-
Ucz±, czym jest dom. I dzieci, i rodziców
"Je¶li dziecko sprawia k³opoty w szkole, nie mówimy rodzicom: 'To przez was, bo jeste¶cie nieudolni wychowawczo', tylko oferujemy pomoc. Mówimy, ¿e 'zdajemy sobie sprawê, ¿e musi byæ wam trudno, i chcemy pomóc, ¿eby by³o l¿ej'."
-
Walka o ka¿dy metr w³asnego powietrza. "W ciasnocie trzeba nauczyæ siê ¿yæ"
29 mkw. na g³owê - tak± przestrzeni± dysponuje statystyczny Polak. Jak u³o¿yæ sobie ¿ycie na ma³ym metra¿u i nie zwariowaæ?
-
"Przekonanie o tym, ¿e w Ko¶ciele mo¿na byæ blisko kasy, zaczyna siê ju¿ w seminarium"
Biskup przyje¿d¿a na wizytacjê do ksiêdza, a po kolacji, nie patrz±c temu biednemu proboszczowi w oczy, wyci±ga rêkê i czeka, a¿ znajdzie siê w niej gruba koperta. Bo pieni±dze po prostu s±. A jak ich nie ma, to maj± byæ. Publikujemy fragment ksi±¿ki "Klerycy", której autorem jest Mariusz Sepio³o.
-
Ojcowie po rozwodzie. "Zrozumia³, jakie mia³ szczê¶cie, ¿e nie odciê³am go od syna"
Przed rozwodem rodzina mog³aby dla nich nie istnieæ. Po rozwodzie postanawiaj± nadrobiæ stracony czas. Staj± siê profesorami od rodzicielstwa albo po prostu ojcami, którzy zaczynaj± doceniaæ relacjê z w³asnymi dzieæmi i czerpi± z niej przyjemno¶æ.
-
W Koñskich bêdzie nowy rynek. Drzewa ju¿ wyciête
W³adze chc± zrobiæ w centrum "salon miasta". Pan Marek, który spaceruje tu dla zdrowia, przypomina, ¿e w prawdziwym domu s± jeszcze inne pomieszczenia.
-
Polska patrzy na Rzeszów. "Ca³e moje doros³e ¿ycie to by³o miasto Tadeusza Ferenca"
Najpierw kandydat na prezydenta na ulicach Rzeszowa bez maseczki. Teraz szczepienia, które id± tu najszybciej w Polsce. A za chwilê wybory. Trudno znale¼æ w historii miasta moment, w którym wzbudza³oby a¿ takie zainteresowanie.
-
"Mieszkanie by³o jak hotel. A teraz to siê zmieni³o"
W ubieg³ym roku wiosn±, czyli w czasie lockdownu, o ponad 80 procent zmniejszy³a siê liczba zamówieñ na mycie okien. Klienci, siedz±c w domach, umyli je sami. Z nudów. Prawdopodobnie bêdzie tak te¿ w tym roku, w trzeciej fali pandemii.
-
200 zwolnionych, 100 pozwów. Stoczniowcy ze ¦winouj¶cia id± do s±du
Wypowiedzenie dosta³ Jacek, jego narzeczona, mama, te¶ciowa, te¶æ i dwóch szwagrów. Siedem osób z jednej rodziny straci³o pracê w stoczni w ¦winouj¶ciu.
-
"Kiedy budujesz dom, ca³a reszta idzie w odstawkê"
Wydaj± oszczêdno¶ci ¿ycia, u¿eraj± siê z fachowcami, a po przeprowadzce bez koñca wszystko poprawiaj±. W³asny dom poch³ania setki tysiêcy z³otych. Ale zabiera jeszcze wiêcej - nadszarpuje zdrowie i relacje z bliskimi.
-
"Klocki dzia³aj± jak ¶rodek uspokajaj±cy". Ich fanów jest w Polsce coraz wiêcej
Zdobyli zawody, za³o¿yli rodziny, osi±gnêli ¿yciow± stabilno¶æ. Wtedy zatêsknili za najprzyjemniejszym momentem z dzieciñstwa - kiedy stos klocków zamienia³ siê w zamek, czo³g albo domek dla lalek.
-
Wstaje, myje zêby, wymiotuje. Cicho, ¿eby nie obudziæ narzeczonej
Robert którego¶ dnia, jad±c samochodem, pomy¶la³: rozpêdzê siê, skrêcê, uderzê w drzewo. Powstrzyma³a go my¶l o dzieciach. O chorobie mówi: - To rak umys³u. Powoli str±ca ciê w niebyt.
-
Polska w budowie, Polska w remoncie. "Kiedy przychodzê do pracy, to nie chcê, ¿eby kto¶ mnie uczy³ fachu"
Grzegorz przyznaje, ¿e fachowcy maj± sposoby, by o pewnych rzeczach klient siê nie dowiedzia³. - Podczas wyceny mówi siê klientowi o 70 procentach kosztów, jakie musi ponie¶æ. 30 procent to rezerwa, która "wychodzi nagle", w trakcie prac - zdradza.
-
Zagl±daj± do naszych mieszkañ. Patrz± na mi³o¶æ i nienawi¶æ ¿yj±ce pod jednym dachem
Kurierzy, monterzy, dostawcy jedzenia, ankieterzy, handlowcy, serwisanci sprzêtu AGD i RTV, korepetytorzy codziennie odwiedzaj± nasze domy. I widz± wiêcej, ni¿ nam siê wydaje.
-
Op³atek, wigilijna kolacja, pasterka. W ¶wiêta nawet ateista nie chce mamie robiæ przykro¶ci
Dla Szymona wyjazd na ¶wiêta to "odwalanie pañszczyzny". ¯eby kiedy¶ nie us³yszeæ: "Do mamusi na ¶wiêta nie przyjecha³e¶, a teraz nad trumn± to chcesz chapn±æ ten hektar pod lasem". Hania czuje motyle w brzuchu, kiedy poci±g, którym jedzie na rodzinn± wigiliê, zbli¿a siê do stacji Zielona Góra G³ówna. - Moje kole¿anki ucieka³y ze swoich domów do mojego - mówi.
-
Ch³opak wsiad³ do taksówki i oznajmi³: "Proszê szybko na Pragê, moja dziewczyna umar³a"
Takie sytuacje zmieniaj± cz³owieka - Krzysztof Pigulski, taksówkarz ratownik, opowiada o swoich interwencjach. - Je¶li pyta pan o ¶mieræ, to tak: bojê siê jej panicznie. Nikt nie wie, co jest tam, po drugiej stronie.
-
Kurier: Nie mogê zrozumieæ, ¿e ludzie nie potrafi± usiedzieæ w domu przez dwie godziny
S³awek mia³ przygodê. Dostarcza³ paczkê do w³a¶ciciela sklepu. "Wchodzê, witam siê, a go¶ciu wyrywa mi paczkê z r±k i nie zamierza oddaæ. Zadzwoni³em na policjê".
-
Powód¼ tysi±clecia. Po³udnie Polski ratuje ludzi i zwierzêta. Rybnik ratuje martwych
21 lat temu w Rybniku powód¼ spowodowa³a osuniêcie siê ziemi na cmentarzu komunalnym. Woda wymy³a z grobów trumny i znajduj±ce siê w nich cia³a. Nikt w Rybniku nie umie o tym zapomnieæ.