
Dr Jonathan Britmann kieruje Zespołem Leczenia Środowiskowego i koordynuje prace psychologów oraz psychoterapeutów. Doskonale wie, jak ogromne koszty emocjonalne wszyscy ponosimy w związku z pandemią i wojną.
– Ludzie różnie reagowali: niektórzy dostawali ataków paniki, zapadali w depresję, uciekali w używki – wylicza Britmann i dodaje, że kolejną fazą jest próba odcięcia się od tego, co złe, straszne, przerażające. – Próbujemy się emocjonalnie zamrozić – mówi Britmann. Stanowczo podkreśla, że nie jest to korzystne. – To, że o czymś nie mówimy, nie oznacza, że tego nie ma. Tak jak z traumami, które wypychamy do podświadomości, ale one czasem wracają. Na przykład w snach.
Wszyscy odczuwamy dziś lęk. Świat przestał być przewidywalny. Mierzymy się z bolesnym poczuciem braku kontroli. Jak sobie z tym Państwo radzą? Obroną jest nierealistyczny optymizm czy wręcz myślenie magiczne? Albo odwrotnie: nie radzicie sobie, wpadliście w pułapkę myślenia katastroficznego?
„Rozmowy na lepsze jutro", do których zapraszam między innymi psychologów, są o życiu. O sprawach fundamentalnych – między innymi o szczęściu, miłości, samoakceptacji. Mam nadzieję, że czas, który Państwo poświęcą na ich obejrzenie, będzie czasem, który poświęcicie sobie.
Jonathan Britmann przekonuje, że wszyscy potrzebujemy rozmów. Nie tych służących wzajemnemu nakręcaniu się, ale racjonalnych. Opartych na faktach. – Warto rozmawiać. Dzielić się uczuciami, mówić o nich, nie trzymać w sobie lęku. Nie skupiajmy się na fantazjach, ale na konkretach – mówi Britmann.
Zapraszam Państwa serdecznie do obejrzenia drugiego wideo z cyklu „Rozmowy na lepsze jutro".
Anna Kalita. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka. W 2016 r. otrzymała honorowe wyróżnienie Festiwalu Sztuki Faktu oraz została nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za wyemitowany w programie TVN "UWAGA!" materiał "Tu nie ma sprawiedliwości", o krzywdzie chorych na alzheimera podopiecznych domu opieki, a w 2019 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za teksty o handlu noworodkami w PRL, które ukazały się w Weekend.gazeta.pl. Fascynują ją ludzie i ich historie oraz praca, która pozwala jej te historie opowiadać. Kontakt do autorki: anna.kalita@agora.pl.