Wojciech Rodak

Rocznik 1984. Redaktor i publicysta. Pasjonat szeroko pojętej historii i muzyczny koneser (od DJ Premiera do Jordiego Savalla).

W przeszłości związany m.in. z dziennikiem Polska The Times i miesięcznikiem Nasza Historia. Obecnie współpracuje na wielu polach z Ośrodkiem KARTA, a także z Gazetą Wyborczą.

Wojciech Rodak
 • Churchill mówił o nich: "To będą żołnierze o nieznanej sile". Prawdziwa historia "Bękartów wojny"
 • Od "rasy wojowników" do "czarnego wstydu". Afrykanie w okopach I wojny światowej

  Od "rasy wojowników" do "czarnego wstydu". Afrykanie w okopach I wojny światowej

  Gdy senegalscy strzelcy przybywali do Francji, rozentuzjazmowane tłumy zachęcały ich do "ścinania niemieckich głów". Byli wysyłani na front i ginęli tam tysiącami, by zaoszczędzić "białą krew". A potem rozpętano przeciwko nim rasistowską kampanię. O tragicznym rozdziale kolonialnej historii przypomina nagrodzona między innymi międzynarodowym Bookerem 2021 powieść Davida Diopa.

 • "Bugsy" Siegel. Po ciemnej stronie amerykańskiego snu

  "Bugsy" Siegel. Po ciemnej stronie amerykańskiego snu

  Benjamin Siegel wkroczył w przestępczy świat wprost z religijnego żydowskiego domu. Już jako nastolatek został cynglem królów podziemia ery prohibicji - Meyera Lansky'ego i "Lucky'ego" Luciano. W latach 30. był celebrytą, tuż po wojnie zrewolucjonizował Las Vegas.

 • Wyklęta Varsovia. Sutenerski szlak "Napoleona" ze Smoczej

  Wyklęta Varsovia. Sutenerski szlak "Napoleona" ze Smoczej

  Stowarzyszenie Varsovia, szerzej znane jako Cwi Migdal, kontrolowało potężny rynek usług seksualnych Buenos Aires na przełomie XIX i XX wieku. Macki sutenerskiej mafii, którą straszyły czytelników przedwojenne gazety, sięgały od sztetli wschodniej Polski do podnóża Andów.

 • Makabra w azteckiej Wenecji. Cortés, plagi i upadek Tenochtitlán

  Makabra w azteckiej Wenecji. Cortés, plagi i upadek Tenochtitlán

  500 lat temu hiszpańscy konkwistadorzy zadali decydujący cios imperium Azteków - zajęli ich stolicę Tenochtitlán. Wbrew utrwalonym przekonaniom o tym spektakularnym sukcesie nie zdecydowały ani geniusz ich wodza, ani przewaga w uzbrojeniu. Kluczowe były lokalne animozje i wsparcie ze strony "niewidzialnego zabójcy".

 • Czarny Fiodor z Missisipi, czyli jak spełnić amerykański sen w carskiej Rosji

  Czarny Fiodor z Missisipi, czyli jak spełnić amerykański sen w carskiej Rosji

  Gdy miliony Europejczyków emigrowały do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności i zarobku, on - syn byłych niewolników - uciekł przed rasizmem na Stary Kontynent. We Francji poznał przemysł rozrywkowy na najwyższym poziomie, w carskiej Rosji zarobił miliony, a w Stambule okrzyknięto go "Sułtanem Jazzu". Oto burzliwe losy Fredericka Bruce'a Thomasa.

 • Paranoja w Paranie. Jak Polacy chcieli skolonizować Brazylię
 • Urażone ambicje, zbrodnia i sąd boży. Najsłynniejszy pojedynek średniowiecznej Francji