Zetka z Zetką
Zetka z Zetką (fot. Gazeta.pl)
Zetka z Zetką (fot. Gazeta.pl)

Alicja Borzyszkowska jest 23-letnią studentką trzeciego roku nauk politycznych i praw człowieka na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Zabi. Od prawie czterech lat mieszka i pracuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wcześniej mieszkała w Jordanii i Pensylwanii. Przez ostatnie pięć lat była zaangażowana w działania mające na celu tworzenie możliwości do nauki dzieciom dotkniętym wojną i przebywającym w obozach dla uchodźców w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a ostatni rok spędziła na prowadzeniu autorskich badań we Francji pod superwizją Wysokiego Komisarza ds. Praw Dziecka w organizacji Human Rights Watch. W trzecim odcinku podcastu "Zetka z Zetką" opowie o swoich podróżach, stosunku do religii i edukacji.

Posłuchaj podcastu

Podróże

– Wydaje mi się, że miałam 15 lat i była to moja pierwsza samodzielna podróż na inny kontynent – opowiada Alicja. – Byłam wtedy jeszcze w gimnazjum i poleciałam z Gdańska bardzo długą, okrężną drogą, przez Frankfurt, Johannesburg i na końcu takim malutkim samolocikiem – nigdy tego nie zapomnę – w którym były klatki z kurami. Lot 30-minutowy, wewnętrzny, w Afryce Południowej. I w końcu wylądowałam w takim małym rezerwacie na pograniczu RPA i Botswany, gdzie przez trzy tygodnie zajmowałam się ochroną środowiska. Miałam małego nosorożca, którego karmiłam mlekiem z butelki. I to była moja pierwsza styczność z wolontariatem międzynarodowym.

Edukacja

– W Jordanii uczyłam się na pełnym stypendium królewskim – mówi Alicja. – I był to ostatni rok mojego liceum, co niosło ze sobą konkretne przywileje, jak na przykład przygotowanie z moimi rówieśnikami kolacji dla rodziny królewskiej, na której byli król Abdullah Husajn, królowa Rania i ich syn, książę Jordanii. Tego nigdy nie zapomnę, jak niosłam ten talerz… Próby do tej kolacji mieliśmy przez trzy tygodnie i pamiętam, że serwowałam koftę, tabbulę i humus i niosłam ten talerz na obcasach, i myślałam "tylko się nie przewróć, tylko się nie przewróć". A oprócz tego jego wysokość przyjeżdżał – znaczy przylatywał helikopterem – do nas do szkoły niespodziewanie, na przemowy w amfiteatrze. A królowa Rania jest bardzo silną inspiracją dla mnie we wszystkich moich działaniach na Bliskim Wschodzie.

Alicja Borzyszkowska jest 23-letnią studentką trzeciego roku nauk politycznych i praw człowieka na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Zabi (fot. Archiwum prywatne) , Od prawie czterech lat mieszka i pracuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (fot. Archiwum prywatne)

Religia

– Zastanawiając się nad tym, jak lekcje religii w szkołach powinny wyglądać, myślę, że przede wszystkim powinny być oparte na otwartości na wszystkie możliwe spojrzenia. Nie na jedną konkretną religię czy jedno konkretne wyznanie. Ale na kwestie tego, że jest ich szalenie wiele. I przede wszystkim też pytanie uczniów, studentów o to, co ich naprawdę interesuje, czego chcieliby się dowiedzieć. Bez presji, bez nawracania. I bez ewaluowania religii w kontekście dobro – zło – dodaje Alicja.

Całą rozmowę możesz także przesłuchać na Spotify.

Agata Porażka. Dziennikarka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Twórczyni cyklu Zagrajmy w Zielone, który skupia się na tym, co powinniśmy zrobić, by zamiast niszczyć, dbać o planetę. Prowadzi podcast "Zetka z Zetką".