Joanna Pasztelańska

Dziennikarka, reporterka. Od blisko dwudziestu lat jeździ po Polsce śledząc tematy trudne i niewyjaśnione m.in. dla Życia Warszawy, Tygodnika Kulisy i magazynu Dziennika Gazety Prawnej.

Dziennikarka, reporterka. Jako jedna z pierwszych dotarła do Turcji po trzęsieniu ziemi w 1999 roku, relacjonowała wybory prezydenckie w Iranie, zajmowała się sprawą farmy niewolników pod Londynem i ukrytymi w rejonie Prypeci sierocińcami dla dzieci z wadami genetycznymi po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Od blisko dwudziestu lat jeździ po Polsce śledząc tematy trudne i niewyjaśnione m.in. dla Życia Warszawy, Tygodnika Kulisy i magazynu Dziennika Gazety Prawnej. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont ukazała się książka Policjanci. Za cenę życia, którą napisała wraz z mężem. W 2018 roku ukazała się ich kolejna książka Strażacy. Tam, gdzie zaczyna się bohaterstwo (Znak Horyzont).

Joanna Pasztelańska
 • 'Po prostu weszła prosto z ulicy i dość bezpardonowo zaproponowała 'swoją twarz''. Kto zabił Miss Hollywood?
 • Oscar, kariera, a potem wielka tragedia. Co się stało w rodzinnym domu Jennifer Hudson?
 • Gladys Ricart zginęła w dniu ślubu. Wcześniej ktoś rozsypał przed jej domem symboliczne białe róże
 • 'Sprawy trudne do zakwalifikowania'. Dlaczego dzieci zabijają rodziców?

  "Sprawy trudne do zakwalifikowania". Dlaczego dzieci zabijają rodziców?

  Zabójstwo rodziców szokuje tak bardzo, bo przecież dokonuje się między osobami, które łączą więzy krwi. Między najbliższymi. Z drugiej strony - to właśnie z tymi najbliższymi najwięcej i najdłużej przebywamy, to w rodzinie rodzi się często wiele bolesnych konfliktów. Nierozwiązane nabrzmiewają niekiedy latami, żeby w końcu zadziałac jak bomba z opóźnionym zapłonem.

  Joanna Pasztelańska
 • Kurator sądowy. Wróg społeczny numer jeden

  Kurator sądowy. Wróg społeczny numer jeden

  Raz, dwa, trzy. Zawsze odlicza przed naciśnięciem dzwonka. Taki rytuał. Nie wszyscy otwierają od razu, czasem musi się dobijać. Nikt nie lubi obcych. Zwłaszcza kogoś, kto zagląda do szafy, pyta o ostatnie spożycie alkoholu, sprawdza stan toalety albo prosi o próbkę moczu. Kogoś takiego można z łatwością obrazić, nastraszyć albo oskarżyć. O naruszenie prywatności, o niedopełnienie albo przekroczenie obowiązków. Tak, żeby więcej nie przyszedł.

  Joanna Pasztelańska
 • 'Proszę, przytul mnie. Nie mogę Cię zarazić'*. Życie 107 polskich dzieci mogło wyglądać inaczej
 • Dziewczyna z sercem na dłoni. Tajemnica morderstwa Aliny Bagniewskiej
 • Przemoc kobiet. To nieprawda, że 'facet może znieść więcej'

  Przemoc kobiet. To nieprawda, że "facet może znieść więcej"

  Pięć, dziesięć razy dziennie. Awantura. O wszystko. Wyzywanie od najgorszych, najsłabszych, najbardziej dennych. Poszturchiwania. Przeszukania portfela, wydzielanie pieniędzy. Bo jemu nie potrzeba. Bo on liczy się najmniej albo nie liczy się wcale.

  Joanna Pasztelańska
 • 'Barcelona jest jak niechlujna kobieta o pięknych oczach. To cudowne miasto o strasznych dzielnicach'*
 • 'Siwa przestępczość'. W więzieniu emerytom żyje się lepiej niż na wolności

  "Siwa przestępczość". W więzieniu emerytom żyje się lepiej niż na wolności

  W Polsce więcej osób po sześćdziesiątce siedzi w aresztach i więzieniach niż przebywa w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych. W Japonii już około 30-40 proc. sklepowych kradzieży popełniają osoby w wieku ponad 60 lat. Wielu łamie prawo wielokrotnie, tylko po to, żeby trafić za kratki.

  Joanna Pasztelańska
 • Bez śladu. W XXI wieku w Polsce pięć osób z jednej rodziny znika i nikt nie wie, co się z nimi stało
 • Ojciec Eweliny nie miał nic wspólnego z mafią. Jego jedynym przekleństwem były pieniądze
 • 'Złe uczucie'. Morderstwo w afekcie to wciąż wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości

  "Złe uczucie". Morderstwo w afekcie to wciąż wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości

  W kulminacyjnym momencie ciśnienie u sprawcy potrafi przekroczyć 200/120 mmHg. Pojawia się drżenie mięśni. I poczucie siły - ogromnej, takiej, że góry można przenosić. Albo zabić. Zbrodnia w stanie wzburzenia ma swoje specjalne miejsce w wymiarze sprawiedliwości. Tylko jak ze stuprocentową pewnością rozpoznać, czy ktoś zabił w afekcie, czy afekt upozorował, licząc na złagodzenie kary?

  Joanna Pasztelańska
 • Śmierć generała. Mija 20 lat od zastrzelenia Marka Papały

  Śmierć generała. Mija 20 lat od zastrzelenia Marka Papały

  Z zabójstwem komendanta głównego polskiej policji łączono bossów mafii, polityków i biznesmenów z pierwszych stron gazet. Akta śledztwa w tej sprawie pełne są fałszywych świadków, wyssanych z palca zeznań i historyjek rodem z kryminałów. Wielu do dziś uważa, że to nie przypadek. Że śmierć Papały nigdy nie zostanie wyjaśniona, a kolejne przyjmowane wersje wypadków są tylko zasłoną dymną. Od 20 lat wciąż pada to samo pytanie: kto tu kogo próbuje kryć?

  Joanna Pasztelańska
 • 'Ten plan zakłada, że już nikt nie będzie cierpiał'. W policyjnych statystykach nie ma samobójstwa rozszerzonego
 • 30 lat temu po raz ostatni w Polsce wykonano wyrok śmierci

  30 lat temu po raz ostatni w Polsce wykonano wyrok śmierci

  O zbrodniach dokonanych przez Karola Kota czy Bogdana Arnolda pisały gazety w całej Polsce. Obydwaj zostali skazani na karę śmierci. Jak więźniowie byli do niej przygotowywani, kto był katem, a kto ostatnim, na którym wyrok ten wykonano?

  Joanna Pasztelańska
 • 'W imię boże wyrzuca raka z płuc, przywraca wzrok'. Kim był założyciel sekty Niebo?
 • Copycat effect. Morderstwo na wzór i podobieństwo

  Copycat effect. Morderstwo na wzór i podobieństwo

  Niektórzy używają tego samego modelu broni, podobnie się ubierają, farbują włosy, palą te same papierosy. Tylko po to, żeby jak najbardziej zbliżyć się do pierwowzoru. Niekiedy zostawiają list, w którym otwarcie piszą, kto ich inspirował. I o tym, że chcieli odtworzyć jak najwierniej to, o czym przeczytali, usłyszeli, co zobaczyli.

  Joanna Pasztelańska
 • Rozwód na emeryturze. ''Separacje są dobre dla młodych, którzy nie wiedzą, czego chcą''
 • Zabili, bo studniówka jest przecież raz w życiu

  Zabili, bo studniówka jest przecież raz w życiu

  Maturzyści z warszawskiego liceum z zimną krwią pozbawili życia 22-letnią Jolę. 22 lata temu trójka zabójców usłyszała wyrok: dożywocie. Wśród nich kobieta - pierwszy raz w Polsce skazana na tak wysoką karę. Człowiek, którego medialną karierę rozpoczął ten proces, też trafił do więzienia.

  Joanna Pasztelańska