-
Szczęście w trzy dni. W niektórych poradnikach psychologicznych można wyczytać głupie, szkodliwe i nieprawdziwe treści
Obiecują naprawienie związku, osiągnięcie sukcesu albo poradzenie sobie z depresją w kilku prostych krokach, bez pomocy specjalisty. Przykładów publikacji, które w ten sposób szkodzą osobom potrzebującym wsparcia, nie brakuje. - Efektem takich porad będzie tylko cierpienie wielu ludzi - komentuje dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta.
-
Psychoterapeutka: Kiedy matka zostawia dziecko, najłatwiej powiedzieć, że to okrutna kobieta. A może to kobieta opuszczona?
Matka opuszcza rodzinę. Znajduje nowego partnera i ma z nim malutkie dziecko. Jej 14-letnia córka z pierwszego związku, Ola, przejmuje opiekę nad porzuconym domem, w tym młodszym, autystycznym bratem, którego przygotowuje do komunii. Na ojca nie może liczyć, bo ten ma problemy z alkoholem i kuratora na głowie. To autentyczna historia pokazana w filmie dokumentalnym Anny Zameckiej ?Komunia?. O problemach przedstawionej w nim rodziny rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Namysłowską, psychiatrą i psychoterapeutką.
-
Anna Klara Majewska - przyjaciółka gejów, córka znanych rodziców, pisarka z tróją z polskiego
Kiedy jej matka, Zofia Nasierowska, fotografka polskich gwiazd, zaczęła mieć poważne problemy ze wzrokiem, w domu nikt nie traktował tego jako dramatu czy przeszkody. Koniec czegoś oznaczał początek czegoś nowego, i w ten sposób się o tym mówiło. W najnowszej książce Anny Klary Majewskiej ?Melanżeria? od tajemnic i tabu jest aż gęsto.
-
Kobiety III Rzeszy. Partia była dla nich substytutem rodziny, a Führer - ojca. Potrafiły dla niego zabić
- Trzeba było zobaczyć z góry, z poziomu mównicy, przewracające się z błogości, wilgotne, skryte za woalkami oczy słuchaczek, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości co do charakteru okazywanego przez nie entuzjazmu. (...) Tryskające z kobiet uwielbienie, doprowadzające je na skraj pseudoreligijnej ekstazy, było dla niego źródłem niezbędnej stymulacji, zdolnej wydobyć go [Hitlera] z letargu?*.
-
"On nie jest za lekko ubrany!", "Czekoladka nie zaszkodzi". Kto wie lepiej, co jest dobre dla dziecka: babcia czy matka?
Kłótnie między matkami a córkami o słodycze dla wnuków czy oglądanie telewizji tak naprawdę są tylko pretekstem. Psycholożka i dziennikarka Justyna Dąbrowska uważa, że "pod spodem" kryją się dawne urazy i nierozwiązane konflikty. I różnice - często nie do pogodzenia - z którymi przecież musimy żyć.
-
Wstyd jak sól i cukier - w nadmiarze szkodzi. U jego źródeł leży lęk przed odrzuceniem
Nie ma takiego człowieka, którego nie można by zawstydzić, bo każdy nosi w sobie poczucie bycia niedoskonałym. Wstydzą się debiutanci i weterani, modelki i ci ze źle zrośniętym po złamaniu nosem. A jeśli sami próbujemy kogoś zawstydzić, to robimy to tylko po to, żeby podnieść sobie poczucie własnej wartości - przekonuje psycholog Joanna Chmura.