-
"Dla ludzi równie mocno liczyły się dostępne miejsca parkingowe co brak obecności duchów"
Jiko bukken to japońskie nieruchomości naznaczone piętnem śmierci. Dlaczego Japończycy nie chcą mieszkać w miejscach, w których ktoś nieoczekiwanie zmarł? Czy jest czego się bać? - dopytuję lokatorów i przedsiębiorców, którzy w jiko bukken stworzyli swój dom lub ulokowali biznes.
-
Małgorzata II: "Pozostanę na tronie, dopóki z niego nie spadnę!"
Studiowała archeologię, politologię i ekonomię. Jej obrazy wiszą w prestiżowych galeriach, a ilustracje zdobią duńskie wydanie "Władcy pierścieni". Na Netfliksie wkrótce ukaże się film, do którego zaprojektowała scenografię. Duńska królowa Małgorzata II niedawno skończyła 82 lata, a na tronie zasiada od 50.
-
Sarna jadła przy stole i spała na tapczanie. Wywieźli ją do lasu
Wrażliwość na zwierzęce problemy jest coraz większa, ale ludzie nie oddzielają świata dzikich zwierząt od świata ludzi. Wydaje im się, że jeśli mamy wyśmienitych lekarzy weterynarii, którzy z najgorszych opresji ratują psy czy koty, to należy również to robić w stosunku do dzikich zwierząt. To nieprawda - mówi dr hab. Sabina Nowak.
-
Polka ze Lwowa: Putin chce, byśmy żyli w strachu. Staramy się nie ulegać panice
Działania zbrojne trwają w Ukrainie od kilku lat i mieszkańcy zdążyli się na temat wojny wiele nauczyć. Wiemy, że to nie tylko atak militarny, ale głównie informacyjny i psychologiczny - mówi Katarzyna Łoza, przewodniczka turystyczna i właścicielka biura wycieczkowego, która wraz z mężem Ukraińcem i trójką dzieci mieszka we Lwowie od 2004 roku.
-
Dana Elle z Nazaretu występuje w londyńskich klubach. Jej rodzina to słynna Trupa Liliputów z Transylwanii
Pomimo niechęci najbliższych drążyłam niewygodny temat przeszłości. Chciałam usunąć z niego warstwę wstydu i przemilczenia - mówi Dana Elle, izraelska artystka z Londynu, wywodząca się z rodziny Ovitzów, która w latach 30. ubiegłego stulecia w koncertowała w Europie Środkowej.
-
"Żona Polka żartuje, że dostała oszukanego Niemca". Oto najmniejszy słowiański naród na świecie
Kim są Serbołużyczanie, co robią w Niemczech i jak dbają o to, by przetrwać kolejne 1500 lat - dowiaduję się podczas mojej łużyckiej podróży przez Niemcy.
-
Cichy jak Niemiec? "Grunt to nie uprzykrzać życia innym, a w niedzielę odpoczywać"
Dlaczego tak nienawidzą hałasu, czym jest dla nich święty spokój i jak egzekwują swoje prawo do ciszy - pytam naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, co oznacza dla nich Ruhezeit, i dowiaduję się, jak przetrwać w najludniejszym kraju Unii Europejskiej.
-
Czego boją się mieszkańcy Niemiec? Na pewno nie pandemii
Porozmawiałam z tymi, którzy analizują niemieckie lęki. Zapytałam o nie mieszkańców Niemiec, także polskiego pochodzenia. I wiem już, czego nasi sąsiedzi boją się najbardziej.
-
Odwieczny superbohater, który znalazł się w tarapatach. Skrzypłocz ginie na naszych oczach
Przeżył dinozaury, ma niebieską krew i mieszka na innym kontynencie. Mimo to jest nam bliższy, niż myślisz - od lat ratuje ludzkie życie. Teraz sam potrzebuje pomocy. Skrzypłocz, jeden z najstarszych żyjących gatunków na świecie, został pośrednią ofiarą wyścigu produkcji szczepionek przeciw COVID-19.
-
Oszczędny jak Niemiec? Sąsiedzi na zakupach
Gdzie na co dzień kupują, jak oszczędzają, czy chętnie biorą udział w promocjach i co myślą na temat legendarnych niemieckich marketów - pytam Niemców ze wschodu i zachodu, i opisuję ich zwyczaje zakupowe.
-
"Tu spoczywa chłop ubogi, wykonał plan i wyciągnął nogi". Syn zlecił taki napis na grobie ojca. Treść uzgodnili wspólnie
Na nagrobku Polaka katolika najczęściej zobaczysz napis "Ave Maria". "Każda dusza zakosztuje śmierci" - głosi sentencja na arabskim grobie. Czech zwykle wybiera kremację i świecki napis: "Wspominamy". Żyd - tradycyjny pochówek i hebrajskie litery TNCBH.
-
Kiedy się wybudziła, cierpienie ustało. "Ale dotarło do mnie, że nie mam nogi do połowy uda. I jak tu wstać i żyć?"
Proszę wyobrazić sobie 9-tysięczne miasteczko. Taki Lądek-Zdrój. A w nim wszystkich mieszkańców bez rąk lub nóg. Tyle osób każdego roku w Polsce traci kończyny - mówi prof. Aleksander Sieroń. Nasz kraj przoduje w Europie w amputacji nóg.
-
Duma i brzemię. Sława Wielkiego Dziada bywa dla rodziny utrapieniem
Im dalsze pokolenie, tym cień wielkiego przodka jest krótszy - mówi prawnuczka Henryka Sienkiewicza, która podjęła trud zebrania potomków noblisty. Wnuczka Audrey Hepburn nieco odczarowała postać pięknej babki po rozmowach z ludźmi, którzy poznali ją osobiście. Choć nadal nie zamierza zakładać odziedziczonego po niej naszyjnika. Stanowisko prawnuka Ryszarda Wagnera jest klarowne: choć dzieli z nim geny, kategorycznie odcina się od pradziadka.
-
"Bóg to chłopak. Myślę, że jest łysy, dość gruby i chodzi w szacie, jakie mieli Grecy". 10-latkowie przygotowują się do komunii
Kamil mówi, że do pierwszej komunii idzie się ze względu na hostię. - Staramy się jej nie połknąć. Ona jest jak żelek - trzymamy go w buzi, aż się rozpuści. Myślę, że ten żelek czy opłatek to coś w stylu formy Boga. Jedząc go, przypominamy sobie o Nim - wyjaśnia. Kamil i inni 10-latkowie tłumaczą nam, jak rozumieją Dekalog, którego znajomością muszą się wykazać dzieci, zanim przystąpią do komunii.
-
Słaby jestem z wiary. Zwłaszcza po tym wypadku. Bo niby czemu jemu się to stało? - pyta ojciec Michała
Ktoś powiedział, że wychodzenie ze śpiączki jest jak kopanie tunelu. Z jednej strony chory musi walczyć i kopać sam, a z drugiej muszą wspierać go i kopać bliscy - mówi mama Dawida, który po wypadku wrócił do sprawności i teraz pomaga innym. Michał i Tomek ciągle walczą.
-
"Problemem były zaginione dusze", "Zdjęłam urok, interes zaczął iść". Wróżbici w służbie biznesu
Bezpośrednio w księgowości Julita nie stosuje magii. Bo ma Excela. Za to w innych kwestiach zawodowych często sobie wróży. Marii nazwę restauracji pomagała wybierać numerolożka, podobnie jak datę startu firmy. Małgorzacie, właścicielce apteki, w biznesie pomaga natomiast specjalistka od ?łatania ubytków? równowagi energetycznej.