-
"Całe społeczeństwo uczestniczyło w tej rewolucji, a większość do dziś jest jej beneficjentem"
Wiejscy wychodźcy, przenosząc się do miasta, lądują w kompletnie innej rzeczywistości: ludzie inaczej się ubierają, inaczej mówią i chodzą, spędzają czas wolny. Wychodźcy widzą, jak bardzo odstają od norm klasy, do której awansowali, zwłaszcza jeśli jest to awans do inteligencji - mówi Magda Szcześniak, autorka książki "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce".
-
Musisz poprosić szefa o podwyżkę. Wiesz, dlaczego masz z tym problem?
Negocjacje o podwyżce mężczyźni potrafią zacząć po przepracowaniu trzech miesięcy. Tymczasem kobiety same z siebie mogą nigdy o nią nie poprosić! I to menedżer, doceniając ich pracę, proponuje im zwiększenie wynagrodzenia - mówi prof. Iga Magda, ekspertka rynku pracy i wiceprezeska Instytutu Badań Strukturalnych.
-
Jeśli w rodzinie jest przemoc, pracuje się z rodziną, nie z samymi dziećmi. One znikają z pola widzenia
Czy pani sobie wyobraża, że w procedurze Niebieskiej Karty, w której to rodzic jest sprawcą przemocy, dziecko nie ma swojego reprezentanta? Rodzice wciąż są jego przedstawicielami. Nie mogę porozmawiać z dzieckiem bez ich zgody. Czy to leży w interesie dziecka? - pyta Justyna Podlewska, prawniczka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
-
Radykalizacja klasy średniej. "18 proc. upatruje ratunku w silnym przywódcy, którego nie trzeba wybierać co 4 lata"
Wojujących autokratów i walczących demokratów różnią poglądy i motywy, ale metody już niekoniecznie. - Obie grupy mają poczucie absolutnej wyższości. Jedna piąta klasy średniej życzy śmierci przeciwnikom politycznym! - mówią Katarzyna Fereniec-Błońska i Anna Buchner, współautorki raportu "Twarze polskiej radykalizacji"*.
-
Młodzi konfederaci tłumaczą świat
Z sondaży przedwyborczych* wynika, że Konfederacja w nadchodzących wyborach może liczyć nawet na 11 proc. poparcia i stać się trzecią siłą w Sejmie. Zapytaliśmy młodych wyborców tej partii o to, co myślą o Polsce, świecie i swoim w nim miejscu.
-
Cała Polska dmucha. Kontrole trzeźwości już nie tylko w budowlance, transporcie czy gastronomii
Pracodawca mógł wezwać policję, by wykonała badanie, gdy podejrzewał, że ktoś jest pod wpływem. Przepisy się zmieniły. Od 21 lutego szef może skontrolować trzeźwość pracowników. Prewencyjnie. Tak, podczas pracy zdalnej także.
-
W poniedziałek o 8.20 rano dostałam SMS: "Błagam, zabierz mnie stąd"
"Miałem pacjentów, którym przedłużano odosobnienie nawet do trzech lat. Często mówię rodzicom, że rok izolacji w wieku 10-14 lat to jak cztery lata więzienia dla dorosłego. Bardzo trudno je nadrobić".
-
"Niemieckie świnie cierpią tak samo jak polskie czy chińskie"
Śledztwa wreszcie przyniosły skutek: dręczyciele zwierząt czują strach - mówi Friedrich Mülln, założyciel i prezes niemieckiej organizacji Soko Tierschutz, która od blisko dekady walczy o prawa zwierząt. Po chwili dodaje: Chcę, by bali się jeszcze bardziej. Lata bezkarności przynosiły im ogromne zyski.
-
"Usłyszałam od ginekologa: Nie współżyła, nie rodziła, po co przyszła?"
Niedawno odebrałam telefon zachęcający do zrobienia cytologii w ramach badań przesiewowych. Bardzo się ucieszyłam, ale gdy powiedziałam, że poruszam się na wózku, pani stwierdziła krótko: "a to nie", i się rozłączyła - opowiada Renata Orłowska, która walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami.
-
Zielone dachy Niemiec i Polski. "Takiego projektu nie znajdziecie nigdzie na świecie"
W Hamburgu zazielenia się bunkier z czasów wojny. W Berlinie od 2024 roku każdy dach płaski ma być w całości zielony. - Gdyby nie my, w miejscu budynku rosłyby przecież łąka albo las - mówi Bolesław Stelmach, architekt i dyrektor polskiego Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
-
Czy energetyka obywatelska się opłaca? Pytaliśmy w Kisielicach, we Włocławku i w Serocku. Wniosek? Tak, ale...
"Największym wytwórcom energii, czyli spółkom Skarbu Państwa, nie leży na sercu, by rzesza ich konsumentów zakładała niezależne społeczności i produkowała własną energię".
-
"Nikt go jak dotąd nie sprawdził. Bo kto kłamie o śmierci własnej matki?"
Nie dość, że ją uśmiercił, to jeszcze w swojej powieści zrobił z niej zdegenerowaną dziwkę hipiskę. Starannie ukrywa swoją przeszłość. Dlaczego? O życiu i sekretach proroka prowokatora opowiada Denis Demonpion, autor biografii "Houellebecq".
-
Matkoojciec. "Widzisz, Oskar, ty masz matkę i ojca w jednym"
W Polsce, gdy osoba z niepełnosprawnością kończy 24 lata, to jest właściwie tak, jakby umarła. Państwo nie ma pomysłu, co z takimi ludźmi robić - tłumaczy Anna Piotr Smarzyński, osoba niebinarna, rodzic 24-letniego mężczyzny z zespołem Downa.
-
Pieniądze za nic. Jeśli się do was przeprowadzę, dostanę te 1300 zł?
Wiadomość rozchodzi się błyskawicznie, mimo że w niektórych wioskach gminy Górowo Iławeckie ludzi jest mniej niż bocianów. Krzysztof Baran, zastępca wójta, o tym, że każdy mieszkaniec jego gminy dostanie co miesiąc 1300 zł, dowiaduje się z radia. Od razu podejrzewa, że w najbliższych dniach nie zazna spokoju. I słusznie.
-
Erupcja wulkanu to piękno i groza. Każda kolejna wyprawa mogła być ostatnią
Mój film opowiada o dwojgu zakochanych w sobie ludziach i ich miłości do wulkanów. Tak to widział zresztą sam Maurice Krafft, który w jednej ze swoich książek napisał: "Dla mnie Katia i wulkany to historia o miłości". Ta sentencja w niemal mityczny sposób ujmuje jego życie - mówi Sara Dosa, reżyserka dokumentu "Wulkan miłości"*.
-
"Wieczorem było 2300, rano już 3180 samych odsetek!"
W Polsce kredyt hipoteczny biorą głównie pary i rodziny z dziećmi. W jego spłacaniu uczestniczy prawie osiem milionów Polaków. Większość tych zobowiązań ma zmienną stopę oprocentowania: raty są większe, gdy sytuacja na rynku finansowym jest zła, mniejsze - gdy dobra. W Europie to rozwiązanie "dla tych, co lubią ryzyko". W Polsce są powszechne, bo nie ma wobec nich realnej alternatywy.
-
"Na Podhalu wciąż stoją budynki, których nielegalne powstanie sięga początku lat 2000"
Jest wśród nich sześciokondygnacyjny gmach, którego nakaz rozbiórki PINB wydał już w 2005 roku, gdy budynek był jeszcze w stanie surowym. Właściciel nie tylko go nie rozebrał, ale wykończył i przez lata wynajmował w nim pokoje gościom. 13 lat później dostał od PINB-u jedynie upomnienie - mówi Aleksander Gurgul, autor książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż".
-
"Oni ją zabili przez to, jaki jestem"
Pierwsze ostrzeżenie pod drzwiami rodzinnego domu pojawia się wiosną 2018 roku. To zwykła kartka. Jej treść, choć skierowana do rodziny Abbasa*, niczym plotka otrze się o uszy sąsiadów, trafi do okolicznych sprzedawców, a nawet pracodawców - okryje wstydem wszystkich, którzy noszą to samo nazwisko co on.
-
"Kocham cię wtedy, gdy jesteś grzeczny". Co reality show zrobiły dzieciom?
Chłopiec mówi "przepraszam". Przeprasza ojca, choć przecież mamie sprawił przykrość. Ale wszyscy są zadowoleni. Właśnie nauczyli dziecko kłamać - mówi Anna Golus, autorka książki "Superniania kontra trzyletni Antoś".
-
Katastrofa pod Szczekocinami. "Winni są nie ci, którzy popełniają błędy"
Dyżurni ruchu zarabiają mniej więcej 3500 zł na rękę. Chciałaby pani pracować po 12 godzin w dzień i w nocy? Bo tyle trwają ich zmiany. Niby potem jest dzień przerwy, ale tylko w teorii - mówi Bartosz Jakubowski, autor książki "Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami".