-
Od krzepkiej amazonki do "Hieny Gestapo". Wszystkie oblicza Violette Morris
W międzywojniu o Violette Morris było głośno na całym świecie. Deptała wszystkie społeczne normy swojej epoki. Jedni zapamiętali ją jako feministyczną ikonę, a inni głównie jako niemiecką kolaborantkę.
-
Harriet Tubman - kobieta, którą nazywano Mojżeszem. Stała się legendą Kolei Podziemnej
Przeprowadzała niewolników z plantacji Południa ku Północy i wolności. A gdy któryś się rozmyślił i chciał zawrócić, potrafiła wyciągnąć rewolwer i zagrozić mu śmiercią.
-
Droga na stryczek w Ramli. Jak wytropiono Adolfa Eichmanna
60 lat temu powieszono Adolfa Eichmanna. Zbrodniarza namierzono i ujęto w dużej mierze dzięki determinacji kilku "łowców nazistów". Początkowo bowiem oficjele z Tel Awiwu i Mosadu nie byli tym zainteresowani.
-
Paddy Fermor, niesforny bohater Imperium. Trudno uwierzyć, że sam to wszystko przeżył
Był jak połączenie Grahama Greene'a z Indianą Jonesem i Jamesem Bondem - tak wydawniczy copywriterzy i dziennikarze zwykli charakteryzować Patricka Leigha Fermora. Patrząc na życiorys brytyjskiego mistrza prozy podróżniczej, trzeba przyznać, że jest w tej sentencji tyle efekciarstwa, co prawdy.
-
Dzielnica katakumb, kina i kamorry. Witajcie w Rione Sanita
Rione Sanita zaczynała jako podmiejski azyl dla elit Neapolu. W XIX wieku przeistoczyła się w dzielnicę nędzy, w której rządy sprawowali miejscowi guappi. Dziś próbuje podźwignąć się z upadku dzięki turystyce. Jest to trudne, tym bardziej że na jej ulicach jeszcze kilka lat temu trwała krwawa wojna klanów kamorry.
-
Front Polisario. 45 lat mirażowej republiki
Saharyjczycy walczą z Marokiem o własne państwo od niemal pół wieku. Dziś w tamtej części Afryki znów rośnie polityczna temperatura. Kilka dekad temu zapowiadało się, że saharyjska partyzantka urządzi "pustynny Wietnam" wspieranej przez światowe mocarstwa armii najeźdźców z północy.
-
Churchill mówił o nich: "To będą żołnierze o nieznanej sile". Prawdziwa historia "Bękartów wojny"
Byli młodzi i zdesperowani. Ledwo wyrwali się ze szponów III Rzeszy, by po chwili trafić do brytyjskich obozów internowania. Wreszcie w środku wojny dano im możliwość rewanżu. Tak sformowano Oddział X - elitarną jednostkę komandosów z podwójną tożsamością. Całą prawdę o nim ujawniły dopiero co odtajnione dokumenty.
-
Od "rasy wojowników" do "czarnego wstydu". Afrykanie w okopach I wojny światowej
Gdy senegalscy strzelcy przybywali do Francji, rozentuzjazmowane tłumy zachęcały ich do "ścinania niemieckich głów". Byli wysyłani na front i ginęli tam tysiącami, by zaoszczędzić "białą krew". A potem rozpętano przeciwko nim rasistowską kampanię. O tragicznym rozdziale kolonialnej historii przypomina nagrodzona między innymi międzynarodowym Bookerem 2021 powieść Davida Diopa.
-
"Bugsy" Siegel. Po ciemnej stronie amerykańskiego snu
Benjamin Siegel wkroczył w przestępczy świat wprost z religijnego żydowskiego domu. Już jako nastolatek został cynglem królów podziemia ery prohibicji - Meyera Lansky'ego i "Lucky'ego" Luciano. W latach 30. był celebrytą, tuż po wojnie zrewolucjonizował Las Vegas.
-
Wyklęta Varsovia. Sutenerski szlak "Napoleona" ze Smoczej
Stowarzyszenie Varsovia, szerzej znane jako Cwi Migdal, kontrolowało potężny rynek usług seksualnych Buenos Aires na przełomie XIX i XX wieku. Macki sutenerskiej mafii, którą straszyły czytelników przedwojenne gazety, sięgały od sztetli wschodniej Polski do podnóża Andów.
-
Makabra w azteckiej Wenecji. Cortés, plagi i upadek Tenochtitlán
500 lat temu hiszpańscy konkwistadorzy zadali decydujący cios imperium Azteków - zajęli ich stolicę Tenochtitlán. Wbrew utrwalonym przekonaniom o tym spektakularnym sukcesie nie zdecydowały ani geniusz ich wodza, ani przewaga w uzbrojeniu. Kluczowe były lokalne animozje i wsparcie ze strony "niewidzialnego zabójcy".
-
Czarny Fiodor z Missisipi, czyli jak spełnić amerykański sen w carskiej Rosji
Gdy miliony Europejczyków emigrowały do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności i zarobku, on - syn byłych niewolników - uciekł przed rasizmem na Stary Kontynent. We Francji poznał przemysł rozrywkowy na najwyższym poziomie, w carskiej Rosji zarobił miliony, a w Stambule okrzyknięto go "Sułtanem Jazzu". Oto burzliwe losy Fredericka Bruce'a Thomasa.
-
Paranoja w Paranie. Jak Polacy chcieli skolonizować Brazylię
Żądamy kolonii dla Polski! - grzmieli w II RP działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej. Za tymi ambitnymi hasłami szły czyny.
-
Urażone ambicje, zbrodnia i sąd boży. Najsłynniejszy pojedynek średniowiecznej Francji
Przyjaźń, która zamieniła się w nienawiść. Pożądanie, które prowadzi do zbrodni. Wreszcie śmiertelny pojedynek o cześć i życie niewiasty. W tej dramatycznej historii z XIV-wiecznej Francji jest wszystko, co rasowa rycerska opowieść powinna zawierać. Nic dziwnego, że zekranizował ją sam Ridley Scott.