-
Joanna Chmielewska. "Dzwoniła na komisariat MO, żeby dowiedzieć się, jak najlepiej przemycać zwłoki"
Wolała być postrzegana jako silna, radosna i hop do przodu. Śmiała się, że "życie to mięta z bubrem", czyli nic wielkiego, "przebiegniemy je kurcgalopkiem". Stworzyła kostium i maskę - o Joannie Chmielewskiej dziesięć lat po śmierci pisarki opowiada Katarzyna Droga, autorka powieści biograficznej "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej".
-
Skok cywilizacyjny i utrapienie. "Do kranu pod piecykiem gazowym trzeba się było nachylać przez sedes"
W wersji "zrób to sam" wannę można było obudować płytą wiórową i pokryć wykładziną. Ściany niekiedy obkładano ceratą. Na wannę masowo robiono instalacje-nadstawki, kładło się na nich miednicę, mydło - o peerelowskich łazienkach opowiada dr Agata Szydłowska, autorka książki "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".
-
"Wyłożyła torebkę folią i zgarnęła wszystkie parówki". Czemu na wakacjach jesteśmy chamami?
Od nagich zdjęć na piramidzie w Gizie po kradzież torów z Auschwitz-Birkenau - Polacy na wakacjach potrafią wiele, ale konkurencję mamy silną.
-
"Pracuje" w ministerstwie - przychodzi i siedzi bezczynnie przez sześć godzin. "Mogę się spóźnić trzy godziny"
Kto by nie chciał mieć pracy, w której wystarczy się pokazać, by co miesiąc dostawać pokaźną pensję? - Dla kogoś z zewnątrz to bajka, ale dla mnie to koszmar - mówi jeden z bohaterów filmu "Świat po pracy" ("After Work") w reżyserii Erika Gandiniego.
-
Seks na łonie natury. "Znaleźli sobie polankę w lesie. Niestety akurat kręciło się sporo grzybiarzy"
Kleszcze, mrówki i piasek w pochwie albo ocieranie się o gładki pień drzewa, po którym wcześniej sunęły ślimaki. Jedni mówią "ble" i "nigdy w życiu", drudzy tylko idą w las i szukają okazji. Tym bardziej że nie tylko lato i las sprzyjają seksowi w naturze.
-
Wzięli ślub po wielu latach związku. "Najpierw poradziliśmy sobie w straszliwej biedzie"
"Jesteśmy razem 24 lata, ślub wzięliśmy po 15. Chociaż gdybyś nas zapytała, dokąd teraz idziemy, to ja odpowiem: w prawo, a on powie: w lewo".
-
"Jak chcecie zajść w ciążę, to zajdziecie". Nie, to nie jest takie oczywiste
- Załóżmy, że para bierze ślub w lipcu i planuje, że w sierpniu zajdzie w ciążę. Są przed trzydziestką, zdrowi. Statystycznie mają 25-30 proc. szans na zapłodnienie w jednym cyklu, czyli zajmie im to około pół roku. A nie mają diagnoz niepłodności - mówi Anna Wietrzykowska, psychoterapeutka, autorka książki "Niewidzialni rodzice. Jak rozmawiać o niepłodności".
-
Widoki jak w "Parku jurajskim" i najlepszy klimat na świecie. A dociera tu tylko jeden procent turystów
Malutka La Gomera żyje w cieniu Teneryfy, lecz zasługuje na co najmniej tyle samo uwagi. Jest magiczna, różnorodna i oferuje niezapomniane aktywności dla każdego. Nie wahajcie się obrać ją za główny cel wakacji.
-
Polacy na Islandii. "Ilekroć wracam z Polski na wyspę, czuję, że ściągam z siebie ołowianą kamizelkę"
Polacy wyjeżdżają na Islandię nie tylko do pracy przy rybach czy w ogrodnictwie. O tych, którzy postanowili żyć na wyspie ognia i lodu, opowiadają Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz, autorki książki "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować".
-
Nowy Jork po raz pierwszy, czyli w 80 km dookoła Manhattanu
Przepisów na pierwszą wizytę w Nowym Jorku są tysiące. Oto mój. Sprawdził się fantastycznie.
-
Portugalia: Alentejo - jedź, jedz, pij i śpij
W Alentejo najlepiej się śpi, je i pije wino. Czy nie o to chodzi w udanych wakacjach?
-
"Kolczasta przyjaźń" w inkubatorze. Chroniony jeż i tępiony szop razem walczą o życie
Konają z braku wody, giną zatrute chemią do roślin, podczas wypalania traw i pod kosiarkami. - Ostatnio skoszonych zwierząt mieliśmy kilkanaście. Poodcinane nosy, uszy, kończyny, grzbiet... Zwierzęta w Polsce mają przerąbane. Ale nie tylko one - mówi Katarzyna Szakowska z wrocławskiej Ekostraży.
-
Jak usadzić gości na weselu? "Każda rodzina, bez wyjątku, ma swoje ognisko zapalne"
Ojciec panny młodej rozwiódł się z jej matką i przyszedł na wesele z nową partnerką. Na szczęście ludzie na czas wesela zakopują topór wojenny. Piją jednak alkohol i języki się rozwiązują. Tworząc plan usadzenia gości, trzeba na to uważać - przestrzega wedding planner Robert Pieczyński.
-
Pali się tak, że wgniata w fotel. "Jednym pożar jest na rękę, inni zrobią wszystko, by świdermajera ocalić"
Niektórzy moi rozmówcy dzieciństwo i młodość spędzili w świdermajerze i jako osoby dojrzałe chciały go kupić. Pan Jerzy wrócił z zagranicy i nie zdążył, ktoś mu powiedział: "Bajkę ci rozebrali". O unikatowych drewnianych domach dawnego podwarszawskiego letniska opowiada Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, autorka książki "Świdermajerowie".
-
"Sąsiadka ze wstydem przyznała: Pani Ewo, pod zerwaną boazerią był cały dywan karaluchów"
Jedno z pierwszych skojarzeń z wnętrzami PRL-u. Mroczny obiekt pożądania rodziców i dziadków. Jeszcze nie tak dawno zrywana z satysfakcją, dziś - według znawców trendów - triumfalnie wraca do łask. Jej wysokość, szerokość, sosnowość: boazeria.
-
"W wakacje do Morskiego Oka wędruje 13-14 tys. osób dziennie". Czego Polacy szukają w górach?
Po ciszę i spokój? Wyzwanie? Endorfiny? Naleśniki z jagodami? Cztery osoby mówią o tym, dlaczego chodzą w polskie góry.
-
Mają góry, morze, świetne drogi i najlepsze na świecie ziemniaki. "Byłem w Szwajcarii, ale w Abruzji bardziej mi się podoba"
O połączeniu kolejowym z Rzymu do Pescary Abruzyjczycy mówią, że to ich pociąg panoramiczny. Turystów pani w nim nie spotka, choć widoki są nieziemskie i fajnie się jedzie - opowiada Piotr Kępiński, autor książki "W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji".
-
Komunie 2023. "Nie wiadomo, co z tym zrobić. Nie chcę mieć na lodówce zdjęcia cudzego dziecka"
Nad czym głowią się rodzice dzieci przystępujących w 2023 roku do pierwszej komunii świętej? Między innymi nad tym, czy przyjęcie wyprawić w namiocie, czy podać gościom kolację i gdzie znaleźć komunijne krówki.
-
Dlaczego Polki nie mają się w co ubrać? "Jesteśmy przywiązane do wymyślonych wizerunków"
Gdy klientka się zgłasza, widzę jej potencjał, wiem, jak dobrze może wyglądać. A potem przysyła mi zdjęcia po zmianach i po prostu wow!, szczęka opada - o analizach kolorystycznych i odnajdywaniu swojej palety i stylu opowiada Aleksandra Galiszkiewicz, w sieci znana jako Arsenic.pl.
-
Łączy składniki, dzieli Polaków, jest cudem technologii. Co? Majonez
Ilekroć ktoś o nim wspomni, wydaje się, że nie ma Polski PiS-u i Polski PO. Są Polska Winiary i Polska Kielecki. Ale czy na pewno?