Agata Porażka

Dziennikarka weekendowego magazynu Gazeta.pl.

Twórczyni cyklu Zagrajmy w Zielone, który skupia się na tym, co powinniśmy zrobić, by zamiast niszczyć, dbać o planetę. Prowadząca podcast Zetka z Zetką, za który otrzymała wyróżnienie dla młodego podcastera w konkursie Podcast Roku 2023.

Agata Porażka
 • Teodora Matejko, obłąkana muza genialnego malarza

  Teodora Matejko, obłąkana muza genialnego malarza

  W napadach wściekłości cięła na kawałki jego obrazy, a on pisał w listach, że pozbawi życia ich dzieci i popełni samobójstwo. Jeśli Jan i Teodora Matejkowie nie grozili sobie śmiercią, wyznawali wieczną miłość i usychali z tęsknoty. Nawet wtedy, gdy malarz zamknął żonę w szpitalu dla obłąkanych.

  Agata Porażka
 • Córka niewolników została sąsiadką Rockefellera. Historia Madam C.J. Walker

  Córka niewolników została sąsiadką Rockefellera. Historia Madam C.J. Walker

  Jestem kobietą, która pracowała na polach bawełny na Południu. Awansowałam stamtąd do pralni. Potem do kuchni. I z niej sama się awansowałam do biznesu - mówiła Madam C.J. Walker. Netflix postanowił przypomnieć o niej światu w produkcji "Self Made: inspirowane życiem Madam C.J. Walker".

  Agata Porażka
 • 'Tyfusowa Mary'. Wszędzie, gdzie się pojawiała, zaczynali umierać ludzie

  "Tyfusowa Mary". Wszędzie, gdzie się pojawiała, zaczynali umierać ludzie

  Pod koniec XIX wieku 14-letnia Mary Mallon przybywa na statku do Stanów Zjednoczonych. A razem z nią choroba, która uśmierci więcej osób niż wojna secesyjna. "Pani Zarazek" przez 23 lata była więziona i izolowana bez prawomocnego wyroku. "Mężczyźni chorzy na gruźlicę na mój widok mówią: Oto ona, porwana kobieta" - pisała ze szpitala zakaźnego Mary Mallon.

  Agata Porażka
 • Wypalenie, trauma i wykorzystanie seksualne. Czy zakonnice zaczną walczyć o sprawiedliwość?