiszpańskiej miejscowości Sodeto.
-
Teodora Matejko, obłąkana muza genialnego malarza
W napadach wściekłości cięła na kawałki jego obrazy, a on pisał w listach, że pozbawi życia ich dzieci i popełni samobójstwo. Jeśli Jan i Teodora Matejkowie nie grozili sobie śmiercią, wyznawali wieczną miłość i usychali z tęsknoty. Nawet wtedy, gdy malarz zamknął żonę w szpitalu dla obłąkanych.
-
Córka niewolników została sąsiadką Rockefellera. Historia Madam C.J. Walker
Jestem kobietą, która pracowała na polach bawełny na Południu. Awansowałam stamtąd do pralni. Potem do kuchni. I z niej sama się awansowałam do biznesu - mówiła Madam C.J. Walker. Netflix postanowił przypomnieć o niej światu w produkcji "Self Made: inspirowane życiem Madam C.J. Walker".