Polska Stories
Polska Stories 2 (fot. Gazeta.pl)
Polska Stories 2 (fot. Gazeta.pl)

Polska Stories to kilkumiesięczne, bezpłatne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Program przeznaczony jest dla osób, które mają już podstawowy warsztat dziennikarski, ale chcą go polepszyć pod okiem doświadczonej redaktorki i reportażystki. Udział w projekcie to także okazja do podzielenia się z dużą grupą czytelników ciekawą i ważną historią związaną z miejscem zamieszkania autorów i autorek, którzy dostaną się do finałowej dziesiątki.  

Jeżeli uznasz, że ten projekt jest dla Ciebie, do 29 maja (przedłużony termin!) czekamy na Twoje zgłoszenie! 

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

Kogo szukamy? 

Do programu zapraszamy wszystkich, którzy: 

  • mają mniej niż 30 lat, 
  • mają już w swoim dorobku publikacje tekstów dziennikarskich (na przykład w lokalnej gazecie czy na blogu), ale nie są związani na stałe z żadną redakcją ogólnopolską, a ich doświadczenie w pracy dziennikarskiej/redaktorskiej jest mniejsze niż 5 lat, 
  • prześlą nam propozycję tematu związanego z ich miejscem zamieszkania oraz próbkę tekstu dziennikarskiego (szczegóły w regulaminie i formularzu zgłoszeniowym). 

REGULAMIN KONKURSU

Olga Gitkiewicz ponownie mentorką 

W procesie rekrutacyjnym wyłonimy dziesięcioro uczestników i uczestniczek. Każda z osób pod okiem Olgi Gitkiewicz będzie pracować nad własnym reportażem. Opieka redaktorska obejmie cały proces pracy nad tekstem – od ustalenia założeń materiału, poprzez zbieranie informacji do tekstu, po ostateczną redakcję reportażu. Projekt zakłada konsultacje indywidualne z Olgą Gitkiewicz oraz cykl warsztatów, na których doświadczona reportażystka podzieli się z uczestnikami programu wiedzą i doświadczeniem zawodowym. 

– Rzadko to piszę, ale sytuacja wymaga: jestem podekscytowana startem drugiej edycji Polska Stories. W pierwszej poznałam świetne, utalentowane, wrażliwe i mądre osoby. Jestem bardzo ciekawa tej drugiej odsłony i zachęcam do zgłaszania się, zwłaszcza jeśli ktoś lubi obserwować codzienność niekoniecznie wielkomiejską. Co wydaje mi się ważne, to jest uczciwy program. Uczestnicy i uczestniczki podpisują umowę, dostają za opublikowane teksty wynagrodzenie, mają perspektywę dalszej współpracy. Poza tym Polska Stories to zbiorowy wysiłek całej redakcji Weekendu oraz innych osób, bo przecież oprócz mnie warsztatem dzielą się inni reporterzy i reporterki, choćby Paulina Dudek i Bartosz Józefiak -  zachęca Olga Gitkiewicz.  

Olga Gitkiewicz ponownie poprowadzi program Polska Stories (fot. Anna Liminowicz)

Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.Gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.Gazeta.pl.  

Konkurs obejmuje trzy etapy: 

  • Etap I – zgłoszenia do konkursu do 29 maja. Spośród przesłanych zgłoszeń zostanie wybranych 20 osób. 
  • Etap II – warsztaty dziennikarskie online oraz napisanie tekstu konkursowego. Bliższa współpraca z Olgą Gitkiewicz pozwoli wyłonić 10 osób, które wezmą udział w kilkumiesięcznych bezpłatnych warsztatach. 
  • Etap III – warsztaty, szkolenia i praca nad reportażami. 
     

To już drugi nabór  

Przez osiem miesięcy w 2022 roku finaliści i finalistki pierwszej edycji pracowali nad reportażami, które zostały opublikowane w serwisie Weekend.Gazeta.pl. Jury przyznało główną nagrodę wówczas 25-letniemu Janowi Rybickiemu za tekst o piłce nożnej kobiet – trudnej drodze do najwyższej klasy rozgrywkowej i regułach rządzących kobiecym sportem.  

- Dzięki Polska Stories mogłem konsultować swoje pomysły i wątpliwości z Olgą Gitkiewicz na każdym etapie pracy, później otrzymałem dużo merytorycznego wsparcia od redakcji Weekendu. To świetne warunki dla każdego początkującego reportażysty, żeby zdobyć bezcenne doświadczenie – tak Rybicki podsumowuje swój udział w pierwszej edycji programu.

Zobacz wideo Rozpoczynamy nabór do drugiej edycji Polska Stories

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

Weekend.gazeta.pl

Magazyn istnieje od dziewięciu lat. Reportaże opublikowane w Weekend.gazeta.pl znalazły się m.in. wśród nominowanych i/lub w ścisłym finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, dwa artykuły zauważono w konkursie Uzależnienia XXI wieku prowadzonym przez Fundację Inspiratornia. Dziennikarze zostali docenieni także w takich konkursach jak: Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego czy Kryształowe Pióra. W tym roku tekst Dominiki Klimek zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Reportaż pisany" na Festiwalu Wrażliwym.

Wyróżnione artykuły Weekend.Gazeta.pl