-
Stawiszyński: Kupując, poszukujemy zaspokojenia, którego nie sposób osiągnąć
Co ma kupowanie do szczęścia? Jakie zarobki, jaki samochód, jaka podróż dadzą poczucie spełnienia i pełnię zadowolenia? A może takie oczekiwanie jest z gruntu fałszywe?
-
Emil spał w schronisku dla bezdomnych, "Jaworek" w piwnicy. Mieli 18 i 19 lat
Młodzi bezdomni to dziewczęta i chłopcy, którzy nie mogą dłużej zostać w domu dziecka czy rodzinie zastępczej. Albo właśnie wyszli z placówki resocjalizacyjnej. Po pomoc coraz częściej zgłaszają się także osoby, które choć wychowywały się w rodzinie, rodziną była tylko z nazwy.
-
Smoleń-Starowieyska: Warto sobie uświadamiać: "To właśnie jest moje szczęście"
W traktacie "O szczęściu" Władysław Tatarkiewicz pisał, że byłoby ono pełnym zadowoleniem z życia. To jest ideał, a ideału osiągnąć się nie da - mówi filozofka, dr Justyna Smoleń-Starowieyska.
-
"Ludzie mówią: 'Masz wspaniałego męża'. Ale to, co cię z nim wiąże, z czasem już nie jest miłością"
Mam kontakt z siedmioma tysiącami kobiet. To są Polki, które mieszkają na całym świecie. Wszystkie mamy te same doświadczenia: przemoc eskaluje pod koniec związku oraz właśnie na emigracji - opowiada edukatorka i mediatorka rodzinna Anita Deskiewicz, autorka strony Mała Rzecz. Miłość i Inne Przemoce.
-
"Zaprojektujmy swoją śmierć! Zostawmy instrukcje, co się ma wydarzyć, kiedy nas już nie będzie"
Po śmierci pacjenta rodzina nie mogła się porozumieć, gdzie mają spocząć szczątki. Wykopano doły na dwóch cmentarzach. Warto uchronić najbliższych przed takimi troskami - mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektorka Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, które pozostawił po sobie ks. Jan Kaczkowski.
-
"Dzień, w którym dowiedziałam się, że moje dziecko jest transpłciowe, był najpiękniejszym w moim życiu"
"Czy dziecko jest trans z powodu leków, które brałam w ciąży?", "A może mu się odwidzi?", "Gdzie zrobiłam błąd?". Takie pytania słyszę nagminnie - mówi mama transpłciowego syna Ewelina Negowetti. Prowadzi największą w polskim internecie grupę samopomocową dla rodziców dzieci trans - jest w niej 1200 osób.
-
Jonathan Britmann: To, że o czymś nie mówimy, nie oznacza, że tego nie ma. Rozmawiajmy!
Pamiętam dni, kiedy przed izbą przyjęć była kolejka. Ludzie sami się zgłaszali. Sami szukali pomocy - tak szczyt pandemii wspomina terapeuta dr Jonathan Britmann, który od 17 lat pracuje w szpitalu psychiatrycznym w podwarszawskich Tworkach. Zaprosiłam go do "Rozmów na lepsze jutro".
-
Spowiedź pracownika banku. "Wszyscy naginali rzeczywistość"
Wróciłem z dwutygodniowego urlopu. Szef zapytał: "W jaki sposób masz zamiar wyrobić miesięczny limit?". Ja na to, że przecież miałem wolne! "Co mnie to obchodzi!" - odparł. Wszyscy są tam skażeni wirusem sprzedaży - mówi Jarosław, który przez 10 lat pracował w bankowości.
-
"Rozmowy na lepsze jutro". Katarzyna Kasia: Cała nadzieja świata jest w młodych ludziach
Do "Rozmów na lepsze jutro" zaprosiłam myślicieli, między innymi filozofki i filozofów, psycholożki i psychologów, z którymi rozmawiam nie tylko o wojnie czy strachu przed zmianą, ale także o miłości, szczęściu i innych fundamentalnych wartościach w życiu człowieka.
-
"Mamy w Poznaniu zaczątek tęczowej dzielnicy przy Półwiejskiej, zwanej ostatnio Półgejską"
Jest w naszej księgarni mnóstwo sytuacji, które mnie, jako geja po czterdziestce, zaskakują i wzruszają. Przyszła do nas pani, która zakomunikowała, że szuka prezentu dla nastoletniej córki lesbijki - mówi Mike Urbaniak, dziennikarz i działacz Grupy Stonewall, która otworzyła pierwszą w Polsce stacjonarną queerową księgarnię.
-
Cały kraj żyje transferem Lewandowskiego do Barcelony. "Rozmowa o piłce może być rozmową o Polsce"
Po zmianie ustrojowej pierwszym sportowym idolem Polaków był Citko, później nastał Małysz, a dziś Lewandowski. To pokazuje, gdzie doszliśmy jako społeczeństwo - mówi Piotr Żelazny, dziennikarz sportowy, współzałożyciel Wydawnictwa Kopalnia.
-
Gościł u Castro, przyjaźnił się z Foggiem i artystkami z Mazowsza. Kapitan Soysal pływał po świecie 40 lat
Pływanie daje dużą wolność. Człowiek się czuje swobodny od regulacji, które obowiązują na lądzie. Póki jest się nieobciążonym rodziną - OK - mówi emerytowany kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Soysal, który od lat spisuje swoje wspomnienia.
-
"Regularnie dostaję maile: "Dotarło do mnie, że jestem mobberem". Taka osoba potrafi płakać godzinę"
Bywa, że ktoś słyszy od współpracowników: "Wobec mnie on się tak nigdy nie zachował, jak mówisz!". To, że ktoś na kogoś krzyczy, a dla innych jest miły, nie oznacza, że mobbingu nie ma. Mobbing jest jednostkowy - mówi Dominika Sadowska, mediatorka specjalizująca się w sporach i konfliktach w relacjach pracowniczych.
-
Połowa USA zakazuje aborcji. "To nie jest tylko pokłosie rządów Donalda Trumpa"
Chodzi o bardzo dobrze zorganizowany ruch, który powolutku, przez 50 lat, organiczną pracą zbudował w USA własne elity polityczne oraz dochował się sędziów o wiele bardziej konserwatywnych niż samo społeczeństwo - mieszkająca w Stanach Zjednoczonych psycholożka dr Aleksandra Rayska tłumaczy, dlaczego połowa Amerykanek straciła prawo do aborcji.
-
Na Zachodzie reagują systemowo. "Każde pokrzywdzone dziecko ma rzecznika swojej sprawy"
Anglosaski system opieki zapewnia pomoc nie tylko dzieciom, które były molestowane, ale także ich opiekunom. - Matki są wspierane i mają możliwość nauczenia się między innymi tego, jak reagować na trudne zachowania dziecka, które wynikają z jego traumatycznych przeżyć - mówi psycholog dr Agnieszka Widera-Wysoczańska.
-
Prof. Krzemiński o życiu w rządzonej przez PiS Polsce: Czuję się jak w stanie wojennym
Jesteśmy w Unii, ale jednocześnie ją atakujemy i obwiniamy o wszystko, co złego się dzieje w kraju. To będzie ważny element nadchodzącej kampanii wyborczej, który może się okazać chwytliwy. I jeszcze obrzydliwy rechot na temat osób transpłciowych połączony z obroną "normalności" - mówi socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.
-
Dowody na zdradę, której nie było. "Za nieduże pieniądze mogą zniszczyć ludziom życie"
Na ulicy podchodzi nieznajomy facet i zaczyna panią całować. Zanim odepchnie pani natręta, jego kumpel robi z ukrycia zdjęcia. Wcześniej ten sam facet trzymał dłoń na klamce drzwi pani auta stojącego pod sklepem i pytał panią o coś przy kasie. A na zdjęciach widać, jakbyście razem robili zakupy - mówi detektyw Bartosz Weremczuk.
-
Anna Seniuk: Bardzo krótko grałam amantki, bo uważam, że nie należy na siłę przedłużać młodości
Młodość jest strasznie wymagająca! A starość, poza pewnymi drobnymi dolegliwościami, jest piękną, cudowną, płynącą sobie spokojnie rzeką - mówi Anna Seniuk, aktorka teatralna i filmowa.
-
Czego szukamy na portalach randkowych? Wcale nie seksu
Ludzie żyją w przekonaniu, że oto nagle ona czy on wkroczą w ich życie cali na biało i jeszcze na białym koniu. Raczej na pewno tak się nie stanie - mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.
-
Misja wakacje. "Nikt nie ma tyle urlopu, by nadążyć za dziecięcym wypoczynkiem"
Ewa opiekę nad synem rozpisała w Excelu. Co syn i córka Jagody będą robić po zakończeniu roku szkolnego? Planowanie zaczęło się już w październiku. Piotr wychodzi z założenia, że wakacje są dla dzieci. Ale po wyjeździe z czwórką chciałby mieć jeszcze urlop tylko dla siebie.