Polska Stories
Weekend.gazeta.pl rusza z Polska Stories (fot. materiały prasowe)
Weekend.gazeta.pl rusza z Polska Stories (fot. materiały prasowe)

Zakończyliśmy warsztaty z młodymi dziennikarzami. Od 24 października do 26 grudnia 2022 roku będziemy publikować reportaże, które powstały w ramach zajęć. Co tydzień na weekend.gazeta.pl - zapraszamy!

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Masz już podstawowy warsztat dziennikarski, ale chcesz go polepszyć pod okiem doświadczonej redaktorki i reportażystki? Chcesz opowiedzieć ciekawą, ważną historię związaną z Twoim miejscem zamieszkania? Ten projekt jest dla Ciebie. Na zgłoszenia czekamy do 20 maja.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

Kogo szukamy?

Do programu zapraszamy wszystkich, którzy:

  • mają mniej niż 30 lat,
  • mają już w swoim dorobku publikacje tekstów dziennikarskich (na przykład w lokalnej gazecie czy na blogu), ale nie są związani na stałe z żadną redakcją ogólnopolską, a ich doświadczenie w pracy dziennikarskiej/redaktorskiej jest mniejsze niż 5 lat,
  • prześlą nam propozycję tematu związanego z ich miejscem zamieszkania oraz próbkę tekstu dziennikarskiego (szczegóły w regulaminie i formularzu zgłoszeniowym).

REGULAMIN KONKURSU

Olga Gitkiewicz  mentorką

W procesie rekrutacyjnym wyłonimy dziesięciu uczestników i uczestniczek. Każda z osób pod okiem Olgi Gitkiewicz przez trzy miesiące będzie pracować nad własnym reportażem. Opieka redaktorska obejmie cały proces pracy nad tekstem – od ustalenia założeń materiału, poprzez zbieranie informacji, po ostateczną redakcję tekstu. Projekt zakłada konsultacje indywidualne oraz cykl warsztatów, na których Olga Gitkiewicz podzieli się z uczestnikami programu wiedzą i doświadczeniem zawodowym. – Ze mną też podzieliło się kiedyś doświadczeniem wiele osób i jestem im za to wdzięczna. Trzeba się nim dzielić, chociaż ze świadomością, że potrzebujemy w reportażu zmiany pokoleniowej i jakościowej – podkreśla reportażystka.

Olga Gitkiewicz (fot. Anna Liminowicz)

Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl. Konkurs obejmuje trzy etapy:

  • Etap I – zgłoszenia do konkursu. Spośród przesłanych zgłoszeń zostanie wybranych 20 osób.
  • Etap II – warsztaty dziennikarskie online oraz napisanie tekstu konkursowego. Bliższa współpraca z Olgą Gitkiewicz pozwoli wyłonić 10 osób, które wezmą udział w kilkumiesięcznych bezpłatnych warsztatach.
  • Etap III – warsztaty, szkolenia i praca nad reportażami.

Na zgłoszenia czekamy do 20 maja.

– Ludzie chcą czytać reportaże, być może dlatego, że szukają opowieści o autentycznych wydarzeniach, o tym, co się zdarzyło – i chcą wiedzieć dlaczego. A dobry reportaż nie tylko relacjonuje, ale także stawia pytania i dobrze tłumaczy wiele zjawisk, nie tylko te, których bezpośrednio dotyczy – tłumaczy Olga Gitkiewicz, redaktorka, felietonistka i przede wszystkim nagradzana reporterka, którą poprosiliśmy o współpracę przy Polska Stories.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDUJE SIĘ W REGULAMINIE POLSKA STORIES

Olga Gitkiewicz – reporterka, redaktorka prasowa i książkowa, felietonistka miesięcznika „Znak". Współpracuje z Instytutem Reportażu. Jej książka „Nie hańbi" (wyd. Dowody na Istnienie, 2017) o polskim rynku pracy była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. „Nie zdążę" (wyd. Dowody na Istnienie, 2019), reportaż o transporcie publicznym w Polsce, zostało nagrodzone tytułem Reporterskiej Książki Roku Grand Press. W 2021 roku opublikowała esej biograficzny „Krahelska. Krahelskie", w tej chwili kończy pracę nad reporterską książką poświęconą przestrzeniom wspólnym i osobnym. 

Weekend.gazeta.pl

Weekend.gazeta.pl Magazyn istnieje od ośmiu lat. Publikujemy w nim reportaże, pogłębione wywiady, sylwetki. Niezależnie od rodzaju tekstu najważniejsza jest dla nas dobra, wciągająca historia. Nasze artykuły doceniane są w prestiżowych konkursach. Siedem materiałów dziennikarskich opublikowanych w Weekend.gazeta.pl znalazło się wśród nominowanych i/lub w ścisłym finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, dwa artykuły zauważono w konkursie Uzależnienia XXI wieku prowadzonym przez Fundację Inspiratornia. Dziennikarze zostali docenieni także w takich konkursach, jak Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego, Festiwal Wrażliwy i Kryształowe Pióra.

Wszystkie wyróżnione artykuły Weekend.gazeta.pl