obejrzyj
Kultowy odcinek 'Panoramy' BBC i wywiad udzielony Martinowi Bashirowi, wówczas mało znanemu dziennikarzowi, to przełomowy moment w historii telewizji. (fot. materiały promocyjne)
Kultowy odcinek 'Panoramy' BBC i wywiad udzielony Martinowi Bashirowi, wówczas mało znanemu dziennikarzowi, to przełomowy moment w historii telewizji. (fot. materiały promocyjne)

Kilka tygodni później okazało się, że w pałacu w kompletnej tajemnicy nakręcono legendarny wywiad dla programu BBC "Panorama", w którym w rozmowie z Martinem Bashirem Diana opowiedziała, jak naprawdę wyglądało jej życie w rodzinie królewskiej i małżeństwo z księciem Karolem. Tak powstał jeden z najbardziej wybuchowych materiałów w historii telewizji, rozmowa, która zmieniła losy rodziny królewskiej i przełamała tabu związane z chorobami psychicznymi.

Dokument "Diana. Wywiad, który zmienił wszystko", którego premiera odbędzie się na antenie Planete+ 28 sierpnia, o godz. 22 , a od 29 sierpnia będzie dostępny na Canal+ online, przedstawia kulisy słynnego wywiadu i poddaje go skrupulatnej analizie. W materiale wypowiadają się dziennikarze zajmujący się tematami związanymi z rodziną królewską, a także filmowcy, którzy brali udział w produkcji kultowego materiału. Przeprowadzenie wywiadu z księżną i utrzymanie całego przedsięwzięcia w tajemnicy przed Pałacem nie było łatwe. Wymagało ukrywania się Martina Bashira na tylnym siedzeniu samochodu podczas podróży na spotkania z księżną. Przygotowania obejmowały wielotygodniowe spotkania i wymagały obejścia królewskiego protokołu. Twórcy przekonują, że gdyby o zgodę na rozmowę ubiegali się oficjalną drogą, wywiad nigdy by nie powstał. O samym nagraniu nie wiedziało nawet najbliższe otoczenie księżnej, a montaż odbywał się w kompletnej tajemnicy z dala od studia BBC. Czy Diana znała wcześniej treść pytań? Czy Bashir instruował ją, jak powinna odpowiadać? Jak wywiad wpłynął na dalsze losy księżnej i jak zmienił nasze postrzeganie członków rodziny królewskiej?

Związek Karola i Diany - jak wiemy z dzisiejszej perspektywy - niemal od początku był skazany na niepowodzenie (fot. materiały promocyjne)

"Cokolwiek to znaczy być zakochanym..."

Związek Karola i Diany – jak wiemy z dzisiejszej perspektywy – niemal od początku był skazany na niepowodzenie. Losy małżeństwa następcy brytyjskiego tronu i Diany Spencer zostały skrupulatnie przeanalizowane w niezliczonej liczbie dokumentów, filmów i seriali fabularnych. Już pierwsze wspólne wystąpienie narzeczonych przeszło do historii za sprawą niefortunnej wypowiedzi przyszłego pana młodego. Na pytanie o to, czy są w sobie zakochani, Diana z entuzjazmem odpowiedziała: "Oczywiście!". Książę Karol zaś dodał wymijająco: "Cokolwiek to znaczy być zakochanym...".

Rozdarty między poczuciem obowiązku a miłością do dawnej sympatii Camilli Parker-Bowles Karol nigdy nie był w pełni oddanym mężem. Diana, młodsza od niego o 13 lat (w chwili ślubu miała zaledwie 19 lat!), zmagała się z depresją i poczuciem wykluczenia przez rodzinę królewską. W pierwszej połowie lat 90. wszelkie szanse na naprawienie małżeństwa legły w gruzach. W 1992 roku książę i księżna Walii ogłosili separację i choć oficjalnie nadal pozostawali małżeństwem, prowadzili całkowicie osobne życia.

'Zagrożenie dla monarchii', 'powód do wstydu', 'smutna, zagubiona dziewczyna', 'to głupie, co zrobiła', 'nie przemyślała konsekwencji', 'zrobiła to z wyrachowaniem' - to tylko kropla w morzu opinii na temat słynnego wywiadu księżnej Diany (fot. materiały promocyjne, Antony Jones/UK Press via Getty Images) , W 1995 roku wywiad wstrząsnął opinią publiczną i zadał potężny cios wizerunkowy brytyjskiej rodzinie królewskiej. (fot. materiały promocyjne)

Wywiad za wywiad

Tym, co popchnęło Dianę w stronę kamery, miał być udzielony rok wcześniej przez Karola wywiad z okazji jubileuszu 25-lecia otrzymania tytułu księcia Walii przez przyszłego następcę tronu. W materiale "Charles: The Private Man, the Public Role" książę Walii przekonywał w rozmowie z Jonathanem Dimblebym, że od początku starał się być wierny żonie. Twierdził w nim również, że zdradził ją dopiero wtedy, gdy stało się jasne, że małżeństwo było już nie do odratowania. Wywiad zrobił na Dianie ogromne wrażenie i sprawił, że postanowiła podzielić się z opinią publiczną swoją wersją historii.

Kultowy odcinek "Panoramy" BBC i wywiad udzielony Martinowi Bashirowi, wówczas mało znanemu dziennikarzowi, to przełomowy moment w historii telewizji, ale też historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

Ten program będzie końcem BBC albo końcem monarchii. A może obu. Nie było jednak wątpliwości, że musimy puścić ten materiał

– mówi jeden z dziennikarzy zaangażowanych w produkcję programu. Każde zdanie było bombą o niewyobrażalnej sile rażenia. Księżna Diana przełamała największe tabu brytyjskiej rodziny królewskiej: zdecydowała się otwarcie powiedzieć, w dodatku – o zgrozo! – przed kamerą, jak naprawdę wygląda życie księżnej Walii, przyszłej następczyni tronu. Mówienie o uczuciach, okazywanie jakiejkolwiek słabości jest przez najbliższe otoczenie królowej absolutnie zakazane. Odwieczna tradycja rodziny królewskiej nakazuje, by jej członkowie przede wszystkim nie okazywali emocji – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Kwintesencją podejścia royalsów do tematu miały być słynne słowa Elizabeth Bowes-Lyon, zwanej Królową Matką:

Nie mamy się zachowywać po ludzku. Nikt tego od nas nie oczekuje

A tymczasem Diana, która po latach upokorzeń nie chciała być dłużej trybikiem w monarchistycznej machinie, postanowiła każdą z tych zasad złamać w imię opowiedzenia własnej historii. Cena, jaką za to zapłaciła, była ogromna.

 

Diana – nowoczesna kobieta

"Zagrożenie dla monarchii", "powód do wstydu", "smutna, zagubiona dziewczyna", "to głupie, co zrobiła", "nie przemyślała konsekwencji", "zrobiła to z wyrachowaniem" – to tylko kropla w morzu opinii na temat słynnego wywiadu księżnej Diany, który w 1995 roku wstrząsnął opinią publiczną i zadał potężny cios wizerunkowy brytyjskiej rodzinie królewskiej. Księżna Diana, która przyznała w materiale między innymi, że "od zawsze było nas w tym małżeństwie troje, to trochę tłoczno", była oskarżana o paranoję, jej doświadczenia umniejszano, bagatelizowano. Mimo to poddani i widzowie na całym świecie zobaczyli nowoczesną, XX-wieczną kobietę, z której problemami mogli się utożsamić.

Wywiad nie tylko doprowadził do królewskiego rozwodu, który został sfinalizowany w 1996 roku i sprawił, że o romansach książęcej pary zaczęły rozpisywać się na nowo tabloidy. Rozmowa Diany poruszyła miliony ludzi, którzy odnaleźli w doświadczeniach księżnej odbicie własnych problemów. Matka Williama i Harry’ego opowiedziała o walce z bulimią i depresją poporodową. To był prawdziwy przełom w czasach, kiedy osoby publiczne nie dzieliły się informacjami o problemach ze zdrowiem psychicznym.

Dokument 'Diana. Wywiad który zmienił wszystko', którego premiera odbędzie się na antenie CANAL+ 31 sierpnia 2021 roku (fot. materiały promocyjne) , Dokument przedstawia kulisy słynnego wywiadu i poddaje go skrupulatnej analizie (fot. materiały promocyjne) , W materiale wypowiadają się dziennikarze zajmujący się tematami związanymi z rodziną królewską, a także filmowcy, którzy brali udział w produkcji kultowego materiału (fot. materiały promocyjne)

Być może po raz pierwszy w historii w członkini rodziny królewskiej ludzie zobaczyli kobietę, matkę, żonę. To ona utorowała drogę także między innymi swojej przyszłej synowej i synowi. Kiedy niemal 25 lat po słynnym wywiadzie Harry i Meghan Markle postanowili odejść z rodziny królewskiej i podzielić się swoją historią w intymnym wywiadzie z Oprah Winfrey, reakcja opinii publicznej była znacznie bardziej wspierająca. Oby ich historia zakończyła się happy endem, na który księżna Diana nie mogła liczyć. Czy takie wywiady to dla rodziny królewskiej faktycznie ciosy, czy może zaledwie delikatne szturchnięcia popychające ją w stronę XXI wieku?

Osoby zainteresowane historią brytyjskiego dworu na pewno zainteresują dwa inne tytuły. Pierwszy to dokument o rodzinie z której pochodziła księżna Diana - "Kim była księżna Diana naprawdę", a drugi o tajemnicach brytyjskiej korony pt. "Sekrety Royalsów".

Więcej treści znajdziesz na JA+ rozrywka