Joanna Strzałko

Absolwentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie. Reporterka i tłumaczka.

Współpracuje z Gazetą Wyborczą, Dużym Formatem, Charakterami, portalem weekend.gazeta.pl i Magazynem Goethe Institut. Publikowała również w Tygodniku Powszechnym, Twoim Stylu, Newsweek Historia, Polityce. Stypendystka Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Finalistka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w 2019 roku. Mieszka w Niemczech.

  • Taka sztuka! 'Stworzyłem ekosystem dla bakterii i grzybów. Mój obraz zaczął żyć własnym życiem'
  • Niemiec na polskiej wigilii: 'Po polsku musiał się tylko nauczyć odmawiać: 'Nie, dziękuję! Najadłem się! Naprawdę NIE!''

    Niemiec na polskiej wigilii: "Po polsku musiał się tylko nauczyć odmawiać: 'Nie, dziękuję! Najadłem się! Naprawdę NIE!'"

    U mnie w domu, w małej niemieckiej wsi, święta wyglądały zupełnie inaczej: jednodaniowy, skromny posiłek wieczorem 24 grudnia, a 25 obiad dla czterech osób. Nie było prezentów, chodzenia do kościoła, tylu przygotowań. Zwyczajne spotkanie z rodziną, bez napinki i ceregieli. Dlatego wydaje mi się, że po tych świątecznych dniach Niemcy nie są tak zmęczeni jak Polacy - opowiada Max, który z bliska obserwuje polskie i niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe.

    Joanna Strzałko
  • Hamburg, Katowice, Berlin. 'Co pozostawimy następnym pokoleniom? Czy tylko sale?'
  • Coś więcej niż fejs, insta i gry. Dylematy cyfryzacji w niemieckim przedszkolu
  • To cud, że nie straciliśmy wiary! Coming out w niemieckim Kościele

    To cud, że nie straciliśmy wiary! Coming out w niemieckim Kościele

    Wciąż zadaję sobie pytanie, dlaczego instytucja, która powołuje się na Ewangelię i na miłość bliźniego, odmawia nam prawa do życia. Ileż osób LGBTIQ+ cierpi z tego powodu na depresję, ma problemy z alkoholem lub podejmuje próby samobójcze, jak ja! - mówi ksiądz Bernd Mönkebüscher.

    Joanna Strzałko
  • Z miłości do chleba. Za Odrą jedzą go do wszystkiego: do zupy, kiełbasy i piwa

    Z miłości do chleba. Za Odrą jedzą go do wszystkiego: do zupy, kiełbasy i piwa

    Niemcy kochają chleb i mają do wyboru 3200 jego rodzajów. Stworzyli nawet słownik, by móc je wszystkie opisać. Do Akademii Piekarnictwa w Weinheim* zjeżdżają na nauki mistrzowie piekarnictwa z całego świata. Tylko jeśli jest tak dobrze, to czemu już co piąta piekarnia w kraju się zamyka? I czyja to wina?

    Joanna Strzałko
  • Niemiecki talerz pełen niespodzianek. 'Do łask wracają szparagi, ziemniaki, kapusty'
  • Religia dla wątpiących. Jak wierzą Niemcy?
  • Morze daje i morze zabiera. Zanim znikną Wyspy Fryzyjskie
  • '110 zgłoś się!' Tak pracuje niemiecka policja

    "110 zgłoś się!" Tak pracuje niemiecka policja

    80 proc. Niemców deklaruje zaufanie do policji*. Sami policjanci twierdzą, że szacunku do nich jest na ulicy coraz mniej. Gdy mówię im, że chyba nie jest u nich tak źle jak w Polsce, gdzie ponad 33 proc. mieszkańców zdecydowanie nie ufa lub raczej nie ufa mundurowym**, odpowiadają dyplomatycznie: "Tak, śledzimy wiadomości ze świata". Nie chcą wdawać się w politykę, rozmawiamy więc o ich pracy, o tym, jak zmienia się niemieckie społeczeństwo, a wraz z nim policja i przestępczy świat.

    Joanna Strzałko
  • W poszukiwaniu szczęścia. Dokąd przeprowadzają się Niemcy?

    W poszukiwaniu szczęścia. Dokąd przeprowadzają się Niemcy?

    Do Niemiec imigranci przyjeżdżają tłumnie. Za pracą, spokojnym życiem, dającym poczucie bezpieczeństwa socjalem. A co sprawia, że sami Niemcy decydują się opuścić swój kraj? Czego szukają? I jak układa im się tam, skąd często inni uciekają?

    Joanna Strzałko
  • Słynny 'niemiecki socjal'. Zapytaliśmy sześć osób, na jaką pomoc państwa mogą liczyć

    Słynny "niemiecki socjal". Zapytaliśmy sześć osób, na jaką pomoc państwa mogą liczyć

    Richard Brox mówi, że Niemcy ukrywają biedę. Annie z Berlina niemiecki socjal daje poczucie bezpieczeństwa. Claudia swoje doświadczenie podsumowuje krótko: "To jedna wielka loteria". Silvia Zenzen twierdzi: "Nasze żądania działają politykom na nerwy". Bożena przestrzega: "Tu wszędzie jest mur". A Jannik ma wrażenie, że urząd pracy walczy o niego, odkąd rzucił gimnazjum.

    Joanna Strzałko
  • Jak żyją niemieccy emeryci. 'Biedy nie widać. Widoczni są ci, którym się udało'
  • Obyś obce dzieci uczył, czyli polscy nauczyciele w Niemczech