-
Marek Papszun: Za pięć lat przechodzę na emeryturę. Trzeba pożyć!
Jest nazywany objawieniem polskiej piłki nożnej. Dwa razy został uznany za najlepszego trenera. Jego nazwisko pojawiało się na giełdzie, gdy obsadzany był fotel selekcjonera kadry narodowej. - Deklaracja, którą dałem żonie w 2017 roku, to nie są puste słowa - mówi Marek Papszun, trener Rakowa Częstochowa.
-
Dlaczego Ameryka strzela? "To jest takie samo społeczeństwo jak polskie"
Ludzie tu bywają wykształceni i niewykształceni, prymitywni i nieprymitywni. Mają prawo do posiadania broni, więc jak się któryś wkurzy, to może i kogoś zastrzeli - mówi fizyczka Ewa Papież, która od 30 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.
-
"Uczyłam Hanię literek i cyferek". Teraz Hanna robi doktorat z neurobiologii w Wielkiej Brytanii
Jolanta Okuniewska, która w 2016 roku dotarła do finału "nauczycielskiego Nobla" - nagrody Global Teacher Prize, to niepoprawna optymistka. Pomimo tego, co się dzieje wokół szkoły nie traci nadziei, że jeszcze będzie dobrze.
-
Prywatny detektyw: Nie mogę dopuścić, żeby prawda, której człowiek szuka, go zabiła
Bywa, że rodzic na łożu śmierci wyznaje: "Masz rodzeństwo". I nic więcej. Dochodzimy zatem, kto może być tę przyrodnią siostrą lub przyrodnim bratem - mówi detektyw Wojciech Niemyjski, który specjalizuje się między innymi w poszukiwaniu przodków i rozwikłuje zagadki rodzinne.
-
Małgorzata Niemczyk: Tata bardzo się starał zniszczyć moją miłość do siatkówki, ale mu się nie udało
Wybitna siatkarka, złota medalistka mistrzostw Europy, jest posłanką Koalicji Obywatelskiej i walczy o udział kobiet w sztabach szkoleniowych oraz zarządach związków sportowych. Nam opowiada między innymi o trudnych relacjach z ojcem Andrzejem Niemczykiem, nieżyjącym już byłym trenerem reprezentacji Polski.
-
Najpierw jest atak paniki, a potem człowiek boi się bać. "Wybuch wojny był tylko zapalnikiem"
Ważne jest poczucie, że to my możemy mieć na swoje życie wpływ. Niezależnie od warunków, w których się znajdujemy, również epidemii i wojny za wschodnią granicą - mówi Oliwia Mazelewska-Sokołowska, psycholożka i psychoterapeutka.
-
"One są pierwotnie dobre. Są rezerwuarem prawdy". Opowieści o mieszkańcach lasu koją duszę
Jest wiosna, piękna pogoda, świeża trawa i nie ma jeszcze much i komarów. O tej porze roku nagrywam najwięcej szalejących z radości zwierząt. Skończył się sezon łowiecki i jest pięć minut szczęścia - mówi leśnik i dziennikarz Marcin Kostrzyński.
-
"Jak jesteś w Polsce, to masz mówić po polsku, bo inaczej cię nie przyjmiemy do pracy"? Jest na to paragraf
Kryterium języka może być przyjmowane tylko wtedy, kiedy ma on znaczenie dla wykonywanej pracy - mówi Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
-
Zawiść jest często tak oślepiająca, że nie płacili "honorowo". Alimenciarze w więzieniach
Prawie nie ma takich, którzy mieliby tylko niezapłacone alimenty! Wiszą nad nimi też niezapłacone czynsze, pożyczki, chwilówki, kredyty. Ci mężczyźni prawie zawsze wychodzą z więzienia z większym długiem, niż do niego przyszli - mówi psycholog Roman Pomianowski.
-
"Wojna ma na celu zniszczenie, a gwałt jest najłatwiejszym sposobem, żeby niszczyć"
To się stanie na pewno i na każdej wojnie - mówi psychoanalityczka Wiola Rębecka-Davie, twórczyni projektu i autorka książki "Rape: A History of Shame. Diary of the Survivors" - 197 rozmów z osobami, które doświadczyły gwałtu wojennego podczas konfliktów zbrojnych na całym globie.
-
"Przyjeżdżają do Polski z bagażem niepewności: Czy dobrze zrobiłam? Czy może trzeba było zostać?"
Jak myślę o ukraińskości, to jedną z cech, jakie bym do niej przypisała, jest przekonanie, że trzeba być żołnierką, która daje radę - mówi Ukrainka Juliana Szewczuk, psycholożka i psychoterapeutka. Od 10 lat mieszka w Polsce i pomaga* swoim rodaczkom uciekającym przed wojną.
-
"To był projekt, który badał granice: Czy można? Czy wyjdzie z tego katastrofa?"
Oto historia życia erotycznego 40-letniej Polki, która w otwartym związku żyła przez 10 lat. Mówi, że czuła się wtedy jak bohaterka filmu. Gdyby powstał, nikt by na nim nie zasnął.
-
"Mózgi udeptane propagandą". Krystyna Kurczab-Redlich analizuje, dlaczego Rosjanie wierzą Putinowi
Zagadnęłam młodego chłopaka z Pietropawłowska Kamczackiego, zapyziałej dziury daleko na wschodzie: "Nie wolałbyś żyć w bogatej, miłej Szwajcarii?". Wytrzeszczył oczy ze zdumienia: "W takim maleńkim kraiku?!" - mówi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka i pisarka.
-
"Trzeba dbać przede wszystkim o siebie. Wtedy nam na dłużej starczy chęci do pomocy innym"
Jeśli chcesz pomóc, przelicz swoje zasoby - nie tylko finansowe - mówi Katarzyna Podleska, psychotraumatolożka, która między innymi szkoliła ukraińskich psychiatrów i psychologów.
-
Anna Adamska-Gallant: W Ukrainie już teraz jest wymierzana sprawiedliwość
To nie są akty zemsty. To są sprawy sądowe prowadzone zgodnie z kodeksem karnym Ukrainy, który nie przewiduje kary śmierci - mówi prawniczka Anna Adamska-Gallant. W latach 2013-2018 pracowała jako sędzia międzynarodowa i badała zbrodnie wojenne popełnione w czasie konfliktów na terenie byłej Jugosławii.
-
Uchodźczynie są narażone na krzyżową dyskryminację. "Władzy można nadużywać - świadomie bądź nie"
Jesteśmy "u siebie" i dlatego mamy oczywistą władzę. Obawiam się, że uchodźczynie będą gorzej traktowane nie tylko ze względu na narodowość, ale także z uwagi na płeć - mówi Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
-
"Powielenie fake newsa jest jak dodatkowy nabój w magazynku rosyjskiego żołnierza"
Posty, które zawierają nieprawdziwe informacje, często mają charakter sensacyjny i wzbudzają skrajne - niejednokrotnie negatywne - emocje. Tracimy głowę i podajemy fake newsy dalej - mówi Marcel Kiełtyka z organizacji fact-checkingowej Demagog, która walczy z dezinformacją i prowadzi edukację medialną.
-
Tomasz Raczek: Kinoterapia ma ogromną moc otwierania nas na inność
Oscarowe typy, najważniejsze rzeczy, jakich nauczył się od swojego przyjaciela Zygmunta Kałużyńskiego, i odpowiedź na pytanie, czy wciąż nie jest w stanie oglądać filmów i seriali czytanych przez lektorki - rozmawiamy z Tomaszem Raczkiem.
-
"Druha we mnie masz". 19-letnia Maria Trybus łączy młodych Polaków i Ukraińców
"Jeśli chcesz komuś pomóc lub przydałoby Ci się wsparcie, wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz zgłoszeniowy, a my znajdziemy Ci przyjaciela!" Maria jest pomysłodawczynią internetowej platformy druhawemniemasz.com.
-
Ukraińcy budzą podziw świata. "Nie wyłącznie o narodowość czy przywiązanie do ojczyzny tu chodzi"
- Do bohaterstwa nie potrzeba koniecznie klasycznie pojmowanego patriotyzmu. Wielu ludzi postanawia po prostu bronić swoich domów, swojej rodziny, swojej ukochanej okolicy. Stają do walki o jedyną rzeczywistość, w której czują się naprawdę u siebie - mówi filozof Tomasz Stawiszyński.