Anna Kalita

Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka.

Współpracowała m.in z Gazetą Wyborczą Wrocław, Dziennikiem Polska Europa Świat i Dziennikiem Gazetą Prawną oraz UWAGĄ! TVN. W 2016 roku nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za materiał Tu nie ma sprawiedliwości o krzywdzie chorych na Alzheimera podopiecznych domu opieki.

Anna Kalita
 • "Nie pozwoliłam córce wyjść z domu w krótkich spodenkach. Krzyczała: 'Zabiję się', stojąc na parapecie"
 • "Powiedziałam mężowi: 'Nigdy nie będziemy razem'"

  "Powiedziałam mężowi: 'Nigdy nie będziemy razem'"

  Natalia Sanocz-Biały ma za sobą małżeństwo, w którym była przemoc. Dlatego do nowej relacji podchodziła ostrożnie. Z Marcinem, hokeistą Ciarko STS Sanok, jest już 13 lat. Cała Polska zobaczyła go, kiedy z trzyletnią córeczką na ręku wziął udział w proteście kobiet, trzymając transparent z napisem "Nigdy nie będziesz szła sama".

 • "Toczeń jest i muszę z nim żyć. Nie rozmyślam nad tym"

  "Toczeń jest i muszę z nim żyć. Nie rozmyślam nad tym"

  - Mój organizm potrzebuje ruchu tak jak leków. Przed pandemią zdałam egzamin na drugi stopień mistrzowski - mówi Aneta Zatwarnicka, o której cała Polska usłyszała w 2014 roku, kiedy ta wielokrotna mistrzyni Polski w karate zachorowała na toczeń i otarła się o śmierć.

 • "Toksyczny związek musi się skończyć w gabinecie lekarskim. Prędzej czy później oni na kardiologię trafią"
 • Psychiatra o miłości: Można być uzależnionym od przeżywania uczucia zakochania

  Psychiatra o miłości: Można być uzależnionym od przeżywania uczucia zakochania

  Miałam pacjentkę, która była uciekającą panną młodą. Leczyłam ją 11 lat i w tym czasie ona miała 13 narzeczonych. Za każdym razem był pierścionek zaręczynowy, wynajęta sala, termin w urzędzie i suknia ślubna, ale też zawsze coś takiego się działo, że kiedy już do tego zobowiązania miało dojść, ona zrywała relację - mówi dr hab. Anna Mosiołek, psychiatra z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza.

 • "Zapytałem lekarza, ile mi życia zostało. 'Będzie pan żył do śmierci'"

  "Zapytałem lekarza, ile mi życia zostało. 'Będzie pan żył do śmierci'"

  Z moją diagnozą mogłem stać się zgorzkniałym dziadem albo wynieść z tego coś dobrego i się tym dzielić. Studentom medycyny mówiłem między innymi, że kiedy pacjent zaczyna leczenie paliatywne, to trzeba mu powiedzieć, że ono tylko zmienia formę. Bo nadal walczymy o przedłużenie życia! - mówi 30-letni Adam Musielski, który choruje na glejaka. Dzielił się doświadczeniem z przyszłymi lekarzami podczas Areopagu Etycznego, który co roku organizuje Puckie Hospicjum.

 • "Na ulicy podchodzą do mnie obcy ludzie i mówią, że Kacia jest bohaterką"

  "Na ulicy podchodzą do mnie obcy ludzie i mówią, że Kacia jest bohaterką"

  Jeśli czegoś żałuję, to tego, że myślałem, że mamy więcej czasu - mówi Ihar Iliasz, mąż Kaciaryny Andrejewej, białoruskiej dziennikarki, która razem z Darią Czulcową została skazana na dwa lata kolonii karnej za "kierowanie akcjami protestu" i "organizację zamieszek", czyli relacjonowanie wydarzeń na placu Zmian, gdzie mieszkańcy Mińska upamiętniali zakatowanego Ramana Bandarenkę.

 • "Żyjemy w epoce idealnej miłości kochanków, która nieustannie pragnie, tęskni i pożąda"
 • "Wiem od koleżanek, że mąż wciąż jest atrakcyjnym mężczyzną"

  "Wiem od koleżanek, że mąż wciąż jest atrakcyjnym mężczyzną"

  Kiedy Andrzej słyszy ostrzeżenia: "Ze ślepą się będziesz żenił?" - daje w mordę. Chorująca na retinopatię Małgosia traci wzrok po urodzeniu drugiego dziecka, a jednak właśnie wtedy są szczęśliwi jak nigdy. Jesienią 40. rocznica ślubu. Zastanawiają się, czy nie uczcić jej rejsem do Casablanki.