-
Pani onkolog od algorytmów. Opracowuje narzędzia pozwalające leczyć nowotwory
Sześć przystanków tramwajowych. Tyle dzieli gmach główny Politechniki Warszawskiej od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aneta pokonywała je kilka razy dziennie. - Nie przyznałam się na medycynie, że studiuję też na politechnice. Nikt by nie uwierzył, że zdołam to połączyć - mówi Aneta Borkowska, lekarka, specjalistka z zakresu radioterapii onkologicznej i inżynierka, która opracowuje algorytmy pomagające w leczeniu nowotworów.
-
Czy w chmurach Wenus może tlić się życie? Polak w zespole, który przekazał rewelacyjne wieści
Uprawia specjalność, której nie ma, choć jeśli dłużej się nad tym zastanowić, to poszukiwanie genezy życia leży u podstaw wszystkiego. Gdy we wrześniu ubiegłego roku powiedział, że pewien gaz znaleziony w chmurach Wenus w warunkach ziemskich jest wytwarzany przez bakterie, w mediach na całym świecie zapanowała gorączka, a nagłówki krzyczały: mamy życie pozaziemskie! - Mamy wyniki analizy oraz hipotezę, a nawet kilka hipotez. Odważnych, bo prawdziwa nauka wymaga odwagi - tłumaczy sprawca zamieszania Janusz Pętkowski z MIT.
-
Cudowne dziecko, czyli eksperyment na żywym organizmie
Gdy jego rówieśnicy rysowali patykiem po piasku, czteroletni William przy śniadaniu czytywał "New York Timesa". Zdał egzamin na prestiżowy Uniwersytet Harwardzki, mając zaledwie dziewięć lat. Kilka lat później człowiek o IQ powyżej 250 punktów trafił do więzienia i zaprzepaścił wszystkie pokładane w nim nadzieje.
-
"Pracuję tak, jakbym malowała". Rita Levi-Montalcini, pierwsza dama neurobiologii
"Akurat czytałam powieść Agathy Christie, gdy w moim rzymskim mieszkaniu rozdzwonił się telefon. Właśnie miałam zacząć czytać ostatnią stronę i naprawdę bardzo chciałam zignorować dźwięk dzwonka, ale nie dawał mi spokoju. Wreszcie, niezbyt zadowolona, podniosłam słuchawkę". Rita Levi-Montalcini usłyszała: "Professoresso, przyznano pani Nagrodę Nobla z medycyny".
-
Wszystkie szaleństwa Richarda Feynmana, czyli jak niegrzeczny chłopiec podbił świat i dostał Nobla
"Showman, komediant, nauczyciel". Najmłodszy naukowiec zwerbowany do Projektu Manhattan, w chwilach wolnych od pracy nad bombą atomową otwierający kasy pancerne. Laureat Nagrody Nobla z fizyki, który uczył Polaków samby. Richard Feynman robił tylko to, co chciał, i nieźle na tym wychodził.
-
Wielka mistyfikacja czy największe osiągnięcie w dziejach? "Podobno nagranie sfałszował Kubrick"
20 lipca mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong zrobił pierwszy krok na Księżycu. Sukces misji Apollo 11 i pierwszy spacer po Srebrnym Globie oglądało aż 530 milionów ludzi. Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka i były szef Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Brona wspominają najciekawsze wątki tego kluczowego momentu w historii w książce "Człowiek. Istota kosmiczna".
-
Nikola Tesla. Człowiek, który wynalazł XX wiek
Ponoć wszystko zaczęło się od kota. Mały Nikola głaskał zwierzę i dostrzegł, że ruch dłoni po futrze wywołuje iskry. Tata powiedział chłopcu, że jest to prąd elektryczny. Taki sam, jaki obserwuje w błyskawicy w trakcie burzy. Nikola zafascynował się tym zjawiskiem. Wyrósł na jednego z najbardziej inspirujących wynalazców w historii świata.
-
Jeśli nie ślub, to co? Czy da się zreformować małżeństwo?
Nie ma małżeństwa bez miłości - to chyba oczywiste? Otóż nie do końca. Za zwiększającą się liczbą rozwodów stoi właśnie to przekonanie. Jest zgubne dla trwałości związku.
-
Górnicy dolewali go do kawy, a matki podawały dzieciom. Eter - trendy narkotyk sprzed 100 lat
Był tańszy od wódki. Buteleczka z eterem stała w apteczce każdej pani domu, gdyż wierzono, że jest on idealnym lekiem na właściwie każdą chorobę. Eter trafił też do niektórych śląskich szkół. Problem nadużywania go przez dzieci i młodzież był tak powszechny, że niemal codziennie wyprowadzano z klasy nadpobudliwych uczniów, którzy - gdy kończył się eterowy odlot - zapadali w narkotyczny sen.