-
Magazyn Weekend.gazeta.pl zmienia się dla Was
Łatwiejszy dostęp do tekstów najnowszych i z poprzednich wydań, odświeżony, przejrzysty wygląd artykułów, a przede wszystkim więcej przyjemności i relaksu dla naszych czytelników - zapraszamy na nowy serwis weekend.gazeta.pl.
-
Redakcja magazynu Weekend.gazeta.pl
Poznajcie zespół, który przez cały tydzień przygotowuje dla Was jakościowe treści. Tropimy intrygujące historie, rozmawiamy z ciekawymi ludźmi, wybieramy piękne zdjęcia.
-
Ostatnia czarownica w Gdańsku. Czy uda się zrehabilitować kobietę, która zginęła, bo ''spółkowała z diabłem''?
W XVII wieku w Europie łatwo można było zostać czarownicą. Wystarczyło, że w sąsiednim gospodarstwie padły zwierzęta. Kobieta, która różniła się od reszty społeczności, żyła na uboczu, często była obciążana winą za niezrozumiałe zjawiska. Tak stało się z Anną Krüger. Była ostatnią domniemaną wiedźmą, która spłonęła na stosie w Gdańsku. Teraz rozpoczęła się walka o przywrócenie jej dobrego imienia.
-
Prezes PGNiG porzucił pracę po 18 latach. Wyjechał na wieś, żeby uprawiać rolę i prowadzić stadninę
Michał Szubski pracę w PGNiG zaczynał na piątym roku studiów, jako szeregowy pracownik. Awansował, aż został prezesem. I wtedy odszedł z firmy, żeby razem z żoną prowadzić agroturystyczny ośrodek jeździecki na Podlasiu. - Przerażało mnie to, że człowiek uzależnia się od stanowiska, ono go deprawuje - mówi.
-
Mniej pieniędzy na edukację domową. "Rodziny, które z niej korzystają, chcą wychowywać dzieci na wolnych i myślących obywateli"
Edukacja domowa jest w Polsce zagrożona - alarmuje środowisko homeschoolersów. Od 1 stycznia wsparcie finansowe dla uczniów kształcących się poza murami szkolnymi jest mniejsze o 40 procent. Cięcia dokonało pod koniec grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ta decyzja uderzy głównie w rodziny wielodzietne.
-
"Życie rodzinne spaliła na ołtarzu sztuki". Zofia Stryjeńska - artystka totalna
Jako Tadeusz Grzymała studiowała w Monachium. Jako prof. Hillar napisała podręcznik savoir-vivre'u. Jako Zofia Stryjeńska została słynną artystką międzywojnia. Jej pogmatwane losy - porzuciła własne dzieci, mąż dwukrotnie umieścił ją w szpitalu psychiatrycznym - stały się kanwą książki Angeliki Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali".
-
Trzy tysiące złotych za metr kwadratowy? Przystąp do kooperatywy, a kupisz taniej warzywa i... mieszkanie
Kooperatywa Mieszkaniowa Pomorze budowała bez udziału pośredników, osoby w niej skupione wspólnie sfinansowały inwestycję i decydowały, jak będzie przebiegała. Efekt? Cudów architektury nie było, ale ceny okazały się bezkonkurencyjne. Podobne inicjatywy zaczynają się u nas pojawiać coraz częściej. Wyjaśniamy, skąd się wziął kurs na spółdzielczość.
-
Życie z SM nie musi być wegetacją. ''Gdy ludzie się dowiadują, że mam stwardnienie rozsiane, dziwią się. Ja mam kółka, oni - nóżki. I tyle''
Po pierwszym oku poszło drugie, potem zaczęłam tracić słuch. Z osoby, która dużo podróżowała, stałam się kimś, kto nie może sam wyjść z domu - tak Iza Czarnecka-Walicka wspomina początki swojej choroby. W 1997 r. zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane. Najpierw się załamała. Potem postanowiła, że w miarę swoich możliwości spróbuje żyć równie aktywnie, co przedtem. Obecnie jest prezeską fundacji NeuroPozytywni, szefową dwóch kwartalników, wiceszefową Polskiej Rady Mózgu. I walczy o lepszą politykę zdrowotną w Polsce. Nie jest jej łatwo - na każdym kroku zmaga się z dyskryminacją i biurokracją. Nam opowiada także o swojej depresji.