Rozmowa
Anna Kalita i Katarzyna Kasia (Grafika - Gazeta.pl)
Anna Kalita i Katarzyna Kasia (Grafika - Gazeta.pl)

Niemiecki psychiatra i filozof Karl Jaspers opisał i spopularyzował termin „sytuacja graniczna", który – najogólniej rzecz ujmując – oznacza krańcowe, ostateczne doświadczenia życiowe, od których nie sposób uciec oraz wobec których człowiek staje się bezbronny i bezradny.  

Pandemia, a następnie wojna - w połączeniu z widmem kryzysu klimatycznego oraz gospodarczego - sprawiają, że w mniejszym lub większym stopniu wszyscy już od kilku lat żyjemy w takim właśnie świecie. Odczuwamy permanentny niepokój, lęk, stres i strach przed przyszłością. 

– Jesteśmy zawieszeni między wyparciem a paniką. A pośrodku jest to, co Freud nazywał zasadą realności. Czyli konfrontacja z rzeczywistością – mówi filozofka i publicystka, dr Katarzyna Kasia.

Również sam Jaspers dawał nadzieję, podkreślając, że jeśli odważymy się nie odwracać wzroku i zmierzyć się z sytuacją, nawet graniczną, wówczas możemy lepiej poznać siebie, a prawda może uczynić dalsze życie bardziej wartościowym. 

Dlatego do „Rozmów na lepsze jutro" zaprosiłam myślicieli, między innymi filozofki i filozofów, psycholożki i psychologów, z którymi rozmawiam nie tylko o wojnie czy strachu przed zmianą, ale także o miłości, szczęściu i innych fundamentalnych wartościach w życiu człowieka.  

Zatrzymanie się na chwilę, poświęcenie czasu na analizę, w jakiej sytuacji się znajdujemy, mogą stać się jedną z dróg, która pomoże zrozumieć rzeczywistość, a następnie – pójść dalej. Być może kupując mniej – o konsumpcjonizmie i jego powiązaniu z poziomem szczęścia opowie filozof Tomasz Stawiszyński – a być może mniej wymagając od siebie samych? Do rozmowy o tym, jak stosować w praktyce słynną radę prof. Wiktora Osiatyńskiego: „Codziennie rano spójrz w lustro i odpi***ol się od siebie", zaprosiłam praktykującego stoika Tomasza Mazura.  

Jednak pierwsza z rozmów w cyklu „Rozmowy na lepsze jutro" dotyczy wojny w Ukrainie, ponieważ bez uczciwej konfrontacji z nawet najtrudniejszą i najbardziej przerażającą rzeczywistością nie da się stworzyć lepszego jutra.  

Zapraszam Państwa serdecznie do obejrzenia pierwszego wideo z cyklu „Rozmowy na lepsze jutro".

Zobacz wideo "Rozmowy na lepsze jutro". Katarzyna Kasia: Cała nadzieja świata jest w młodych ludziach

Anna Kalita. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka. W 2016 r. nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za wyemitowany w programie TVN "UWAGA!" materiał "Tu nie ma sprawiedliwości", o krzywdzie chorych na alzheimera podopiecznych domu opieki, a w 2019 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za teksty o handlu noworodkami w PRL, które ukazały się w Weekend.gazeta.pl. Fascynują ją ludzie i ich historie oraz praca, która pozwala jej te historie opowiadać. Kontakt do autorki: anna.kalita@agora.pl.