Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
 • Warszawa. Zielony Plac Wilsona teraz jakby nie istniał - może zostać zwrócony mieszkańcom
 • Zieleń w miastach to nie tylko ozdoba. Jest infrastrukturą krytyczną jak drogi, prąd i woda

  Zieleń w miastach to nie tylko ozdoba. Jest infrastrukturą krytyczną jak drogi, prąd i woda

  Na zebetonowanych placach i ulicach włodarze miast stawiają nieraz "zieleń" w postaci donic z drzewkami, krzewami czy kwiatami. Ta namiastka zieleni pokazuje poważny błąd w myśleniu o tym, jakie ma ona dla nas znaczenie: to nie jedynie ozdoba, lecz coś niezbędnego do dobrej jakości życia w mieście, a także bezpieczeństwa w kryzysie klimatycznym.

  Patryk Strzałkowski
 • Zielony skwer zamiast betonowej pustyni. Odbetonowany parking przed Halą Olivia w Gdańsku

  Zielony skwer zamiast betonowej pustyni. Odbetonowany parking przed Halą Olivia w Gdańsku

  Gdańska dzielnica Oliwa może pochwalić się bardzo dużą ilością zieleni za sprawą znajdującego się na jej terenie lasu. Jednak w jej miejskiej części znajduje się ogromna betonowa patelnia - parkingi wokół hali Olivia. Gdyby zlikwidować część z nich, można by przed halą stworzyć duży, zielony plac. Służyłby on wszystkim w okolicy - studentom z uniwersytetu, pracownikom biurowców oraz odwiedzającym samą halę.

  Patryk Strzałkowski
 • Biała Podlaska. Projektowanie na zasadzie 'wylania morza asfaltu'. Można go zastąpić zielenią
 • Wrocław. Prawdziwy i zielony plac zamiast asfaltowo-betonowego skrzyżowania

  Wrocław. Prawdziwy i zielony plac zamiast asfaltowo-betonowego skrzyżowania

  Plac Orląt Lwowskich we Wrocławiu placem jest tylko z nazwy. W rzeczywistości to ogromne skrzyżowanie z parkingami po bokach. Jednak w budynku nieczynnego obecnie dworca jest gastronomia, kultura i życie nocne. Przestrzeń przed nim może - nawet bez przebudowy samego skrzyżowania - odzyskać charakter miejskiego placu z zielenią, by lepiej służyć tam mieszkańcom i przyjezdnym.

  Patryk Strzałkowski
 • Skierniewice - rynek odbetonowany. Jak można zazielenić 'patelnię' w centrum miasta

  Skierniewice - rynek odbetonowany. Jak można zazielenić "patelnię" w centrum miasta

  "Omijam szerokim łukiem. Kiedyś można było usiąść w cieniu. Teraz można się usmażyć" - pisze jedna z mieszkanek Skierniewic o rynku w centrum miasta. Dawniej zielony plac został pozbawiony wszelkich starych drzew i stał się wyłożoną kostką patelnią. W ramach akcji Odbetonowani aktywiści stworzyli koncepcję przywrócenia tam zieleni w taki sposób, by rynek lepiej spełniał swoje funkcje.

  Patryk Strzałkowski
 • Nie jesteśmy skazani na betonozę. Oto, jak mogłaby wyglądać zieleń w polskich miastach [ODBETONOWANI]

  Nie jesteśmy skazani na betonozę. Oto, jak mogłaby wyglądać zieleń w polskich miastach [ODBETONOWANI]

  Przez polskie miasta przechodzi fala betonozy. Wydajemy miliony złotych, by tworzyć przestrzenie nieprzyjazne dla ludzi i nieprzystosowane do zmian klimatu. Mamy jednak szansę, by zamiast patelni z kostki i płyty tworzyć zielone, przyjazne i funkcjonalne przestrzenie. By pokazać, że to możliwe, w różnych miejscach każdego miasta wspólnie z aktywistami Miasto jest Nasze i Pracownią Zmiany prezentujemy pięć propozycji zielonych zmian: w Skierniewicach, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Gdańsku oraz Warszawie.

  Patryk Strzałkowski
 • 'Traktowanie Skierniewic jako miasta 'z betonu' jest krzywdzącym nadużyciem'. Zieleń wróci na rynek
 • Polsce grozi druga fala betonozy. Ale jest jeszcze czas, by ją zatrzymać

  Polsce grozi druga fala betonozy. Ale jest jeszcze czas, by ją zatrzymać

  - Projektujemy ulice w taki sposób, że są rynną. W przypadku ulewy woda spływa w najniższe miejsce i tam dochodzi do podtopień - mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody. By przystosować miasta do zmian klimatu, musimy zmienić podejście do tego, co robimy z wodą i wykorzystać zieleń do jej retencjonowania. Ale w obecnych warunkach łatwiej postawić na betonowe zbiorniki, co jest mniej efektywne i grozi nową falą betonozy w miastach.

  Patryk Strzałkowski
 • Zamiast betonu - łąki kwietne. Pomagają owadom, zatrzymują wodę, oczyszczają powietrze

  Zamiast betonu - łąki kwietne. Pomagają owadom, zatrzymują wodę, oczyszczają powietrze

  Kosić czy nie kosić? To pytanie wywołuje zaskakująco dużo emocji. Zwolennicy wpadają ze skrajności w skrajność. Tymczasem wobec zieleni w miastach trzeba przede wszystkim wiedzy - tłumaczy Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka. Bo rzadko koszone trawniki mają zalety, łąki - jeszcze więcej, ale... wszystkie w pewnym momencie trzeba skosić. Przyrodę w miastach poddajemy takiej presji i zmianom, że potrzebuje naszej pomocy - mówi ekspertka.

  Patryk Strzałkowski
 • Upał zamienia miasto w piekło. Oto, jak ratują nas przed tym drzewa

  Upał zamienia miasto w piekło. Oto, jak ratują nas przed tym drzewa

  Z nieba leje się żar, a w polskich miastach - beton. Wiele zielonych placów zamieniono na pustynie z kostki, które latem przypominają patelnie. Będzie coraz goręcej i w miastach potrzebujemy drzew. By pokazać jak bardzo, zbadaliśmy ich działanie przy pomocy kamery termowizyjnej. Wnioski: zieleń chłodzi o nawet kilkanaście stopni!

  Patryk Strzałkowski