Ewa Jankowska

Dziennikarka. Redaktorka. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. W mediach od 2011 roku.

Słuchanie ludzi to, obok tańczenia, jej ulubiona aktywność. Wierzy, że każda historia jest wyjątkowa. To, co jednak w każdej opowieści najcenniejsze, to jej walor uniwersalny. Takie historie chce opowiadać.

Ewa Jankowska
wszystkie artykuły
  • 'Alkoholizm i bieda to są realne problemy. Tak samo jak niedostatek uwagi i troski'

    "Alkoholizm i bieda to są realne problemy. Tak samo jak niedostatek uwagi i troski"

    - Mamy dziś dużo rodziców, którzy jeżdżą dobrymi samochodami, wakacje spędzają za granicą, zapewniają dzieciom dostęp do najlepszych szkół, a jednocześnie są ciągle przemęczeni, ich zdrowie szwankuje i nie mają czasu ani siły na budowanie relacji z dziećmi. A te z kolei nie mają nikogo, kto mógłby im pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. W efekcie ukojenie, rozluźnienie znajdują w narkotykach - mówi psychoterapeutka Joanna Piekarska.

    22 stycznia 2020, 22:00

  • 'Czasem pytam tam na górze, ile jeszcze mi zostało. Nie słyszę odpowiedzi'. Senior u psychologa
  • 'Gdy znajomi pytają mnie, gdzie jadę na urlop, podaję nazwy krain z gier komputerowych'

    "Gdy znajomi pytają mnie, gdzie jadę na urlop, podaję nazwy krain z gier komputerowych"

    Miłosz nie podróżuje, bo woli święty spokój. Kacper ma mnóstwo nietolerancji pokarmowych - wizja urlopu na lekach przeciwbiegunkowych wywołuje u niego dreszcze. Janusz stresuje się na samą myśl, że mógłby zapomnieć o spakowaniu szczoteczki do zębów. Janek woli poszwendać się po okolicy niż szukać lotów zagranicznych. W czasach, kiedy wszyscy zwiedzają świat, są ludzie, którzy tego nie robią, choć pewnie by mogli. Dlaczego?

    12 stycznia 2020, 22:00

  • Pobudka o 5 to dla nich norma. Polacy przemierzają do pracy nawet setki kilometrów

    Pobudka o 5 to dla nich norma. Polacy przemierzają do pracy nawet setki kilometrów

    Darkowi zdarza się spędzać w autobusie całą noc, żeby o 8.30 zacząć pracę w Warszawie. Marek od ośmiu lat jeździ do stolicy z Sosnowca. Z niektórymi podróżnymi zdążył się już zaprzyjaźnić. Bartek z niepokojem czeka na zmianę rozkładu jazdy pociągu, którym dojeżdża do pracy. Kilka minut opóźnienia oznacza dla niego powrót za kółko.

    1 grudnia 2019, 22:09

  • 'Wiele osób wstydzi się zrobić test, bo co by ludzie sobie o nich pomyśleli'
  • 'Nie chciałam, żeby ktoś mnie okłamywał, zapewniał, że wyzdrowieję. Chciałam tylko jednego: żeby ktoś dał mi nadzieję'

    "Nie chciałam, żeby ktoś mnie okłamywał, zapewniał, że wyzdrowieję. Chciałam tylko jednego: żeby ktoś dał mi nadzieję"

    - Bardzo trudno było mi wyjść z myślenia, że umieram. Byłam pewna, że to już jest ten moment. Świat postrzega chorych na raka jak żywe trupy, ale to dlatego, że my sami siebie tak postrzegamy - opowiada Kasia, która od pięciu lat choruje na raka trzustki. Żeby zmienić swoje myślenie o chorobie, skorzystała z warsztatów psychologicznych metodą amerykańskiego onkologa Carla Simontona, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Żeby zadziałała, jest tylko jeden warunek.

    24 listopada 2019, 21:42

  • Polscy lekomani. 'Leki można dostać wszędzie, nawet w budce ze zniczami'

    Polscy lekomani. "Leki można dostać wszędzie, nawet w budce ze zniczami"

    Polacy z roku na rok wydają coraz więcej pieniędzy na leki bez recepty, w tym suplementy diety. Przyjmują je w dawkach wielokrotnie większych, niż powinni. Środki przeciwbólowe łykają jak cukierki. Z lekami na receptę nie jest lepiej - nasenne czy silne przeciwbólowe zażywają garściami. A potem trafiają na odwyk. Albo umierają, bo doznali poważnych obrażeń wskutek wypadku spowodowanego brakiem koncentracji, utratą kontroli nad własnym ciałem.

    17 listopada 2019, 22:00

  • 'Moja przyszła żona musi być niepaląca, widzieć się na wsi i chcieć potomstwa'
  • 'Matka mojego chłopaka przestrzegała go przede mną. Mówiła: Skoro raz się rozwiodła, zrobi to po raz kolejny'
  • Chodzimy po ulicy bez koszulki, pozwalamy dzieciom biegać po restauracji. 'Nie rozumiemy pojęcia wolności'

    Chodzimy po ulicy bez koszulki, pozwalamy dzieciom biegać po restauracji. "Nie rozumiemy pojęcia wolności"

    Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola cafe & ristorante, zdegustowani tym, w jakim stanie pozostawiła po sobie stolik pewna rodzina z dziećmi, wprowadzili zakaz wstępu do lokalu dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Część ludzi przyklaskuje pomysłowi, inni oskarżają właścicieli lokalu o dyskryminację najmłodszych i ich opiekunów, a nawet łamanie praw człowieka. Polscy restauratorzy nie zdecydowaliby się na taki krok, co nie znaczy, że nie znają problemu.

    4 września 2019, 22:00

  • 'Nieważne, ile byśmy trąbili o zagrożeniach, zawsze znajdą się tacy, co pójdą na szczyt w klapkach'
  • Klient w spa. Ona zakłada majtki na głowę, on pyta o masaż erotyczny

    Klient w spa. Ona zakłada majtki na głowę, on pyta o masaż erotyczny

    Wypoczynek w strefie wellness i spa jest coraz popularniejszy - chętnie korzystają z niego i Polacy, i zagraniczni turyści, dla których ciągle jesteśmy tanim krajem. Co o swoich klientach mówią ci, którzy masują ich ciała i wykonują zabiegi upiększające?

    18 sierpnia 2019, 22:00

  • Wzięła ślub na wyspie, zaprosiła kilka osób. 'Od dalszej rodziny usłyszałam, że ślubu nie uznają, bo ich na nim nie było'

    Wzięła ślub na wyspie, zaprosiła kilka osób. "Od dalszej rodziny usłyszałam, że ślubu nie uznają, bo ich na nim nie było"

    Wielkie wesele na kilkaset osób, trwające nie jedną dobę, a trzy, ze stołami zastawionymi jedzeniem, litrami wódki, nalewek, z muzyką na żywo, najlepiej disco polo - coraz mniej młodych osób marzy właśnie o takiej celebracji małżeństwa. Ale bliskim łatwiej pogodzić się z tym, że młodzi nie przysięgną sobie wierności i miłości przed Bogiem, niż z tym, że uroczystość zaślubin odbędzie się w gronie maksymalnie kilkunastu osób. Największym wyzwaniem zdaje się jednak zaakceptowanie faktu, że na ślub w ogóle nie zostaną zaproszeni.

    28 lipca 2019, 22:00

  • Wróciła do Polski z chorobą tropikalną. 'Nie sądziłam, że moje życie zmieni się w koszmar'
  • Polscy mężczyźni żenią się z Ukrainkami. W drugą stronę to nie działa. Socjolog: To zjawisko mnie nie dziwi
  • Czym grozi związek z narcyzem? 'Narcyz zawsze będzie tłamsił partnera, umniejszał jego sukcesy, poniżał'

    Czym grozi związek z narcyzem? "Narcyz zawsze będzie tłamsił partnera, umniejszał jego sukcesy, poniżał"

    Izabela Łęcka z "Lalki" Bolesława Prusa, wicehrabia Sébastien de Valmont, bohater "Niebezpiecznych związków", Cruella De Mon ze "101 Dalmatyńczyków", Wilk z Wall Street to skrajne przykłady osobowości narcystycznej. I takich wśród nas jest najmniej. Nie oznacza to jednak, że na co dzień nie natykamy się na osoby o silnych skłonnościach narcystycznych. To może być twoja najlepsza przyjaciółka, matka, ojciec, a nawet partner. Narcyz potrafi być uroczy, ale potrafi być również okrutny, a nawet agresywny. O osobowość narcystyczną zapytaliśmy profesor SWPS Irenę Dzwonkowską.

    4 lipca 2019, 22:00

  • 'Są mężczyźni, którzy się wręcz przechwalają tym, że uprawiają seks bez zabezpieczenia'

    "Są mężczyźni, którzy się wręcz przechwalają tym, że uprawiają seks bez zabezpieczenia"

    Kobiety wstydzą się prosić mężczyzn o to, żeby się zabezpieczyli, mężczyźni też często słyszą od kobiet, że uprawianie seksu w gumce jest niemęskie. To zaskakujące, że ludziom łatwiej jest wysłać komuś swoje nagie zdjęcie niż porozmawiać o zabezpieczeniu - mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska. A osób zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową w Polsce jest coraz więcej.

    23 czerwca 2019, 22:27

  • Oszukał psychiatrów i uniknął kary za morderstwo. 'Nie można zakładać, że biegli są nieomylni'

    Oszukał psychiatrów i uniknął kary za morderstwo. "Nie można zakładać, że biegli są nieomylni"

    W Polsce mamy dziś epidemię orzeczeń o niepoczytalności. Sprawcy spektakularnych zbrodni, wśród nich dorośli mordujący swoje dzieci, trafiają do aresztów i szybko z nich wychodzą. - Jeżeli biegli opiniowali niepoczytalność, a z czasem okazuje się, że jest to błąd, to - zgodnie z polskim kodeksem karnym - nie można już tego "odkręcić" - mówi Ewie Ornackiej dr Jerzy Pobocha. Publikujemy fragmenty jej książki "Zrozumieć zbrodnię".

    14 czerwca 2019, 09:05

  • 'Od poniedziałku do piątku byłam z mamą. Każdy dzień wyglądał tak samo. W weekendy pracowałam'
  • Piekło wyspy Blackwell. Krępowanie pensjonariuszy było na porządku dziennym, pielęgniarki mordowały pacjentów, podopieczni głodowali

    Piekło wyspy Blackwell. Krępowanie pensjonariuszy było na porządku dziennym, pielęgniarki mordowały pacjentów, podopieczni głodowali

    Ta nowoczesna placówka miała przynieść zaszczyt Nowemu Jorkowi. Dać chorym, ubogim i chorym psychicznie możliwość przebywania w warunkach humanitarnych, z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu zieleni, a łamiącym prawo szansę na resocjalizację w nowiutkich obiektach z pionierskimi rozwiązaniami. Już w pierwszych latach działalności okazało się, że wyspa Blackwell to piekło na ziemi. O tym, do jakich nadużyć dochodziło w placówkach na wyspie, opowiada Stacy Horn, autorka książki "Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell".

    7 czerwca 2019, 09:00