Joanna Strzałko

Absolwentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie. Reporterka i tłumaczka.

Współpracuje z Gazetą Wyborczą, Dużym Formatem, Charakterami, portalem weekend.gazeta.pl i Magazynem Goethe Institut. Publikowała również w Tygodniku Powszechnym, Twoim Stylu, Newsweek Historia, Polityce. Stypendystka Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Finalistka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w 2019 roku. Mieszka w Niemczech.

 • "110 zgłoś się!" Tak pracuje niemiecka policja

  "110 zgłoś się!" Tak pracuje niemiecka policja

  80 proc. Niemców deklaruje zaufanie do policji*. Sami policjanci twierdzą, że szacunku do nich jest na ulicy coraz mniej. Gdy mówię im, że chyba nie jest u nich tak źle jak w Polsce, gdzie ponad 33 proc. mieszkańców zdecydowanie nie ufa lub raczej nie ufa mundurowym**, odpowiadają dyplomatycznie: "Tak, śledzimy wiadomości ze świata". Nie chcą wdawać się w politykę, rozmawiamy więc o ich pracy, o tym, jak zmienia się niemieckie społeczeństwo, a wraz z nim policja i przestępczy świat.

 • W poszukiwaniu szczęścia. Dokąd przeprowadzają się Niemcy?

  W poszukiwaniu szczęścia. Dokąd przeprowadzają się Niemcy?

  Do Niemiec imigranci przyjeżdżają tłumnie. Za pracą, spokojnym życiem, dającym poczucie bezpieczeństwa socjalem. A co sprawia, że sami Niemcy decydują się opuścić swój kraj? Czego szukają? I jak układa im się tam, skąd często inni uciekają?

 • Słynny "niemiecki socjal". Zapytaliśmy sześć osób, na jaką pomoc państwa mogą liczyć

  Słynny "niemiecki socjal". Zapytaliśmy sześć osób, na jaką pomoc państwa mogą liczyć

  Richard Brox mówi, że Niemcy ukrywają biedę. Annie z Berlina niemiecki socjal daje poczucie bezpieczeństwa. Claudia swoje doświadczenie podsumowuje krótko: "To jedna wielka loteria". Silvia Zenzen twierdzi: "Nasze żądania działają politykom na nerwy". Bożena przestrzega: "Tu wszędzie jest mur". A Jannik ma wrażenie, że urząd pracy walczy o niego, odkąd rzucił gimnazjum.