-
Wędrowni asceci, buddyzm i przemyt. Dariusz spędził w Azji siedem lat, z czego rok w więzieniu
- Przynajmniej kilkuset Polaków parało się w latach 80. i 90. przemytem w Indiach. Służby specjalne zastawiły na nas zasadzkę i wpadło nas kilkunastu. Sędzia przyznał nam wyższą kategorię więźniów - wspomina Dariusz Hieronim Stobiecki, autor książki "Na przemytniczych szlakach. Podróże przez Azję i Europę".
-
Prymuski rzuciły studia, rosyjskim politykom wykrzyczały: "Jesteście zbrodniarzami!"
Dominika Lasota jeszcze w szkole średniej nie odzywała się niepytana. Dziś ma 21 lat i razem z rówieśniczką Wiktorią Jędroszkowiak dociska o działania na rzecz klimatu prezydenta Francji i szefową Komisji Europejskiej. Podczas szczytu klimatycznego ONZ w Egipcie aktywistki publicznie obnażyły ignorancję Andrzeja Dudy oraz zbluzgały ministrów z Rosji.
-
Amerykanie nazywali te leki "przyjacielem mamusi". Psychiatra: "Niczego nie leczą"
Zdecydowanie odradzam pacjentom detoksykację w większości ośrodków prywatnych - mówi psychiatra dr Anna Basińska-Szafrańska, długoletnia ordynator Oddziału Leczenia Zespołów Abstynencyjnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, która opracowała autorską metodę detoksykacji benzodiazepinowej.
-
Sędzia Waldemar Żurek: "Rozwód po polsku" to jest najczęściej wojna
Wśród rozwodzących się mężczyzn jest lęk, że zostaną posądzeni o molestowanie seksualne. I nie bierze się on z niczego - twierdzi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.
-
Sąd wysyła 13-letniego Michała do domu dziecka, by "odbudować więzi pomiędzy ojcem a synem"
W tej historii jest rozwód, dziecko, które nie chce spotykać się z ojcem, oraz sądy dwóch instancji, które orzekają, że to wina matki, i postanawiają umieścić chłopca w domu dziecka. Nastolatek nie został wysłuchany przez sąd.
-
Niewęgłowska: Kochajmy się dużo, często i zdrowo! Dla przyjemności i frajdy!
Do sypialni oprócz pożądania i namiętności zabieramy też dwie trudne emocje: wstyd i wstręt. Osoba dojrzała seksualnie to ta, która ma sposoby na ich pokonanie - mówi seksuolożka Magdalena Niewęgłowska.
-
"Jaka matka pozwoliłaby ojcu, który molestował córkę, zabierać dzieci na spotkania sam na sam?"
Moja rozmówczyni na to nie pozwala. W efekcie sąd zlecił kuratorowi wywiad środowiskowy celem ustalenia, czy zasadne jest, żeby dzieci z nią mieszkały. - Biorę pod uwagę, że zostaną mi odebrane - mówi matka dwóch córek. Jest prawniczką. Wie, co jej grozi.
-
Te leki powinno się brać przez dwa-cztery tygodnie. Lekarze dają je latami. Balicki: Presja i wygoda
Pacjent przychodzi z bezsennością. Jak lekarz ma mało czasu, zamknie to w dwóch zdaniach i zapisze lek, który działa szybko. I szybko uzależnia - mówi Marek Balicki, specjalista psychiatrii i były minister zdrowia.
-
Dr Grzesiowski: W obliczu faktycznego zagrożenia sam jodek potasu nikomu życia nie uratuje
Nasz główny problem, podobnie jak w pandemii czy katastrofie na Odrze, to kompletny brak informacji i komunikacji ze społeczeństwem - mówi dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do potencjalnego zagrożenia radioaktywnego. Komentuje też mody na "cudowne terapie", suplementy oraz środki na potencję bez recepty.
-
"Rozmowy na lepsze jutro". Dr Banaszak: Trzeźwe życie jest prawdziwe i ma znacznie więcej kolorów
Ludzie bardzo się boją, że trzeźwe życie będzie szare i nudne. A prawda jest taka, że to uzależnienie, czyli uciekanie od życia, sprawia, że ono jest ubogie i smutne - mówi terapeutka uzależnień dr Maria Banaszak.
-
"Wiele osób mnie pyta, czy to prawda, że Czesi mają wszystko w dupie. Na ogół tak"
To jest społeczeństwo, które ma problemy jak każde inne, ale jego specyfika i piękno polegają na tym, że ma umiejętność wynajdywania fajnych momentów w prozaicznej rzeczywistości - mówi miłośnik Czech, dziennikarz i pisarz Aleksander Kaczorowski.
-
Archeolog odkrył grób wampirzycy. "By zatrzymać zmarłą, zostały w nim umieszczone sierp i kłódka"
Bywało, że osoba umarła, a po jakimś czasie ktoś ją widział. Wówczas robiono różne rzeczy: zabezpieczano trumnę obręczami, układano zmarłego twarzą do ziemi, a czasem obcinano głowę - mówi archeolog prof. Dariusz Poliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
-
Wiesława Rosa: Mogłam wyjść z domu bez kluczy, ale opakowanie z lekarstwem zawsze musiało być przy mnie
"Ma pani małego synka i doprowadziła się do takiego stanu?". Poczułam, jakby mnie ktoś z otwartej strzelił w twarz. "Pani doktor, przecież ja się leczę". "Pani się nie leczy. Pani tylko przychodzi po tabletki" - historię uzależnienia od leku antydepresyjnego i antylękowego, którego substancją czynną jest alprazolam*, opowiada Wiesława Rosa, rencistka, była rolniczka.
-
Pożyczasz tysiąc złotych, oddajesz osiem. "To nie jest lichwa"
Firmy pożyczkowe zatrudniają nie tylko dobrych prawników i finansistów, ale także dobrych psychologów. A ci doskonale wiedzą, jakimi iluzjami wszyscy żyjemy, i to wykorzystują - mówi pomagający dłużnikom psycholog Roman Pomianowski.
-
Czasami lepsze jutro oznacza trzeźwe jutro. Dr Banaszak: - Ono będzie lepsze! Jakość życia się poprawi!
Dr Maria Banaszak jest terapeutką uzależnień i pracuje w ośrodku Monaru w Głoskowie, jednak wcale nie demonizuje używek. - Większość młodych ludzi będzie eksperymentowała z narkotykami, a uzależni się mniej niż 10 proc. Zacznijmy odczarowywać ten temat! - apeluje.
-
Konrad Piasecki: Mama by pewnie powiedziała: "Synku, opowiedz moją historię"
Wtedy uznałem, że to musi być koniec. Że mama się zabije tymi lekami. Kiedy się ocknęła na SOR-ze, powiedziałem: "Mamo, tym razem nie pozwolę ci wyjść ze szpitala" - mówi Konrad Piasecki.
-
Krystian Karcz: Nastolatek zapytał, czy to OK, że ojciec nie ma głosu w sprawie aborcji
Netflix czy HBO owszem, kształtują wizję świata, ale robi to również elita polityczna. Przekazy, które płyną od rządu, kształtują również bańkę w środowisku prywatnej szkoły w Poznaniu - mówi Krystian Karcz, autor fanpage'a "Uczę filozofować", podkreślając, że etyka "to nie jest religia dla ateistów".
-
"Turystyka eutanazyjna istnieje, ale jest zarezerwowana dla ludzi majętnych, ustosunkowanych"
Przypadki eutanazji mają miejsce również w Polsce. Jeśli należy się do grupy uprzywilejowanej, wówczas znajdzie się lekarz, który pomoże choremu zakończyć życie. Zwykli ludzie są zmuszeni do umierania w męczarniach - mówi Nina Sankari, wiceprezeska ateistycznej Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego.
-
Jak od*ierdolić się od siebie? Filozof Tomasz Mazur: Trzeba dokonać świadomego wyboru, kim chcę być
"Od*ierdol się od siebie": to rada prof. Wiktora Osiatyńskiego. - Działa na wiele osób olśniewająco oraz uwalniająco, ponieważ daje nadzieję na doświadczenie ulgi - mówi praktykujący stoik dr Tomasz Mazur. Podkreśla jednak, że aby doznać owej ulgi, trzeba najpierw wykonać solidną pracę.
-
Artur Barciś: Cały czas wierzę, że zagram najlepszą rolę życia
Przeznaczenie to magia. Tego nie ma. Jesteśmy kowalami swojego losu, aczkolwiek przypadek potrafi odegrać w życiu wielką rolę - mówi aktor teatralny i filmowy Artur Barciś, który skończył 66 lat, ale nie myśli o zakończeniu kariery. - Kocham aktorstwo. Chcę grać do końca życia - mówi artysta.