-
Adam Robiński: Sorry, Polsko, ale bóbr nigdzie sobie stąd nie pójdzie
Na bobry tak skutecznie polowano, że stały się jednym z pierwszych gatunków, które na ziemiach polskich objęto ochroną - bodaj już za Bolesława Chrobrego. Miał ją zapewnić powołany przy władcy urząd bobrowniczego - mówi Adam Robiński, autor książki "Pałace na wodzie".
-
Nietoperz wielkości człowieka? Umiejętnie wykonane zdjęcie wprowadziło w błąd tysiące ludzi
Spotkanie oko w oko z tym ssakiem może przyprawić o szybsze bicie serca. Oto jeden z największych nietoperzy na świecie - rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 170 cm. To tyle, ile wynosi wzrost przeciętnego Polaka. Poznajcie acerodona grzywiastego, który, choć wygląda groźnie, człowiekowi nie zagraża.
-
"Romska sztuka to nie etno. A ja jestem profesjonalną artystką"
Po raz pierwszy w historii Biennale Sztuki w Wenecji reprezentantką Pawilonu Polskiego będzie romska artystka Małgorzata Mirga-Tas. Rozmawiamy z twórczynią oraz Joanną Warszą i Wojciechem Szymańskim, kuratorami wystawy "Przeczarowując świat", którą można oglądać od 23 kwietnia.
-
Krzysztof Cieślik: Może i nie jestem typem biznesmena. Moim interesem jest literatura
- Niestety literatura przebija się do mainstreamu przeważnie wtedy, kiedy ktoś kogoś zwyzywa, pozwie, albo jakiś pisarz założy kontrowersyjne ciuchy - mówi Krzysztof Cieślik, tłumacz, krytyk literacki i poeta.
-
"Mam klientów, którzy mi mówią: mogę robić cokolwiek, byleby być w branży"
Praca w IT to nie tylko kodowanie. Wszystkie osoby, z którymi rozmawiałam, powtarzały jedno: że nie miały pojęcia, że humaniści też znajdą w IT miejsce dla siebie.
-
Beata ma sześciu nowych uczniów z Ukrainy, Anna - 10. "Usłyszałam od dyrektora: ty sobie poradzisz"
Najpierw nauka zdalna, w którą musieli wdrożyć się z dnia na dzień, teraz opieka nad dziećmi ukraińskimi nieznającymi języka polskiego. Polscy nauczyciele nie znają ukraińskiego, a mają w klasie nawet kilkoro uczniów z Ukrainy. - Jest totalny chaos - przekonują.
-
"Mężczyźni uważają, że dobre zdjęcie to takie zrobione gdziekolwiek. Ulubionym miejscem jest toaleta"
Mnóstwo młodych mężczyzn nie wie, jak z kobietami rozmawiać - mówi Mariusz Wielgus, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
-
"Przyszły do mnie studentki czwartego roku aktorstwa i powiedziały: nie chcemy się już na to zgadzać"
To, że komuś w świetle prawa nie dowiedziono winy, nie oznacza, że nie dopuścił się naruszeń i że nie powinniśmy debatować na ten temat - mówi Agata Adamiecka-Sitek, rzeczniczka praw studenckich w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
-
"Żeby moje dzieci wiedziały, że w chwili próby tata zrobił co trzeba"
- Jak pojedziemy w 20, 50 osób, to możemy zebrać masę ludzi. Do Lwowa od granicy jest tylko 70 km! - mówi Łukasz, który organizuje transport Ukraińców uciekających przed wojną.
-
"Rodzice pytają: Moje dziecko ma wszystko, więc dlaczego cierpi?"
W Polsce jest zaledwie 453 psychiatrów dzieci i młodzieży. W małych miastach i na wsiach, gdzie takich specjalistów praktycznie nie ma, ogromną rolę w opiece nad młodymi pacjentami odgrywają psycholodzy i psychoterapeuci dziecięcy. Stają przed trudnym zadaniem.
-
W Polsce lekarza można pozwać aż na cztery sposoby. "Szuka się zawsze winnego"
Polski system ochrony zdrowia nie jest nastawiony na zadośćuczynienie pokrzywdzonemu, ale na ukaranie winnego, czyli najczęściej lekarza - mówi Joanna Nowak-Kubiak, radczyni prawna, która reprezentuje lekarzy i szpitale w sprawach o błędy medyczne.
-
Kiedy warto walczyć o odszkodowanie za błąd medyczny? Prawnik: "Ludzie wciąż się boją"
Błędy medyczne się zdarzają i nie ma nic złego w dochodzeniu swoich roszczeń - mówi prawnik Andrzej Nawrocki, specjalizujący się w prowadzeniu między innymi spraw o błędy medyczne.
-
Dzieci szukają partnerów dla swoich rodziców. Częściej jest jednak na odwrót
Co, jeśli bliscy za nas podejmują decyzję, że już czas znaleźć miłość? Kiedy troskliwy gest staje się początkiem walki o prywatność i możliwość samostanowienia?
-
Ryba bez ogona, która ledwie pływa? Poznajcie samogłowa
Jedna z najdziwniejszych ryb na świecie doczekała się miana "najbardziej bezużytecznej". Pozornie nieporadna, przeżyła na naszej planecie miliony lat. Z roku na rok populacja samogłowów maleje.
-
Monika Strzępka: Wychowałam się poniekąd na plebanii. I to nie jest metafora
Gdyby rok temu ktoś mi powiedział, że niebawem wystartuję w konkursie na dyrektorkę naczelną teatru i ten konkurs wygram, to na pewno bym nie uwierzyła. Schowałabym się pod kołdrę. Z lęku - mówi Monika Strzępka, która we wrześniu obejmie stanowisko dyrektorki w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
-
Zainstalowaliśmy podejrzane oprogramowanie? Możemy stracić wszystkie środki. To nie jedyne zagrożenie
Jak się chronić przed cyberatakami i co robić, gdy nasze urządzenie zostanie zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie? Opowiada Michel Le Bihan z CERT Polska, zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.
-
"Im kryzys dziecka trwa dłużej, tym ma on poważniejsze konsekwencje dla rodziny"
- Rodzicom wydaje się, że nie potrzebują pomocy, bo mają wystarczająco dużo zasobów, żeby o dziecko zadbać. Nie można dbać o kogoś, jeśli samemu nie jest się zaopiekowanym - mówi Bartosz Piasecki z Uniwersytetu SWPS, psychoterapeuta w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
-
Na szpitalnym korytarzu zobaczył swoje nazwisko i trzy litery: HIV. Prawnik: Doszło do rażącego niedbalstwa
- Pierwsza myśl: dlaczego mi to zrobili? Poczułem się, jakby ktoś mi wypisał na czole "HIV" niezmywalnym flamastrem - opowiada Jarek, który w lutym ubiegłego roku miał przejść operację biodra w poznańskim szpitalu. Na drugi dzień po przyjęciu do placówki wypisał się z oddziału na własne życzenie.
-
"Strach przed kolejnymi podwyżkami sprawia, że zaczynamy wykonywać paniczne ruchy"
Wiele osób czekało, aż ta pandemia się wreszcie skończy i będą mogły się nagrodzić. A tu się okazuje, że nie dość, że się nie skończyła, to jeszcze trzeba zaciskać pasa - mówi psycholożka Agata Gąsiorowska, prof. Uniwersytetu SWPS, która zajmuje się psychologią ekonomiczną i zachowaniami konsumenckimi.
-
"Bardzo możliwe, że kiedyś będziemy jak te ptaki wędrowne, które przemieszczają się sezonowo"
Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Grenlandia - gdzie będzie najlepiej żyć, gdy zmiany klimatu naprawdę zaczną dawać nam się we znaki? Na to pytanie odpowiada prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i przekonuje, dlaczego warto rozważyć pozostanie tu, gdzie jesteśmy.