Materiał Promocyjny
Taras widokowy, z którego można podziwiać górski, zimowy pejzaż (Martin Lugger/Nassfeld)
Taras widokowy, z którego można podziwiać górski, zimowy pejzaż (Martin Lugger/Nassfeld)

Narciarze dzielą się na takich, którzy co roku wybierają na zimowy urlop to samo miejsce, oraz takich, którzy oczekują od wyjazdu czegoś więcej. Chociażby świeżości. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni poznać austriacki region Nassfeld-Pressegger See w malowniczej Karyntii. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

Długie trasy i rodzinne ośrodki

Zimowy wypoczynek w Sun Ski World to coś więcej niż tylko jazda na nartach na stokach. Szusowanie w górach Karyntii to przeżycie, na które składa się maksimum przyjemności, zabawy na śniegu i niezapomnianych wspomnień z urlopu.

Miłoścnicy prędkości docenią perfekcyjnie przygotowane trasy (Martin Lugger/Nassfeld)

Przyjrzyjmy się liczbom. Region Nassfeld-Pressegger See ma 110 km niebieskich, czerwonych i czarnych tras narciarskich o wszystkich stopniach trudności oraz 15 km w rodzinnych ośrodkach narciarskich. Dzięki temu oferuje doskonałą bazę wszystkim amatorom zimowego szaleństwa – od tych początkujących po doświadczonych przez lata profesjonalistów.

Lubisz dwa razy zjeżdżać z tego samego stoku? Możesz, ale nie musisz! Na terenie narciarskim Nassfeld każdy ma możliwość wyboru za każdym razem nowej trasy.
Wiele tras, wyciągów, atrakcji - tu nie można sie nudzić (Martin Lugger/Nassfeld) , Każde zdjęcie, które tu zrobicie będzie gotowym materiałem na pocztówkę (Martin Lugger/Nassfeld) , Zanim ruszycie w dół, odetchnijcie krystalicznie czystym powietrzem (Martin Lugger / Martin Lugger/martinlugger.co)

W samym Nassfeld działa 30 nowoczesnych wyciągów górskich i orczykowych oraz 10 wyciągów  w rodzinnych ośrodkach narciarskich. Oznacza to szybki i bezpieczny dostęp do punktu startowego tras zjazdowych, a co za tym idzie – większy komfort i więcej czasu na stoku.

Zresztą jazdy można się tutaj uczyć w czterech szkółkach, i to bezpośrednio w którymś z czterech ośrodków narciarskich dla dzieci i dorosłych: w Nassfeld oraz w małych rodzinnych w Weissensee, Kötschach-Mauthen i Weissbriach. Tutaj też znajduje się najwyższy szczyt w regionie, jakim jest mierzący 2195 m Gartnerkofel.

Jazdy można się uczyć w czterech szkółkach - bezpośrednio w jednym z czterech ośrodków narciarskich (Martin Lugger/Nassfeld) , Z myślą o dzieciach przygotowano ułatwienia, które każdą lekcję nauki jazdy zamieniają w zabawę (Martin Lugger/Nassfeld) , Lekcje nauki jazdy mogą być ciekawe i emocjonujące (Martin Lugger/Nassfeld)

Komfort, sanki i  spa

Region Nassfeld-Pressegger See to obietnica wyjątkowych przeżyć nie tylko dla narciarzy. Wiele okazji, by wyszaleć się na śniegu, znajdą tu również amatorzy rakiet śnieżnych, jazdy na sankach, łyżwach czy nartach biegowych. Trasy biegowe, zarówno klasyczne, jak i freestyle’owe, rozciągają się aż na 182 km długości!

Na turystów czeka 25 komfortowo wyposażonych schronisk. Można zamieszkać w którymś położonym bardzo blisko stoków narciarskich. Tym sposobem pokonanie drogi od łóżka lub spa do stoków i z powrotem zajmie nam zaledwie kilka minut. Bonusem jest to, że w schroniskach w pobliżu stoków można wypożyczyć narty. Pełna wygoda! Warto wiedzieć, że schroniska oferują również świetną rozrywkę po nartach.

Spacery na rakietach śnieżnych pozwalają dotrzeć w zaskakujące miejsca (Peter Maier/Nassfeld) , Oprócz śniegu i mrozu na miejscu czeka na was także słońce (Nassefeld) , Trasy biegowe, zarówno klasyczne, jak i freestyle'owe, rozciągają się aż na 182 km długości (Nassfeld)

Miejscowe specjały

Z pewnością na oddzielny rozdział zasługuje karyncka kuchnia. Regionalne przysmaki, którymi można się raczyć w rustykalnych schroniskach, dają dodatkową przyjemność z przebywania w górach.

Ma che bello! Bliskość Włoch sprawia, że tereny narciarskie w Karyntii są gorącym celem dla wszystkich, którzy chcą poznać włoskie podejście do życia i do włoskiej kuchni, nie tylko podczas letniego urlopu. A oferta kulinarna jest szalenie bogata – począwszy od regionalnych przysmaków po śródziemnomorskie specjały. Niesamowite, bo goście mogą cieszyć się wyjątkowymi doznaniami gastronomicznymi również na górskich szczytach.

Nie ma co ukrywać, że nawet najbardziej wybredni smakosze kulinarni będą usatysfakcjonowani. Karyntia bowiem kusi gości regionalnymi specjałami produkowanymi według ściśle przestrzeganych zasad.
embed

Są to między innymi boczek Gailtaler Speck, wołowina Nockberge Almrind, gryka Jauntaler Hadn i cydr Lavanttaler Apfelwein.

W Karyntii warto też spróbować miejscowej jagnięciny zwanej Glockner Lamm. Ma wyjątkowy smak, a to za sprawą ziół alpejskich i faktu, że zwierzęta są wypasane na górskich łąkach, nawet na 3000 m wysokości. Turyści lubią też zajadać się tu trocią Kärntna Låxn. Ryba ta rośnie bardzo powoli w czystej wodzie górskiej o niskiej temperaturze. Zapewnia to jej wyjątkowy smak i najwyższą jakość.

Co ważne, trocie mogą hodować jedynie cztery ekologiczne gospodarstwa. Znajdują się one w regionie Oberkärnten.

Natomiast tych, którzy od mięs i ryb wolą pierogi, miejscowi mistrzowie sztuki kulinarnej kuszą pysznymi pierogami z serem. Niepowtarzalny aromat nadają im lokalne przyprawy – trybula i mięta. Nadzienie pierogów smakuje inaczej – zależnie od miejscowości, w której ich spróbujemy. Nie powinniśmy jednak być rozczarowani, bo bez wątpienia jest to oryginalne doznanie. A receptura na nadzienie, składające się głównie z ziemniaków i twarogu, przechodzi tu z pokolenia na pokolenie. Zatem próbując ich w różnych miejscowych knajpkach, możemy stać się częścią regionalnej tradycji.

Tak na marginesie: miłośnicy mocnych trunków też nie powinni być zawiedzeni.

Bezpieczeństwo na słońcu i śniegu

Bliskość Morza Śródziemnego zapewnia w Nassfeld klimat zbliżony do śródziemnomorskiego. I to bez cienia przesady! Słońce zagląda tu o wiele częściej niż w inne górskie miejsca. To bezcenne – świeci tu o sto godzin więcej niż na północ od głównego pasma alpejskiego. Dzięki temu warunki są idealne nie tylko do słonecznej jazdy na nartach, ale i do opalania się na tarasach schronisk. I to nawet pod koniec zimy. Ważna wskazówka: nie zapomnijcie zabrać okularów przeciwsłonecznych. Na pewno się przydadzą!

Na takiej wysokości ze słońcem trzeba uważać - nie zapominać o stosowaniu kremów z filtrami na twarz i usta (Martin Lugger/Nassfeld) , Dużo ruchu na świeżym powietrzu - brzmi jak wymarzony dzień każdej rodziny (Martin Lugger/Nassfeld)

Promienie słońca nie tylko ogrzewają narciarzy i saneczkarzy. Amatorzy pięknych widoków też mogą być im wdzięczni – oświetlają one szczyt w Nassfeld i ukazują jego piękno w bajecznej perspektywie. Warto wiedzieć, że z punktów widokowych możemy podziwiać Sun Ski World, Alpy Karnickie, Julijskie i Dolomity.

Że Nassfeld oferuje nam sto godzin słońca więcej niż w głównej linii Alp na północy oraz idealne warunki do słonecznej jazdy na nartach i opalania się na tarasach schronisk pod koniec zimy, to już wiemy. Ale zaraz, zaraz, a co ze śniegiem? Spokojnie, nie ma powodu do zmartwienia – teren narciarski jest w stu procentach zabezpieczony.

W Nassfeld zawsze gwarantowana jest wystarczająca ilość śniegu, średnio siedem–osiem metrów. W razie nieoczekiwanych kaprysów pogody w pogotowiu jest 420 armatek śnieżnych.
Idealne warunki, świetnie przygotowane trasy i obcowanie z naturą - zasługujesz na takie wakacje (Martin Lugger/Nassfeld)

Coś dla niedowiarków

Nassfeld zdobył tytuł "Najbardziej zrównoważonego regionu turystycznego w Austrii". Jego urok podkreślają też takie wyróżnienia, jak Austriacki Fundusz Klimatyczny dla najbardziej zrównoważonego regionu turystycznego, nagroda Najbardziej zielona dolina w Europie dla Lesachtal oraz Europejska Nagroda Turystyki i Środowiska dla Weissensee. Wszystkie te laury świadczą o nieskażonym charakterze środowiska naturalnego, pomimo różnorodności oferty turystycznej.

Nie zapominajmy, że tylko jedna kolejka linowa dzieli Nassfeld od Włoch – to cecha geograficzna, która sprawia, że panuje tu szczególny mikroklimat i niepowtarzalna atmosfera. Inne warunki też sprzyjają relaksowi – hotele, pensjonaty i domy wypoczynkowe są tu z reguły małe lub średniej wielkości.

Tylko 3 proc. Alp Karnickich jest dostępnych dzięki bezpiecznym wyciągom narciarskim. Takie ograniczenia dostępu sprawiają, że region ten jest jednym z najpiękniejszych miejsc urlopowych w Austrii.

Więcej informacji znajdziecie na austria.info.