Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka

Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową.

Pisząca dla Weekend.Gazeta.pl od powstania magazynu, związana ponadto m.in. z Focusem i z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Współautorka książek Człowiek istota kosmiczna oraz Kosmiczne wyzwania.

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
 • Pani onkolog od algorytmów. Opracowuje narzędzia pozwalające leczyć nowotwory

  Pani onkolog od algorytmów. Opracowuje narzędzia pozwalające leczyć nowotwory

  Sześć przystanków tramwajowych. Tyle dzieli gmach główny Politechniki Warszawskiej od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aneta pokonywała je kilka razy dziennie. - Nie przyznałam się na medycynie, że studiuję też na politechnice. Nikt by nie uwierzył, że zdołam to połączyć - mówi Aneta Borkowska, lekarka, specjalistka z zakresu radioterapii onkologicznej i inżynierka, która opracowuje algorytmy pomagające w leczeniu nowotworów.

 • Czy w chmurach Wenus może tlić się życie? Polak w zespole, który przekazał rewelacyjne wieści

  Czy w chmurach Wenus może tlić się życie? Polak w zespole, który przekazał rewelacyjne wieści

  Uprawia specjalność, której nie ma, choć jeśli dłużej się nad tym zastanowić, to poszukiwanie genezy życia leży u podstaw wszystkiego. Gdy we wrześniu ubiegłego roku powiedział, że pewien gaz znaleziony w chmurach Wenus w warunkach ziemskich jest wytwarzany przez bakterie, w mediach na całym świecie zapanowała gorączka, a nagłówki krzyczały: mamy życie pozaziemskie! - Mamy wyniki analizy oraz hipotezę, a nawet kilka hipotez. Odważnych, bo prawdziwa nauka wymaga odwagi - tłumaczy sprawca zamieszania Janusz Pętkowski z MIT.

 • Cudowne dziecko, czyli eksperyment na żywym organizmie

  Cudowne dziecko, czyli eksperyment na żywym organizmie

  Gdy jego rówieśnicy rysowali patykiem po piasku, czteroletni William przy śniadaniu czytywał "New York Timesa". Zdał egzamin na prestiżowy Uniwersytet Harwardzki, mając zaledwie dziewięć lat. Kilka lat później człowiek o IQ powyżej 250 punktów trafił do więzienia i zaprzepaścił wszystkie pokładane w nim nadzieje.

 • 'Pracuję tak, jakbym malowała'. Rita Levi-Montalcini, pierwsza dama neurobiologii

  "Pracuję tak, jakbym malowała". Rita Levi-Montalcini, pierwsza dama neurobiologii

  "Akurat czytałam powieść Agathy Christie, gdy w moim rzymskim mieszkaniu rozdzwonił się telefon. Właśnie miałam zacząć czytać ostatnią stronę i naprawdę bardzo chciałam zignorować dźwięk dzwonka, ale nie dawał mi spokoju. Wreszcie, niezbyt zadowolona, podniosłam słuchawkę". Rita Levi-Montalcini usłyszała: "Professoresso, przyznano pani Nagrodę Nobla z medycyny".

 • Wszystkie szaleństwa Richarda Feynmana, czyli jak niegrzeczny chłopiec podbił świat i dostał Nobla
 • Jeśli nie ślub, to co? Czy da się zreformować małżeństwo?
 • Górnicy dolewali go do kawy, a matki podawały dzieciom. Eter - trendy narkotyk sprzed 100 lat

  Górnicy dolewali go do kawy, a matki podawały dzieciom. Eter - trendy narkotyk sprzed 100 lat

  Był tańszy od wódki. Buteleczka z eterem stała w apteczce każdej pani domu, gdyż wierzono, że jest on idealnym lekiem na właściwie każdą chorobę. Eter trafił też do niektórych śląskich szkół. Problem nadużywania go przez dzieci i młodzież był tak powszechny, że niemal codziennie wyprowadzano z klasy nadpobudliwych uczniów, którzy - gdy kończył się eterowy odlot - zapadali w narkotyczny sen.