SMS: Świat skończył się dzisiaj
Anna Alboth (fot. Karol Grygoruk)
Anna Alboth (fot. Karol Grygoruk)

24 lutego nasz polski świat zadrżał. Dla każdego z nas, niezależnie od tego, kim jesteśmy, to był trudny dzień, przypominający o tym, jak kruchy jest pokój, o tym, że każdy dom może się zawalić, a każda rodzina – być zmuszona do rozłąki.

Więcej wiadomości i historii naszych bohaterów na stronie projektu: SMS: Świat skończył się dzisiaj >>>

Choć wojna w Ukrainie trwa od lat, przeciętny Polak mógł przymykać na nią oko, nie interesować się, udawać, że nie wie. Po 24 lutego już się nie dało.

W którym momencie tyle się zmieniło? Który moment to dla Ciebie początek tej pełnowymiarowej wojny? Czym różni się Twoje życie dziś od tego w lutym? Sama się nad tym wiele razy zastanawiałam.

Razem z fotografem Karolem Grygorukiem od lat odwiedzamy i dokumentujemy szlaki migracyjne w Europie. Od roku byliśmy na polsko-białoruskiej granicy, a od lutego też na tej ukraińskiej. Kto by pomyślał, że "nasz" temat przyjdzie, i to w takiej skali, w takim nasileniu, do naszego kraju?

"SMS: Świat skończył się dzisiaj" to próba zrozumienia, co się dzieje wokół nas w tych ostatnich miesiącach. Rozmawiamy z bardzo różnymi ludźmi o tym, co czują. Co czuli, na co mają nadzieję i czego się boją. Rozmawiamy z Ukraińcem, który już od lat mieszkał w Polsce; rozmawiamy z romską uchodźczynią, która przyjechała do Warszawy; rozmawiamy z polsko-białoruską artystką; z polską społecznicą, której rodzina zaprosiła do siebie rodzinę ukraińską; rozmawiamy z reporterem, który nie może do Ukrainy przestać jeździć.

Więcej wiadomości i historii naszych bohaterów na stronie projektu: SMS: Świat skończył się dzisiaj >>>

Żeby wiedzieć, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, trzeba najpierw ją zrozumieć. Mamy nadzieję, że nasze teksty i zdjęcia choć trochę się do tego przyczynią.

Anna Alboth

Podziel się z nami swoją historią

Wybuch wojny w Ukrainie diametralnie zmienił otaczającą nas rzeczywistość. Projekt reportersko-fotograficzny "SMS: Świat skończył się dzisiaj" to próba zrozumienia tego, co dzieje się wokół nas. Teksty przygotowała Anna Alboth, zdjęcia - Karol Grygoruk. Podziel się z nami swoją historią. Opowiedz nam, co zmieniło się 24 lutego, jak wojna wpłynęła na Twoje życie. Wyślij formularz zgłoszeniowy do 31 sierpnia 2022 r. Krótko opisz swoje doświadczenia. O tym, kto dołączy do Tarasa, Oleny, Jany, Karoliny i Szymona, poinformujemy mejlowo, najpóźniej do 20 września.

Wyślij formularz