-
Hubert Urbański: Dziś potrzeba mi mniej, żebym czuł, że mam bardzo dużo
Kupiłem w życiu kilka samochodów. Jeden to był naprawdę fajny kabriolet. Wydawało mi się, że to Bóg wie co. Od dawna mam tę chorobę za sobą. Sprawienie sobie kolejnego samochodu kompletnie nie jest mi potrzebne do szczęścia - mówi aktor i prezenter telewizyjny Hubert Urbański.
-
"Nigdy czegoś takiego nie widziałam". W kartę zgonu jej męża wpisano "alkoholowy zespół abstynencyjny"
Tłumaczą, że to "był dobry synek", ale stało się to czy tamto i zaczął zaglądać do kieliszka. Próbują pokazać osoby chore w lepszym świetle, niż im się wydaje, że o nich myślimy. A jak myślimy? Jak ja myślę? Kiedy są to młodzi ludzie, żal mi ich - mówi Jacek Wawrzynek, ratownik medyczny z Zabrza. Wezwania do alkoholików są w jego pracy na porządku dziennym.
-
"Na rozmowie kwalifikacyjnej warto się dowiedzieć, kiedy oraz w jakiej wysokości otrzymamy podwyżkę"
Pytaniem, na którym najczęściej wykładają się kandydaci, jest najprostsze: "Proszę powiedzieć coś o sobie". Dukają! Wiją się! - specjalistka do spraw komunikacji Aneta Wrona przeprowadza nas przez rozmowę kwalifikacyjną i przekonuje, że argumentem w prośbie o podwyżkę nie jest ani inflacja, ani trudna sytuacja w domu.
-
"Biblioteki bardzo się zmieniły. Nasza między innymi dzięki Billowi Gatesowi"
W Klubie Malucha mamy zjeżdżalnię i zabawki. Przychodzą już roczne dzieci. Te w wieku szkolnym przyciągamy robotami - opowiada Beata Wrobel, która od siedmiu lat jest bibliotekarką w Bojszowach na Górnym Śląsku.
-
Zadłużone dzieci. "Człowiek ma 18 lat i otrzymuje list, który go zwala z nóg"
W teorii sprawa jest w miarę prosta, gdy chodzi o długi po zmarłych krewnych. Jeśli się zna prawo, można ich uniknąć. Jednak długów czynszowych żyjących rodziców nie zawsze można się zrzec. - To rzecz absolutnie straszna i niesprawiedliwa, która łamie ludziom życie w momencie, gdy startują w dorosłość - mówi socjolożka z Uniwersytetu Łódzkiego dr Iza Desperak.
-
"Kończyła jej się umowa o pracę. Przełożony zaproponował, że jeżeli pójdzie z nim do łóżka, to umowę przedłuży"
Kodeks pracy wyraźnie zakazuje działań odwetowych. Praktyka pokazuje jednak, że niestety często reakcją pracodawcy jest to, że chce się pozbyć niewygodnej pracownicy - mówi prawniczka Katarzyna Bogatko z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
-
"Od początku mojej pracy badałem zabójców. Mniej lub bardziej wielokrotnych. Odrazy nie czułem do nikogo"
Jedna z pierwszych opinii, które wydałem, dotyczyła policjanta, który miał postawiony zarzut zabicia co najmniej 1200 Polaków. Kiedy kobieta, która była świadkiem, weszła na salę rozpraw, zemdlała na jego widok - wspomina psychiatra i biegły sądowy dr Jerzy Pobocha. Tamtą opinię wydał 53 lata temu.
-
Dominika i Wiktoria zmobilizowały młodych i kobiety do głosowania. "Nie chcemy powrotu do 2014 roku"
Anty-PiS został wykrzyczany i 15 października się skończył. Nam chodzi o coś zdecydowanie więcej! O zbudowanie czegoś nowego, co odpowie również na problemy osób, które głosowały na PiS - mówią 22-letnie aktywistki klimatyczne Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak, współautorki kampanii "Cicho już byłyśmy".
-
"Oczekiwał, że ludzie będą pracowali non stop. Przeliczył się". Przedstawiciele handlowi wywalczyli po 100 tys. zł
Jedni nie płacą za nadgodziny, inni w ogóle nie wypłacają pensji. - Cynicznie. Zatrudniają ludzi, obiecując im złote góry, a potem po prostu mówią: "Idź sobie do sądu" - mówi Grzegorz Ilnicki, który od 13 lat reprezentuje pokrzywdzonych pracowników.
-
Katarzyna Kasia: Chciałabym, żebyśmy wrócili do stanu równowagi. Potrzeba nam rozdziału polityki od emocji
Przez najbliższe miesiące będziemy się przyglądać całej palecie etapów żałoby: pojawi się wyparcie, niewiara w to, że wybory były uczciwe, gniew - mówi filozofka dr Katarzyna Kasia.
-
"Narcyzmem kolektywnym można manipulować. Ci, którzy go wzmacniają, czasami wygrywają wybory"
Destrukcyjne przywiązanie do frakcji politycznej może dotyczyć wyborców po obu stronach barykady i łączy się ze skłonnością do manipulacji, zawiścią oraz wrogością nie tylko do grup obcych, ale również do grupy własnej - mówi prof. Marta Marchlewska, kierowniczka Laboratorium Poznania Politycznego Polskiej Akademii Nauk.
-
"Życie imigrantów nie jest proste, jednak na poziomie ideowym można odetchnąć"
To, co w Polsce jest nielegalne lub pozostaje tabu, tutaj jest traktowane naturalnie. Gadżety erotyczne są sprzedawane w supermarketach - mówi feministka Anka Grzywacz, jedna z założycielek grupy edukatorów seksualnych Ponton, która pięć lat temu razem z mężem i synkiem wyemigrowała do Szwajcarii, gdzie pracuje w zawodzie. Jest seksuolożką.
-
To nie jest kraj dla samotnych matek. "500+ tylko pogorszyło ich sytuację"
W Polsce samotne rodzicielstwo jest karane z mocy prawa. Jeżeli masz jedno dziecko i jesteś aktywna zawodowo, to przekraczasz wszelkie progi dochodowe uprawniające do uzyskania jakiejkolwiek pomocy od państwa - mówi Beata Piworowicz, prezeska Stowarzyszenia "Damy Radę", które wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
-
"Dzięki temu, że kochamy zwierzęta, dbamy o nie najlepiej. Co nie znaczy, że nie popełniamy błędów"
Dwuletni pies rasy shiba zjadł kaszankę i paprykę, co spowodowało wymioty i krwotoczną biegunkę. Nawet proste przyprawy, jak pieprz, mogą bardzo mocno podrażniać żołądek - mówi Mikołaj Loszek, technik weterynarii, który od sześciu lat pracuje w przychodni dla zwierząt Alf w Łodzi.
-
"Porównywanie 'Wiadomości' TVP do 'Dziennika Telewizyjnego' to zbyt mało. Kłamstwo PRL-u było mniej groźne"
Z hasłem "Telewizja kłamie" zgadza się tylko jedna część społeczeństwa, która żyje całkowicie oddzielnie od drugiej. Za lękiem, który władza i jej media wywołują oraz podsycają, idą coraz częściej nienawiść i agresja. To jest najgorsza rzecz, jaką się udało PiS-owi osiągnąć - mówi profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Rzeszowskiego politolożka Anna Siewierska-Chmaj.
-
"Słyszałam o swoim oprawcy, że to 'bardzo kulturalny pan'. Żaden pedofil nie ma tego wypisanego na twarzy"
Oni są drapieżcami. Muszą działać tak, żeby sobie jednać dzieci - mówi Agata Baraniecka-Kłos, założycielka Fundacji "Stop Przedawnieniu". Od wczoraj pedofilia w Polsce jest przestępstwem, które się nie przedawnia.
-
Aktorstwo bez lukru. "Miałam problemy z zapłaceniem ZUS-u. Nie masz pieniędzy. Nie masz specjalnie za co żyć"
Jeździłam wtedy po więzieniach i domach dziecka, żeby zarobić jakiekolwiek pieniądze. Moi koledzy, którzy są bardzo znani, też miewają gorsze okresy. Wtedy nie pozostaje ci nic innego, jak z uśmiechem na ustach brnąć dalej - mówi aktorka teatralna, filmowa i serialowa Dorota Piasecka.
-
Nauczycielki zarabiają tu średnio więcej niż nauczyciele. Kto ile konkretnie? Powie urząd skarbowy
Ostatnia strona deklaracji podatkowej jest dokumentem publicznym. Przed czasami cyfrowymi do każdego Szweda przychodziła pocztą książka z informacją o dochodach obywateli - jak jawność dochodu wpływa na społeczeństwo, analizuje socjolożka i skandynawistka Katarzyna Molęda, która w Sztokholmie mieszka od 15 lat.
-
"Pierwsze porsche 718 do dziś pamiętamy. Kolega, który wymieniał opony, cały się spocił"
Agnieszka i Dariusz Żukowscy od 2014 roku prowadzą warsztat samochodowy nieopodal Miasteczka Wilanów. Agnieszka trafiła na psychoterapię, bo tak bardzo bolały ją utarczki z trudnymi klientami. - Na szczęście większość jest nam wierna od lat - mówi. A jej mąż dodaje, że to oni są największym pozytywem ich pracy.
-
"To mit, że dzieci nie czytają. Chyba że są w siódmej lub ósmej klasie. Wtedy są zbyt zmęczone"
"Kaktus na parapecie" jest najlepiej się sprzedającą moją książką. Myślę, że zarobiłam na nim około 10 tysięcy złotych, zliczając zyski z 12 lat, odkąd jest na rynku. Spotkania autorskie są moim głównym źródłem zarobku. Ale też prawdziwą przyjemnością - opowiada autorka książek dla dzieci Magdalena Zarębska.