-
Najpierw jest atak paniki, a potem człowiek boi się bać. "Wybuch wojny był tylko zapalnikiem"
Ważne jest poczucie, że to my możemy mieć na swoje życie wpływ. Niezależnie od warunków, w których się znajdujemy, również epidemii i wojny za wschodnią granicą - mówi Oliwia Mazelewska-Sokołowska, psycholożka i psychoterapeutka.
-
"One są pierwotnie dobre. Są rezerwuarem prawdy". Opowieści o mieszkańcach lasu koją duszę
Jest wiosna, piękna pogoda, świeża trawa i nie ma jeszcze much i komarów. O tej porze roku nagrywam najwięcej szalejących z radości zwierząt. Skończył się sezon łowiecki i jest pięć minut szczęścia - mówi leśnik i dziennikarz Marcin Kostrzyński.
-
"Jak jesteś w Polsce, to masz mówić po polsku, bo inaczej cię nie przyjmiemy do pracy"? Jest na to paragraf
Kryterium języka może być przyjmowane tylko wtedy, kiedy ma on znaczenie dla wykonywanej pracy - mówi Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
-
Zawiść jest często tak oślepiająca, że nie płacili "honorowo". Alimenciarze w więzieniach
Prawie nie ma takich, którzy mieliby tylko niezapłacone alimenty! Wiszą nad nimi też niezapłacone czynsze, pożyczki, chwilówki, kredyty. Ci mężczyźni prawie zawsze wychodzą z więzienia z większym długiem, niż do niego przyszli - mówi psycholog Roman Pomianowski.
-
"Wojna ma na celu zniszczenie, a gwałt jest najłatwiejszym sposobem, żeby niszczyć"
To się stanie na pewno i na każdej wojnie - mówi psychoanalityczka Wiola Rębecka-Davie, twórczyni projektu i autorka książki "Rape: A History of Shame. Diary of the Survivors" - 197 rozmów z osobami, które doświadczyły gwałtu wojennego podczas konfliktów zbrojnych na całym globie.
-
"Przyjeżdżają do Polski z bagażem niepewności: Czy dobrze zrobiłam? Czy może trzeba było zostać?"
Jak myślę o ukraińskości, to jedną z cech, jakie bym do niej przypisała, jest przekonanie, że trzeba być żołnierką, która daje radę - mówi Ukrainka Juliana Szewczuk, psycholożka i psychoterapeutka, która od 10 lat mieszka w Polsce i pomaga* swoim rodaczkom, które uciekły przed wojną.
-
"To był projekt, który badał granice: Czy można? Czy wyjdzie z tego katastrofa?"
Oto historia życia erotycznego 40-letniej Polki, która w otwartym związku żyła przez 10 lat. Mówi, że czuła się wtedy jak bohaterka filmu. Gdyby powstał, nikt by na nim nie zasnął.
-
"Mózgi udeptane propagandą". Krystyna Kurczab-Redlich analizuje, dlaczego Rosjanie wierzą Putinowi
Zagadnęłam młodego chłopaka z Pietropawłowska Kamczackiego, zapyziałej dziury daleko na wschodzie: "Nie wolałbyś żyć w bogatej, miłej Szwajcarii?". Wytrzeszczył oczy ze zdumienia: "W takim maleńkim kraiku?!" - mówi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka i pisarka.
-
"Trzeba dbać przede wszystkim o siebie. Wtedy nam na dłużej starczy chęci do pomocy innym"
Jeśli chcesz pomóc, przelicz swoje zasoby - nie tylko finansowe - mówi Katarzyna Podleska, psychotraumatolożka, która między innymi szkoliła ukraińskich psychiatrów i psychologów.
-
Anna Adamska-Gallant: W Ukrainie już teraz jest wymierzana sprawiedliwość
To nie są akty zemsty. To są sprawy sądowe prowadzone zgodnie z kodeksem karnym Ukrainy, który nie przewiduje kary śmierci - mówi prawniczka Anna Adamska-Gallant. W latach 2013-2018 pracowała jako sędzia międzynarodowa i badała zbrodnie wojenne popełnione w czasie konfliktów na terenie byłej Jugosławii.
-
Uchodźczynie są narażone na krzyżową dyskryminację. "Władzy można nadużywać - świadomie bądź nie"
Jesteśmy "u siebie" i dlatego mamy oczywistą władzę. Obawiam się, że uchodźczynie będą gorzej traktowane nie tylko ze względu na narodowość, ale także z uwagi na płeć - mówi Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
-
"Powielenie fake newsa jest jak dodatkowy nabój w magazynku rosyjskiego żołnierza"
Posty, które zawierają nieprawdziwe informacje, często mają charakter sensacyjny i wzbudzają skrajne - niejednokrotnie negatywne - emocje. Tracimy głowę i podajemy fake newsy dalej - mówi Marcel Kiełtyka z organizacji fact-checkingowej Demagog, która walczy z dezinformacją i prowadzi edukację medialną.
-
Tomasz Raczek: Kinoterapia ma ogromną moc otwierania nas na inność
Oscarowe typy, najważniejsze rzeczy, jakich nauczył się od swojego przyjaciela Zygmunta Kałużyńskiego, i odpowiedź na pytanie, czy wciąż nie jest w stanie oglądać filmów i seriali czytanych przez lektorki - rozmawiamy z Tomaszem Raczkiem.
-
"Druha we mnie masz". 19-letnia Maria Trybus łączy młodych Polaków i Ukraińców
"Jeśli chcesz komuś pomóc lub przydałoby Ci się wsparcie, wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz zgłoszeniowy, a my znajdziemy Ci przyjaciela!" Maria jest pomysłodawczynią internetowej platformy druhawemniemasz.com.
-
Ukraińcy budzą podziw świata. "Nie wyłącznie o narodowość czy przywiązanie do ojczyzny tu chodzi"
- Do bohaterstwa nie potrzeba koniecznie klasycznie pojmowanego patriotyzmu. Wielu ludzi postanawia po prostu bronić swoich domów, swojej rodziny, swojej ukochanej okolicy. Stają do walki o jedyną rzeczywistość, w której czują się naprawdę u siebie - mówi filozof Tomasz Stawiszyński.
-
Anna Streżyńska: W sieci wszyscy staliśmy się uczestnikami tej wojny
Przykład z jachtem Putina pokazuje, że zdalnie można uruchomić lub unieruchomić materialny obiekt i zaprogramować go na dowolne działania. Można go zniszczyć bądź on może niszczyć infrastrukturę, którą napotka na swojej drodze - mówi była minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
-
Ona urodziła się w Moskwie, on jest z Doniecka. "Wspólnie oglądamy relacje z tej wojny"
Narmina Akhmedli jest Rosjanką. Jej mąż Denis Kiryanov - Ukraińcem. Ona, choć zaangażowana w antyputinowską opozycję, ma ogromne poczucie winy. On rozważa, czy wrócić do kraju, by walczyć na froncie.
-
Rosjanka Marina Hulia: Żyłam w przekonaniu, że on będzie się bał sankcji i bycia przeklętym przez świat
Jeszcze tydzień temu nie wierzyła w wybuch wojny. Mówiła swojej mamie, która mieszka w Ukrainie, że "to by było szaleństwo, a Putin nie jest szaleńcem". - Wczoraj zrozumiałam, że żądza władzy jest niepohamowana - mówi Marina Hulia, mieszkająca w Polsce Rosjanka, która od lat pomaga uchodźcom z Czeczenii. Teraz przygotowuje koncert solidarności z Ukrainą.
-
Wojciech Grzędziński: Na wojnie śmierć przychodzi z nieba
Wojna zawsze oznacza potworny strach. Na Ukraińców ogromnie oddziałują w tej sytuacji niepewność i fake newsy. Popłoch również jest narzędziem wojny - mówi Wojciech Grzędziński, który jako fotoreporter wojenny pracował między innymi w Afganistanie i Gruzji, od 2014 roku trzykrotnie był w Ukrainie.
-
Krysia Piątkowska: Komentarz "Twoje tiktoki uratowały mi życie"? Wielka sprawa
Na TikToku dzieli się przeżyciami związanymi z depresją oraz pokazuje szpitale psychiatryczne. Obserwuje ją ponad 100 tys. osób. Głównie nastolatków. - 13-latka napisała mi, że ma gotowość, żeby pójść do specjalisty. Niestety, jedyną przeszkodą na tej drodze bywają rodzice, którzy często nie chcą, żeby dziecko dostało pomoc psychiatryczną czy psychologiczną - mówi 19-letnia Krysia Piątkowska, na Tik Toku znana jako @jakrynia.