-
Koniec świata naturystów. Bo trzymają się sztywnych zasad
Pomocnik Świętego Mikołaja rozdaje prezenty, mając na sobie wyłącznie czapkę. Między nagimi rowerzystami biegają dzieci. Golutki mężczyzna ćwiczy na siłowni. Witajcie w Sunport Gardens, miejscu portretowanym przez Ivete Lucas i Patricka Bresnana w dokumencie "Naked Gardens" - do obejrzenia w ramach American Film Festival*.
-
Tysiące jezydzkich kobiet zostały seksualnymi niewolnicami. Bliscy nadal próbują je ocalić
Hanifa, która obiecała umierającemu ojcu, że uratuje siostry z rąk ISIS, poświęca wszystko temu celowi. A gdzie są żołnierze NATO, pokojowe korpusy? To mi uświadomiło, że w obliczu wielkiego dramatu człowiek jest sam - mówi Hanna Polak, reżyserka "Aniołów z Sindżaru".
-
"Nie poznałem nikogo, kto funkcjonowałby przez wiele lat w otwartym związku i byłby szczęśliwy"
Wykładowca zażartował, że potrzebowałem uciec z Polski, od katolickiego poczucia winy i zrealizować moje perwersyjne fantazje za czeskie pieniądze - mówi Tomasz Wiński, reżyser filmu "Granice miłości". Jego debiut zdobył nagrodę krytyków FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.
-
"Mój mąż zaginął, prawdopodobnie nie żyje. Ale ja nie umarłam. Mam dwójkę dzieci i kocham życie"
Społeczność kosowskiej wsi, w której w 1999 roku doszło do masakry, jest konserwatywna do tego stopnia, że gdy Fahrije Hoti robi prawo jazdy, zostaje uznana za "dziwkę". Co się stanie, gdy założy biznes i w produkcję ajwaru zaangażuje inne kobiety? Tę prawdziwą historię opowiada w filmie "Ul" Blerta Basholli. "Ul" będzie prezentowany podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.*
-
Andrzej Szwan, czyli Lulla la Polaca: Nie będę stać w kącie, czekam na wielką zmianę
Starość jest dla mnie spotykaniem się z ludźmi, chodzeniem na grzyby, wypiciem wódeczki ze znajomymi - mówi Andrzej Szwan, rocznik 1938, najstarsza polska drag queen, bohater dokumentalny "Boylesque" Bogny Kowalczyk, pokazywanego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
-
Justo Gallego Martinez, niedoszły mnich, 60 lat budował katedrę. "Wieżowce i bloki nazywał jaulas"
Konstrukcja zadziwia najwybitniejszych współczesnych architektów, choć jej budowniczy nie miał ani projektu, ani uprawnień. Film "Katedra" Denisa Dobrovody poświęcony Justo Gallemu Martinezowi można obejrzeć w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego*.
-
Kasia Walicka-Maimone: Szyłam ubrania całe życie i nie myślałam, że to jest coś nadzwyczajnego
Kasia Walicka-Maimone jest autorką kostiumów. Ubierała największe gwiazdy hollywoodzkiego kina, a ostatnio nadzorowała pracę nad stworzeniem ponad pięciu tysięcy strojów do serialu "Pozłacany wiek"*.
-
"Dla młodych ludzi myśl, że ktoś mógłby zaczepić ich w barze, jest niedorzeczna i wręcz niekomfortowa"
Aplikacje randkowe sprawiły, że interakcje międzyludzkie zaczęły funkcjonować w zgodzie z zasadami rynku. To kolejna odsłona kapitalizmu - mówi Pacho Velez, reżyser i jeden z bohaterów dokumentu "Poszukiwacze". Film można obejrzeć w ramach American Film Festival, który odbywa się we Wrocławiu w dniach 9-14 listopada.
-
Dlaczego wciąż wracamy do "The Office"? Tęsknimy za niesmaczną firmową kawą i biurowymi plotkami
W 2020 roku, kiedy wielu z nas zatęskniło za codziennymi spotkaniami z kolegami z pracy, "The Office" był najchętniej streamowanym serialem. Jak niepozorny serial portretujący codzienność pracowników firmy produkującej papier gdzieś na amerykańskiej prowincji stał się niespodziewanym telewizyjnym hitem?
-
Diana. Pamiętny wywiad, który zmienił wszystko
Pracownik pałacu Kensington zauważył pewnego poranka poprzesuwane meble w jednym z pokoi. Księżna Diana powiedziała mu bez mrugnięcia okiem, że wieczorem wpadła do niej koleżanka na trening i musiały zrobić sobie trochę miejsca na ćwiczenia. Prawda była jednak zupełnie inna.
-
Rafał Królikowski: "Po kilkudziesięciu latach wypadłem z ustalonych, utartych torów"
"Żartowałem, że doświadczenie lockdownu było jak wstęp do emerytury. Nie jestem przyzwyczajony do takiego nicnierobienia" - mówi Rafał Królikowski, którego możemy oglądać w komedii kryminalnej "W jak morderstwo". Film właśnie wszedł do kin.
-
Żebracy siedzący na workach ze złotem. Dlaczego Mongołowie nie chcą żyć
Mongolia jest niesamowicie bogatym krajem. A jednocześnie 30 procent społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie - mówi Nomin Lkhagvasuren, reżyserka dokumentu "Krąg", który można zobaczyć podczas trwającego właśnie Krakowskiego Festiwalu Filmowego*.
-
Genialny artysta, szaleniec, pseudonaukowiec. Kim był ten, o którym Leonardo DiCaprio mówi: "przyszywany dziadek"?
Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Polski rzeźbiarz w XX-leciu międzywojennym uznawany był za jednego z najwybitniejszych artystów. Ale Szukalski to także megaloman o antysemickich poglądach i pseudonaukowiec poświęcający blisko 40 lat swojego życia na badania źródeł ludzkości. I ciepły starszy pan, który spędził 50 lat z jedną kobietą, a do domu zapraszał śmietankę undergroundowego świata sztuki, z ojcem Leonardo DiCaprio włącznie. W Netflixie można obejrzeć dokument o jego życiu.
-
Anna Dymna: Jestem naiwna z premedytacją
Starej babie też może trafić się świetna rola, tylko zwykle będzie to smutna rola. Od wielu lat nie gram pierwszoplanowych bohaterek. W tym filmie wyglądam jak potwór, ale to było wspaniałe wiedzieć, że fakt, iż jestem kobietą z drugim podbródkiem, dużą dupą i cyckami, pracuje na moją postać - mówi Anna Dymna. Od 9 marca w ramach przeglądu "Gdyńska Szkoła Filmowa - The Best Of vol. 1" można ją oglądać w kinach w etiudzie Miłosza Sakowskiego "Dzień babci".
-
''Kochana mamusia nie żyje''. Przez 20 lat nikt nie zorientował się, że matka znęca się nad własną córką
Jakim cudem to wszystko trwało tak długo? Jak to możliwe, że jedna osoba zdołała oszukać całe otoczenie, zmanipulować lekarzy i sterroryzować własne dziecko, by nigdy nie kwestionowało autorytetu matki? - zastanawia się Erin Lee Carr, reżyserka wstrząsającego filmu dokumentalnego HBO "Kochana mamusia nie żyje" opowiadającego o toksycznej relacji łączącej matkę i córkę.
-
Kto zabił siostrę Cathy? To morderstwo miało pomóc tuszować pedofilię w Kościele
Było listopadowe popołudnie 1969 roku, kiedy 17-letnia uczennica katolickiego liceum Jean Wehner pojechała z księdzem na przejażdżkę na obrzeża Baltimore. Mężczyzna miał dla niej "niespodziankę". - Widzisz? To właśnie spotyka osoby, które mówią źle o innych - powiedział, wskazując na leżące nieopodal ciało nauczycielki dziewczyny, 26-letniej zakonnicy Cathy Cesnik, która zaginęła bez śladu kilka dni wcześniej.