Polska Stories
Piotr Sołowij (fot. archiwum prywatne)
Piotr Sołowij (fot. archiwum prywatne)

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. W procesie rekrutacyjnym wyłoniliśmy dziesięciu uczestników i uczestniczek. Każda z osób pod okiem Olgi Gitkiewicz pracuje nad własnym reportażem. Poznajcie utalentowanych finalistów.

KWESTIONARIUSZ

Imię i nazwisko: Piotr Sołowij

Wiek: 28 lat

Miejsce zamieszkania: Kraków

Wykształcenie: prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim

Zawód/praca: prawnik w organizacji społecznej

Kilka zdań o mnie:

Z początkiem studiów zaczytywałem się w Kuroniu, Havlu i innych bohaterach tamtego okresu. Było to jedną z inspiracji do tego, by zmieniać świat, co jest pomysłem trochę szalonym, trochę zuchwałym, a bywa, że i karkołomnym. Być może, jak powiedział kiedyś Marcin Król w wywiadzie z Grzegorzem Sroczyńskim: "Naczytaliśmy się nie tych książek". Dziś pomiędzy codziennymi prawniczymi obowiązkami najbardziej ciekawi mnie opisywanie świata i próba jego zrozumienia.

Piotr Sołowij (Archiwum prywatne)

Reportaż jest dla mnie sposobem opowiadania o świecie i poszukiwania nadziei.

W ramach programu Polska Stories piszę o dolnośląskiej wsi Pilce, która została zalana w trakcie powodzi tysiąclecia w 1997 roku przez Nysę Kłodzką, a później jej mieszkańcy zostali przesiedleni, sama wieś zaś przestała istnieć.

W pracy reportera/reporterki najtrudniejsze jest opisanie prawdy, tak by oddawała ducha rozmów, zdarzeń i miejsc, a do tego wpisywała się w wybraną przez autora lub autorkę formę.

Podczas warsztatów z Olgą Gitkiewicz chcę się nauczyć, jak w interesujący sposób pisać o tematach, w których bohater to niekoniecznie pojedyncza osoba czy niewielka społeczność.

Polska Stories

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Dziesięciu uczestników, którzy doszli do finału, bierze udział w bezpłatnym cyklu szkoleń dziennikarskich. Poprowadzi je wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

WIĘCEJ O PROJEKCIE