-
"Dziecka pani nie zobaczy"
"Wszystkim dzieciom zależało tylko na jednym: dostać do ręki telefon. Jeden na wszystkich pacjentów. Dziennie mieliśmy prawo do dwóch 10-minutowych rozmów. Sami ustalaliśmy reguły jego używania. Wśród dzieci krążyła lista".
-
Z Ukrainy przed wojną uciekły setki tysięcy dzieci. "Na pewno nie warto ich okłamywać"
Dziecku dajmy blok do rysowania i kredki. Nastolatkowi - pamiętnik. Prof. Jörg Fegert jest psychiatrą dziecięcym, specjalistą leczenia traum i kierownikiem zespołu zajmującego się strategiami ochrony zdrowia psychicznego przy Europejskim Towarzystwie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Radzi, jak wspierać młodych ludzi doświadczonych wojną.
-
Niemiecki działacz: Polacy zachowują się wspaniale, ale zwykli obywatele mają swoje limity
Przyjąć trzeba wszystkich uciekających przed wojną, nawet jak to będzie 10 mln i więcej. Ale już teraz trzeba szukać rozwiązań na szczeblu europejskim. Polski rząd nie poradzi sobie sam - mówi Karl Kopp z PRO ASYL, niemieckiej organizacji działającej na rzecz uchodźców.
-
Psychiatria dziecięca w Niemczech: Od pierwszego krzyku do rozpoczęcia terapii minęły cztery lata
W porównaniu z innymi krajami niemiecka opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży ma się doskonale. Natomiast z perspektywy kogoś, kto jest częścią tego systemu, wciąż wiele rzeczy należałoby poprawić - zastrzega prof. Marcel Romanos, ordynator kliniki w bawarskim Würzburgu i członek Stowarzyszenia Psychiatrii Dziecięcej, Psychosomatyki i Psychoterapii.
-
"Bandzior z gułagu cały świat chce zamienić w gułag, bo swój kraj już dawno nim uczynił"
Putin korzysta z co najmniej kilkupokoleniowej tradycji mydlenia Zachodowi oczu i z kolaboracji zachodnich intelektualistów - mówi Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, autorka "Badań terenowych nad ukraińskim seksem", której zbiór esejów "Planeta Piołun" miał właśnie premierę.
-
"W moim bloku mieszka sto kilkadziesiąt osób. Co trzy dni ktoś próbuje zrobić sobie krzywdę"
Uchodźców w Polsce przetrzymuje się w ośrodkach strzeżonych, bo sądy kierują ich tam praktycznie z automatu, choć mają inne możliwości. 598 mężczyzn czeka więc w Wędrzynie, 169 osób - to rodziny z dziećmi - w Białej Podlaskiej. Kilkoro opowiedziało mi, jak wygląda teraz ich życie.
-
"Nazywam się Ola i chcę dla moich dzieci bezpiecznego życia" [ZAPOWIEDŹ REPORTAŻU]
By wjechać na teren Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej, trzeba minąć trzy bramy. Gdy zamknęła się za nami ostatnia, pomyślałam, że wraz z dziećmi wylądowaliśmy w więzieniu - to początek opowieści Oli, Irakijki, z którą rozmawiała Magda Roszkowska. Jej poruszający reportaż już we wtorek, od 6:30, na Gazeta.pl. Dziś publikujemy fragment.
-
Drogi prąd? "W Polsce będzie tylko drożej, bo jest najbardziej uwęgloną gospodarką Unii"
W UE dużo mówi się o tym, że zimą będzie już zawsze drogo, ale za to latem w krajach, w których jest dużo odnawialnych źródeł energii, prąd będzie kosztował grosze - wyjaśnia Aleksandra Gawlikowska-Fyk, ekspertka Forum Energii.
-
Urodzili się wiele lat po śmierci ojców. Izraelskie prawo pozwoliło na pobranie nasienia od zmarłych
Jeszcze 10 lat temu o tej możliwości słyszeli nieliczni, dziś nawet jeśli sami rodzice nie wiedzą, na pewno ktoś z ich rodziny bądź przyjaciół o niej słyszał - mówi Tami Ravid, reżyserka filmu dokumentalnego "Na jego podobieństwo", pokazywanego w ramach tegorocznej edycji Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, która rozpoczyna się 10 grudnia.
-
"Wie pani, co mówi nasze przysłowie? Kurdowie nie mają przyjaciół. Kurdowie mają tylko góry"
Kurdów, i to nie tylko tych z Iraku, jest obecnie na granicy polsko-białoruskiej maksymalnie 4 tys. To nie tak, że wszyscy uciekają przed tym samym, powody są różne, ale gdyby posłuchała pani historii tych ludzi, to w większości przypadków są to powody bardzo poważne - mówi Nebi Sherkawey, lekarz okulista, który urodził się w irackim Kurdystanie, ale od około 30 lat mieszka w Polsce.
-
"Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy mniej uwikłani w handel ludźmi niż kraje zachodnie"
Nie łudźmy się: grunt pod to, co teraz dzieje się na polsko-białoruskiej granicy, był przygotowany od dawna. Nawet fakt, że w proceder przemytu zaangażowane są białoruskie służby, to nic nowego - mówi Bartek Józefiak, który wraz z Agnieszką Bombą i Piotrem Stefańskim jest autorem podcastu "Wietnamski dług".
-
Mafia po polsku. "Nie jestem bossem żadnej mafii. Ja tylko bronię swoich sąsiadów"
Przez lata jedyną odpowiedzią ministrów sprawiedliwości było zdziwienie: o czym wy mówicie, u nas mafia? Mafia jest na Sycylii albo w Stanach Zjednoczonych - opowiada Piotr Pytlakowski, który razem z Piotrem Najsztubem poprowadzi w TOK FM podcast "Mafia po polsku".
-
20. urodziny polskiej Wikipedii. "Jednoczył nas wspólny cel: zebranie całej dostępnej wiedzy w hasła encyklopedyczne"
Mam wrażenie, że Wikipedia, tak jak Linux, powstała, bo po prostu lubimy eksperymentować, dzielić się i w wielu przypadkach chcemy zostawić po sobie coś dobrego - mówi Paweł Jochym, współzałożyciel polskiej edycji Wikipedii.
-
"Zachodziłam w głowę, dlaczego tam jeszcze ktoś jeździ". Przyszłość pracy to platformy internetowe?
Rozmawiałam z mistrzem cukiernictwa zwolnionym z pięciogwiazdkowego hotelu, który mi mówił: mam dwójkę dzieci, trzeba było zacisnąć zęby i zacząć dowozić jedzenie. Desperacja jest sprzymierzeńcem aplikacji. Przecież ktoś zdesperowany na pewno się nie zbuntuje - mówi Dominika Polkowska, która bada zjawisko pracy platformowej.
-
Niemiec w Polsce, Polka w Niemczech. Historie dzieci z polsko-niemieckich związków
Czasem gram kartą niemiecką, a czasem polską. Czasem podczas nudnych spotkań w pracy jestem "tą zwariowaną Polką", innym razem poukładaną i dobrze zorganizowaną Niemką. Oczywiście to są stereotypy, Niemcy niekoniecznie są poukładani, a Polacy szaleni, ale lubię tymi kliszami żonglować - tłumaczy Roxana.
-
"Jedząc, podejmujemy wybory polityczne"
Polityka rolna nie jest sprawą tylko rolników, ale nas wszystkich - mówi Joanna Bojczewska, działaczka Ruchu Suwerenności Żywieniowej Nyeleni.
-
"Szlachcic nie był człowiekiem tak po prostu, podobnie jak nie był nim chłop. Człowiekiem był pan"
Człowiekiem można było się stać, pozbawiając kogoś innego człowieczeństwa - temu właśnie służyło bicie. Ale człowieczeństwo nie było dane raz na zawsze, trzeba je było nieustannie potwierdzać w przemocy - mówi Kacper Pobłocki, autor "Chamstwa".
-
"Hale treningowe dla robotów widziałam na własne oczy. Wyglądają trochę jak schroniska dla psów"
Robot potrafi to, czego wcześniej został nauczony w wyniku wielokrotnego powtarzania danego zadania w różnych warunkach. Ale też w procesie uczenia się występuje coś takiego, co inżynierowie i programiści nazywają "momentem magicznym" - mówi Agnieszka Piłat, artystka, która uczy roboty malować obrazy.
-
Artur Domosławski: Baumana owiewa czarna legenda
Zygmunt Bauman, robiący dla wielu za rytualną czarownicę, wychodzi z mojej książki jako superciekawy myśliciel, człowiek o wyjątkowej mądrości, a zarazem niesprawiedliwie poobijany i haniebnie wypędzany - mówi Artur Domosławski, autor biografii "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana".
-
"Pandemia obnażyła potworne zaniedbania w polityce mieszkaniowej"
Każde większe tąpnięcie wywraca do góry nogami sytuację polskich rodzin. To może mieć wymiar indywidualny: ktoś zaczyna chorować na raka, nie może pracować, nie spłaca kredytu i traci mieszkanie. Pandemia jest właśnie takim zdarzeniem, tyle że w skali makro - mówi Joanna Kusiak, socjolożka i badaczka przestrzeni miejskiej, która wystąpi na Outriders Festiwal*.