Wojciech Rodak

Rocznik 1984. Redaktor i publicysta. Pasjonat szeroko pojętej historii i muzyczny koneser (od DJ Premiera do Jordiego Savalla).

W przeszłości związany m.in. z dziennikiem Polska The Times i miesięcznikiem Nasza Historia. Obecnie współpracuje na wielu polach z Ośrodkiem KARTA, a także z Gazetą Wyborczą.

Wojciech Rodak
 • Od krzepkiej amazonki do 'Hieny Gestapo'. Wszystkie oblicza Violette Morris
 • Harriet Tubman - kobieta, którą nazywano Mojżeszem. Stała się legendą Kolei Podziemnej
 • Droga na stryczek w Ramli. Jak wytropiono Adolfa Eichmanna

  Droga na stryczek w Ramli. Jak wytropiono Adolfa Eichmanna

  60 lat temu powieszono Adolfa Eichmanna. Zbrodniarza namierzono i ujęto w dużej mierze dzięki determinacji kilku "łowców nazistów". Początkowo bowiem oficjele z Tel Awiwu i Mosadu nie byli tym zainteresowani.

  Wojciech Rodak
 • Paddy Fermor, niesforny bohater Imperium. Trudno uwierzyć, że sam to wszystko przeżył
 • Dzielnica katakumb, kina i kamorry. Witajcie w Rione Sanita

  Dzielnica katakumb, kina i kamorry. Witajcie w Rione Sanita

  Rione Sanita zaczynała jako podmiejski azyl dla elit Neapolu. W XIX wieku przeistoczyła się w dzielnicę nędzy, w której rządy sprawowali miejscowi guappi. Dziś próbuje podźwignąć się z upadku dzięki turystyce. Jest to trudne, tym bardziej że na jej ulicach jeszcze kilka lat temu trwała krwawa wojna klanów kamorry.

  Wojciech Rodak
 • Front Polisario. 45 lat mirażowej republiki

  Front Polisario. 45 lat mirażowej republiki

  Saharyjczycy walczą z Marokiem o własne państwo od niemal pół wieku. Dziś w tamtej części Afryki znów rośnie polityczna temperatura. Kilka dekad temu zapowiadało się, że saharyjska partyzantka urządzi "pustynny Wietnam" wspieranej przez światowe mocarstwa armii najeźdźców z północy.

  Wojciech Rodak
 • Churchill mówił o nich: 'To będą żołnierze o nieznanej sile'. Prawdziwa historia 'Bękartów wojny'
 • Od 'rasy wojowników' do 'czarnego wstydu'. Afrykanie w okopach I wojny światowej

  Od "rasy wojowników" do "czarnego wstydu". Afrykanie w okopach I wojny światowej

  Gdy senegalscy strzelcy przybywali do Francji, rozentuzjazmowane tłumy zachęcały ich do "ścinania niemieckich głów". Byli wysyłani na front i ginęli tam tysiącami, by zaoszczędzić "białą krew". A potem rozpętano przeciwko nim rasistowską kampanię. O tragicznym rozdziale kolonialnej historii przypomina nagrodzona między innymi międzynarodowym Bookerem 2021 powieść Davida Diopa.

  Wojciech Rodak
 • 'Bugsy' Siegel. Po ciemnej stronie amerykańskiego snu

  "Bugsy" Siegel. Po ciemnej stronie amerykańskiego snu

  Benjamin Siegel wkroczył w przestępczy świat wprost z religijnego żydowskiego domu. Już jako nastolatek został cynglem królów podziemia ery prohibicji - Meyera Lansky'ego i "Lucky'ego" Luciano. W latach 30. był celebrytą, tuż po wojnie zrewolucjonizował Las Vegas.

  Wojciech Rodak
 • Wyklęta Varsovia. Sutenerski szlak 'Napoleona' ze Smoczej

  Wyklęta Varsovia. Sutenerski szlak "Napoleona" ze Smoczej

  Stowarzyszenie Varsovia, szerzej znane jako Cwi Migdal, kontrolowało potężny rynek usług seksualnych Buenos Aires na przełomie XIX i XX wieku. Macki sutenerskiej mafii, którą straszyły czytelników przedwojenne gazety, sięgały od sztetli wschodniej Polski do podnóża Andów.

  Wojciech Rodak
 • Makabra w azteckiej Wenecji. Cortés, plagi i upadek Tenochtitlán

  Makabra w azteckiej Wenecji. Cortés, plagi i upadek Tenochtitlán

  500 lat temu hiszpańscy konkwistadorzy zadali decydujący cios imperium Azteków - zajęli ich stolicę Tenochtitlán. Wbrew utrwalonym przekonaniom o tym spektakularnym sukcesie nie zdecydowały ani geniusz ich wodza, ani przewaga w uzbrojeniu. Kluczowe były lokalne animozje i wsparcie ze strony "niewidzialnego zabójcy".

  Wojciech Rodak
 • Czarny Fiodor z Missisipi, czyli jak spełnić amerykański sen w carskiej Rosji

  Czarny Fiodor z Missisipi, czyli jak spełnić amerykański sen w carskiej Rosji

  Gdy miliony Europejczyków emigrowały do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności i zarobku, on - syn byłych niewolników - uciekł przed rasizmem na Stary Kontynent. We Francji poznał przemysł rozrywkowy na najwyższym poziomie, w carskiej Rosji zarobił miliony, a w Stambule okrzyknięto go "Sułtanem Jazzu". Oto burzliwe losy Fredericka Bruce'a Thomasa.

  Wojciech Rodak
 • Paranoja w Paranie. Jak Polacy chcieli skolonizować Brazylię
 • Urażone ambicje, zbrodnia i sąd boży. Najsłynniejszy pojedynek średniowiecznej Francji