-
Archeolog odkrył grób wampirzycy. "By zatrzymać zmarłą, zostały w nim umieszczone sierp i kłódka"
Bywało, że osoba umarła, a po jakimś czasie ktoś ją widział. Wówczas robiono różne rzeczy: zabezpieczano trumnę obręczami, układano zmarłego twarzą do ziemi, a czasem obcinano głowę - mówi archeolog prof. Dariusz Poliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
-
Wiesława Rosa: Mogłam wyjść z domu bez kluczy, ale opakowanie z lekarstwem zawsze musiało być przy mnie
"Ma pani małego synka i doprowadziła się do takiego stanu?". Poczułam, jakby mnie ktoś z otwartej strzelił w twarz. "Pani doktor, przecież ja się leczę". "Pani się nie leczy. Pani tylko przychodzi po tabletki" - historię uzależnienia od leku antydepresyjnego i antylękowego, którego substancją czynną jest alprazolam*, opowiada Wiesława Rosa, rencistka, była rolniczka.
-
Pożyczasz tysiąc złotych, oddajesz osiem. "To nie jest lichwa"
Firmy pożyczkowe zatrudniają nie tylko dobrych prawników i finansistów, ale także dobrych psychologów. A ci doskonale wiedzą, jakimi iluzjami wszyscy żyjemy, i to wykorzystują - mówi pomagający dłużnikom psycholog Roman Pomianowski.
-
Czasami lepsze jutro oznacza trzeźwe jutro. Dr Banaszak: - Ono będzie lepsze! Jakość życia się poprawi!
Dr Maria Banaszak jest terapeutką uzależnień i pracuje w ośrodku Monaru w Głoskowie, jednak wcale nie demonizuje używek. - Większość młodych ludzi będzie eksperymentowała z narkotykami, a uzależni się mniej niż 10 proc. Zacznijmy odczarowywać ten temat! - apeluje.
-
Konrad Piasecki: Mama by pewnie powiedziała: "Synku, opowiedz moją historię"
Wtedy uznałem, że to musi być koniec. Że mama się zabije tymi lekami. Kiedy się ocknęła na SOR-ze, powiedziałem: "Mamo, tym razem nie pozwolę ci wyjść ze szpitala" - mówi Konrad Piasecki.
-
Krystian Karcz: Nastolatek zapytał, czy to OK, że ojciec nie ma głosu w sprawie aborcji
Netflix czy HBO owszem, kształtują wizję świata, ale robi to również elita polityczna. Przekazy, które płyną od rządu, kształtują również bańkę w środowisku prywatnej szkoły w Poznaniu - mówi Krystian Karcz, autor fanpage'a "Uczę filozofować", podkreślając, że etyka "to nie jest religia dla ateistów".
-
"Turystyka eutanazyjna istnieje, ale jest zarezerwowana dla ludzi majętnych, ustosunkowanych"
Przypadki eutanazji mają miejsce również w Polsce. Jeśli należy się do grupy uprzywilejowanej, wówczas znajdzie się lekarz, który pomoże choremu zakończyć życie. Zwykli ludzie są zmuszeni do umierania w męczarniach - mówi Nina Sankari, wiceprezeska ateistycznej Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego.
-
Jak od*ierdolić się od siebie? Filozof Tomasz Mazur: Trzeba dokonać świadomego wyboru, kim chcę być
"Od*ierdol się od siebie": to rada prof. Wiktora Osiatyńskiego. - Działa na wiele osób olśniewająco oraz uwalniająco, ponieważ daje nadzieję na doświadczenie ulgi - mówi praktykujący stoik dr Tomasz Mazur. Podkreśla jednak, że aby doznać owej ulgi, trzeba najpierw wykonać solidną pracę.
-
Artur Barciś: Cały czas wierzę, że zagram najlepszą rolę życia
Przeznaczenie to magia. Tego nie ma. Jesteśmy kowalami swojego losu, aczkolwiek przypadek potrafi odegrać w życiu wielką rolę - mówi aktor teatralny i filmowy Artur Barciś, który skończył 66 lat, ale nie myśli o zakończeniu kariery. - Kocham aktorstwo. Chcę grać do końca życia - mówi artysta.
-
Stawiszyński: Kupując, poszukujemy zaspokojenia, którego nie sposób osiągnąć
Co ma kupowanie do szczęścia? Jakie zarobki, jaki samochód, jaka podróż dadzą poczucie spełnienia i pełnię zadowolenia? A może takie oczekiwanie jest z gruntu fałszywe?
-
Emil spał w schronisku dla bezdomnych, "Jaworek" w piwnicy. Mieli 18 i 19 lat
Młodzi bezdomni to dziewczęta i chłopcy, którzy nie mogą dłużej zostać w domu dziecka czy rodzinie zastępczej. Albo właśnie wyszli z placówki resocjalizacyjnej. Po pomoc coraz częściej zgłaszają się także osoby, które choć wychowywały się w rodzinie, rodziną była tylko z nazwy.
-
Smoleń-Starowieyska: Warto sobie uświadamiać: "To właśnie jest moje szczęście"
W traktacie "O szczęściu" Władysław Tatarkiewicz pisał, że byłoby ono pełnym zadowoleniem z życia. To jest ideał, a ideału osiągnąć się nie da - mówi filozofka, dr Justyna Smoleń-Starowieyska.
-
"Ludzie mówią: 'Masz wspaniałego męża'. Ale to, co cię z nim wiąże, z czasem już nie jest miłością"
Mam kontakt z siedmioma tysiącami kobiet. To są Polki, które mieszkają na całym świecie. Wszystkie mamy te same doświadczenia: przemoc eskaluje pod koniec związku oraz właśnie na emigracji - opowiada edukatorka i mediatorka rodzinna Anita Deskiewicz, autorka strony Mała Rzecz. Miłość i Inne Przemoce.
-
"Zaprojektujmy swoją śmierć! Zostawmy instrukcje, co się ma wydarzyć, kiedy nas już nie będzie"
Po śmierci pacjenta rodzina nie mogła się porozumieć, gdzie mają spocząć szczątki. Wykopano doły na dwóch cmentarzach. Warto uchronić najbliższych przed takimi troskami - mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektorka Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, które pozostawił po sobie ks. Jan Kaczkowski.
-
"Dzień, w którym dowiedziałam się, że moje dziecko jest transpłciowe, był najpiękniejszym w moim życiu"
"Czy dziecko jest trans z powodu leków, które brałam w ciąży?", "A może mu się odwidzi?", "Gdzie zrobiłam błąd?". Takie pytania słyszę nagminnie - mówi mama transpłciowego syna Ewelina Negowetti. Prowadzi największą w polskim internecie grupę samopomocową dla rodziców dzieci trans - jest w niej 1200 osób.
-
Jonathan Britmann: To, że o czymś nie mówimy, nie oznacza, że tego nie ma. Rozmawiajmy!
Pamiętam dni, kiedy przed izbą przyjęć była kolejka. Ludzie sami się zgłaszali. Sami szukali pomocy - tak szczyt pandemii wspomina terapeuta dr Jonathan Britmann, który od 17 lat pracuje w szpitalu psychiatrycznym w podwarszawskich Tworkach. Zaprosiłam go do "Rozmów na lepsze jutro".
-
Spowiedź pracownika banku. "Wszyscy naginali rzeczywistość"
Wróciłem z dwutygodniowego urlopu. Szef zapytał: "W jaki sposób masz zamiar wyrobić miesięczny limit?". Ja na to, że przecież miałem wolne! "Co mnie to obchodzi!" - odparł. Wszyscy są tam skażeni wirusem sprzedaży - mówi Jarosław, który przez 10 lat pracował w bankowości.
-
"Rozmowy na lepsze jutro". Katarzyna Kasia: Cała nadzieja świata jest w młodych ludziach
Do "Rozmów na lepsze jutro" zaprosiłam myślicieli, między innymi filozofki i filozofów, psycholożki i psychologów, z którymi rozmawiam nie tylko o wojnie czy strachu przed zmianą, ale także o miłości, szczęściu i innych fundamentalnych wartościach w życiu człowieka.
-
"Mamy w Poznaniu zaczątek tęczowej dzielnicy przy Półwiejskiej, zwanej ostatnio Półgejską"
Jest w naszej księgarni mnóstwo sytuacji, które mnie, jako geja po czterdziestce, zaskakują i wzruszają. Przyszła do nas pani, która zakomunikowała, że szuka prezentu dla nastoletniej córki lesbijki - mówi Mike Urbaniak, dziennikarz i działacz Grupy Stonewall, która otworzyła pierwszą w Polsce stacjonarną queerową księgarnię.
-
Cały kraj żyje transferem Lewandowskiego do Barcelony. "Rozmowa o piłce może być rozmową o Polsce"
Po zmianie ustrojowej pierwszym sportowym idolem Polaków był Citko, później nastał Małysz, a dziś Lewandowski. To pokazuje, gdzie doszliśmy jako społeczeństwo - mówi Piotr Żelazny, dziennikarz sportowy, współzałożyciel Wydawnictwa Kopalnia.