Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka

Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową.

Pisząca dla Weekend.Gazeta.pl od powstania magazynu, związana ponadto m.in. z Focusem i z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Współautorka książek Człowiek istota kosmiczna oraz Kosmiczne wyzwania.

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
 • Niech to policzy tamta dziewczyna

  Niech to policzy tamta dziewczyna

  Przygotowujący się do lotu orbitalnego John Glenn miał krzyknąć do słuchawki: "Powiedzcie tej dziewczynie, aby sprawdziła wyliczenia. Jeśli są dobre, to polecę". Tą dziewczyną była Katherine Johnson.

 • "Sproszono notabli, mieszczan, okoliczne dziewczęta, a wino lało się strumieniami. Wybicki chwycił za pióro"
 • Kontradmirał Grace Hopper - pierwsza piratka programowania

  Kontradmirał Grace Hopper - pierwsza piratka programowania

  Niemal wszystkie przedmioty w jej gabinecie były kradzione. Komuś podwędziła krzesło, komuś innemu segregatory, zabierała ołówki, długopisy, mapy. Nad tymi zdobyczami powiewała piracka flaga, a Grace Hopper dla żartów zakładała opaskę przysłaniającą jedno oko.

 • Roztopić i przetworzyć. Ekogra z plastikiem

  Roztopić i przetworzyć. Ekogra z plastikiem

  - W sumie to całkiem proste: plastik zanurzony w wodzie podgrzewa się w specjalnym kociołku, jakby szybkowarze, do temperatury blisko 300 stopni. Aby uzyskać odpowiedni syrop, należy to robić pod działaniem bardzo wysokiego ciśnienia i gotowe - możemy rozpuścić i ponownie przetworzyć nawet bardzo twarde żywice używane przy konstruowaniu łopat turbin wiatrowych. A wszystko, co pozostanie i się nie rozpuści, odzyskać - mówi dr Szymon Sobek z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 • Uparta, pewna siebie i niezwykle utalentowana. Czy Rosalind Franklin "ukradziono" Nagrodę Nobla?
 • Mileva, mudra glava*. Kim była pierwsza żona największego uczonego wszech czasów
 • Beulah - genialna dziewczyna z parasolką

  Beulah - genialna dziewczyna z parasolką

  Beulah Louise Henry skonstruowała próżniową zamrażarkę do lodów. Miała na koncie ponad 110 wynalazków, założyła dwie firmy i zarządzała nimi. I to wszystko osiągnęła w pierwszych dekadach XX wieku.

 • Ta cicha studentka od pulsarów, która nie dostała Nobla, choć powinna

  Ta cicha studentka od pulsarów, która nie dostała Nobla, choć powinna

  Własnoręcznie budowała radioteleskop, dostrzegła specyficzny sygnał przez niego zarejestrowany i zrozumiała, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym. Jednak w 1968 roku, kiedy odkrycie ujrzało światło dzienne, Jocelyn Bell była tylko doktorantką, która musiała siedzieć cicho i uśmiechać się, gdy o pulsarach opowiadał inny astronom, Antony Hewish.

 • Bunt samców beta: chcą zabić kobiety, które odmawiają im seksu

  Bunt samców beta: chcą zabić kobiety, które odmawiają im seksu

  Kobiety należy dawać mężczyznom z przydziału. Powinno się też zalegalizować gwałty, bo świat, w którym mężczyzna nie może kopulować, kiedy tylko chce, jest wbrew naturze - twierdzą Incele, czyli młodzi faceci nieuprawiający seksu i wspierający się w nienawiści do kobiet.

 • "Każdy prysznic z użyciem mydła to katastrofa dla naszego ciała". Instrukcja obsługi skóry