-
"Wieczorem było 2300, rano już 3180 samych odsetek!"
W Polsce kredyt hipoteczny biorą głównie pary i rodziny z dziećmi. W jego spłacaniu uczestniczy prawie osiem milionów Polaków. Większość tych zobowiązań ma zmienną stopę oprocentowania: raty są większe, gdy sytuacja na rynku finansowym jest zła, mniejsze - gdy dobra. W Europie to rozwiązanie "dla tych, co lubią ryzyko". W Polsce są powszechne, bo nie ma wobec nich realnej alternatywy.
-
"Na Podhalu wciąż stoją budynki, których nielegalne powstanie sięga początku lat 2000"
Jest wśród nich sześciokondygnacyjny gmach, którego nakaz rozbiórki PINB wydał już w 2005 roku, gdy budynek był jeszcze w stanie surowym. Właściciel nie tylko go nie rozebrał, ale wykończył i przez lata wynajmował w nim pokoje gościom. 13 lat później dostał od PINB-u jedynie upomnienie - mówi Aleksander Gurgul, autor książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż".
-
"Oni ją zabili przez to, jaki jestem"
Pierwsze ostrzeżenie pod drzwiami rodzinnego domu pojawia się wiosną 2018 roku. To zwykła kartka. Jej treść, choć skierowana do rodziny Abbasa*, niczym plotka otrze się o uszy sąsiadów, trafi do okolicznych sprzedawców, a nawet pracodawców - okryje wstydem wszystkich, którzy noszą to samo nazwisko co on.
-
"Kocham cię wtedy, gdy jesteś grzeczny". Co reality show zrobiły dzieciom?
Chłopiec mówi "przepraszam". Przeprasza ojca, choć przecież mamie sprawił przykrość. Ale wszyscy są zadowoleni. Właśnie nauczyli dziecko kłamać - mówi Anna Golus, autorka książki "Superniania kontra trzyletni Antoś".
-
Katastrofa pod Szczekocinami. "Winni są nie ci, którzy popełniają błędy"
Dyżurni ruchu zarabiają mniej więcej 3500 zł na rękę. Chciałaby pani pracować po 12 godzin w dzień i w nocy? Bo tyle trwają ich zmiany. Niby potem jest dzień przerwy, ale tylko w teorii - mówi Bartosz Jakubowski, autor książki "Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami".
-
Dziś każdy, kto ma dostęp do sieci, może dostarczać dowodów na zbrodnie Putina
Wojnę w Ukrainie oglądamy niemalże na żywo: na zdjęciach i filmach udostępnianych w mediach społecznościowych. Publikują je świadkowie zdarzeń, ofiary, a nawet sprawcy. Tropią, weryfikują i nagłaśniają - rozproszeni po sieci samozwańczy agenci białego wywiadu. Ich praca wielu już upewniła, że Putin i jego podwładni są zbrodniarzami wojennymi. Czy pomoże zamienić to przekonanie w wyrok sądu?
-
"Dziecka pani nie zobaczy"
"Wszystkim dzieciom zależało tylko na jednym: dostać do ręki telefon. Jeden na wszystkich pacjentów. Dziennie mieliśmy prawo do dwóch 10-minutowych rozmów. Sami ustalaliśmy reguły jego używania. Wśród dzieci krążyła lista".
-
Z Ukrainy przed wojną uciekły setki tysięcy dzieci. "Na pewno nie warto ich okłamywać"
Dziecku dajmy blok do rysowania i kredki. Nastolatkowi - pamiętnik. Prof. Jörg Fegert jest psychiatrą dziecięcym, specjalistą leczenia traum i kierownikiem zespołu zajmującego się strategiami ochrony zdrowia psychicznego przy Europejskim Towarzystwie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Radzi, jak wspierać młodych ludzi doświadczonych wojną.
-
Niemiecki działacz: Polacy zachowują się wspaniale, ale zwykli obywatele mają swoje limity
Przyjąć trzeba wszystkich uciekających przed wojną, nawet jak to będzie 10 mln i więcej. Ale już teraz trzeba szukać rozwiązań na szczeblu europejskim. Polski rząd nie poradzi sobie sam - mówi Karl Kopp z PRO ASYL, niemieckiej organizacji działającej na rzecz uchodźców.
-
Psychiatria dziecięca w Niemczech: Od pierwszego krzyku do rozpoczęcia terapii minęły cztery lata
W porównaniu z innymi krajami niemiecka opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży ma się doskonale. Natomiast z perspektywy kogoś, kto jest częścią tego systemu, wciąż wiele rzeczy należałoby poprawić - zastrzega prof. Marcel Romanos, ordynator kliniki w bawarskim Würzburgu i członek Stowarzyszenia Psychiatrii Dziecięcej, Psychosomatyki i Psychoterapii.
-
"Bandzior z gułagu cały świat chce zamienić w gułag, bo swój kraj już dawno nim uczynił"
Putin korzysta z co najmniej kilkupokoleniowej tradycji mydlenia Zachodowi oczu i z kolaboracji zachodnich intelektualistów - mówi Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, autorka "Badań terenowych nad ukraińskim seksem", której zbiór esejów "Planeta Piołun" miał właśnie premierę.
-
"W moim bloku mieszka sto kilkadziesiąt osób. Co trzy dni ktoś próbuje zrobić sobie krzywdę"
Uchodźców w Polsce przetrzymuje się w ośrodkach strzeżonych, bo sądy kierują ich tam praktycznie z automatu, choć mają inne możliwości. 598 mężczyzn czeka więc w Wędrzynie, 169 osób - to rodziny z dziećmi - w Białej Podlaskiej. Kilkoro opowiedziało mi, jak wygląda teraz ich życie.
-
"Nazywam się Ola i chcę dla moich dzieci bezpiecznego życia" [ZAPOWIEDŹ REPORTAŻU]
By wjechać na teren Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej, trzeba minąć trzy bramy. Gdy zamknęła się za nami ostatnia, pomyślałam, że wraz z dziećmi wylądowaliśmy w więzieniu - to początek opowieści Oli, Irakijki, z którą rozmawiała Magda Roszkowska. Jej poruszający reportaż już we wtorek, od 6:30, na Gazeta.pl. Dziś publikujemy fragment.
-
Drogi prąd? "W Polsce będzie tylko drożej, bo jest najbardziej uwęgloną gospodarką Unii"
W UE dużo mówi się o tym, że zimą będzie już zawsze drogo, ale za to latem w krajach, w których jest dużo odnawialnych źródeł energii, prąd będzie kosztował grosze - wyjaśnia Aleksandra Gawlikowska-Fyk, ekspertka Forum Energii.
-
Urodzili się wiele lat po śmierci ojców. Izraelskie prawo pozwoliło na pobranie nasienia od zmarłych
Jeszcze 10 lat temu o tej możliwości słyszeli nieliczni, dziś nawet jeśli sami rodzice nie wiedzą, na pewno ktoś z ich rodziny bądź przyjaciół o niej słyszał - mówi Tami Ravid, reżyserka filmu dokumentalnego "Na jego podobieństwo", pokazywanego w ramach tegorocznej edycji Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, która rozpoczyna się 10 grudnia.
-
"Wie pani, co mówi nasze przysłowie? Kurdowie nie mają przyjaciół. Kurdowie mają tylko góry"
Kurdów, i to nie tylko tych z Iraku, jest obecnie na granicy polsko-białoruskiej maksymalnie 4 tys. To nie tak, że wszyscy uciekają przed tym samym, powody są różne, ale gdyby posłuchała pani historii tych ludzi, to w większości przypadków są to powody bardzo poważne - mówi Nebi Sherkawey, lekarz okulista, który urodził się w irackim Kurdystanie, ale od około 30 lat mieszka w Polsce.
-
"Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy mniej uwikłani w handel ludźmi niż kraje zachodnie"
Nie łudźmy się: grunt pod to, co teraz dzieje się na polsko-białoruskiej granicy, był przygotowany od dawna. Nawet fakt, że w proceder przemytu zaangażowane są białoruskie służby, to nic nowego - mówi Bartek Józefiak, który wraz z Agnieszką Bombą i Piotrem Stefańskim jest autorem podcastu "Wietnamski dług".
-
Mafia po polsku. "Nie jestem bossem żadnej mafii. Ja tylko bronię swoich sąsiadów"
Przez lata jedyną odpowiedzią ministrów sprawiedliwości było zdziwienie: o czym wy mówicie, u nas mafia? Mafia jest na Sycylii albo w Stanach Zjednoczonych - opowiada Piotr Pytlakowski, który razem z Piotrem Najsztubem poprowadzi w TOK FM podcast "Mafia po polsku".
-
20. urodziny polskiej Wikipedii. "Jednoczył nas wspólny cel: zebranie całej dostępnej wiedzy w hasła encyklopedyczne"
Mam wrażenie, że Wikipedia, tak jak Linux, powstała, bo po prostu lubimy eksperymentować, dzielić się i w wielu przypadkach chcemy zostawić po sobie coś dobrego - mówi Paweł Jochym, współzałożyciel polskiej edycji Wikipedii.
-
"Zachodziłam w głowę, dlaczego tam jeszcze ktoś jeździ". Przyszłość pracy to platformy internetowe?
Rozmawiałam z mistrzem cukiernictwa zwolnionym z pięciogwiazdkowego hotelu, który mi mówił: mam dwójkę dzieci, trzeba było zacisnąć zęby i zacząć dowozić jedzenie. Desperacja jest sprzymierzeńcem aplikacji. Przecież ktoś zdesperowany na pewno się nie zbuntuje - mówi Dominika Polkowska, która bada zjawisko pracy platformowej.