Polska Stories
Aleksandra Jesionka (Archiwum prywatne)
Aleksandra Jesionka (Archiwum prywatne)

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. W procesie rekrutacyjnym wyłoniliśmy dziesięciu uczestników i uczestniczek. Każda z osób pod okiem Olgi Gitkiewicz pracuje nad własnym reportażem. Poznajcie utalentowanych finalistów.

KWESTIONARIUSZ

Imię i nazwisko: Aleksandra Jesionka

Wiek: 20 lat

Miejsce zamieszkania: Bratucice – wioska pod Krakowem, a właściwie pod Bochnią, która jest pod Krakowem

Kilka zdań o mnie:

Prawdę mówiąc, gdybym mogła ominąć to pytanie, prawdopodobnie bym to zrobiła. Łatwo zapomnieć i nie powiedzieć czegoś ważnego. A przecież już samo nadawanie ważności jest bardzo subiektywne. Zwiedzam krakowskie antykwariaty w poszukiwaniu tomów poezji, których jeszcze nie posiadam. Piszę, czytam, a później znowu piszę. Najczęściej można mnie spotkać, kiedy na uszach mam duże czarne słuchawki. Mimo to nigdy nie odmawiam rozmowy. Bez względu na to, czy siedzę w pociągu, korytarzu, czy w poczekalni dentystycznej.

Aleksandra Jesionka (Archiwum prywatne)

Reportaż jest dla mnie perspektywą. Reportażem są ludzie, którym ten pozwala mówić.

W ramach programu Polska Stories piszę o pszczołach. O tym, jak duży wpływ mają nie tyle na środowisko, ile na ludzi właśnie.

W pracy reporterki najtrudniejsza jest potrzeba bycia w kilku miejscach równocześnie. Generalnie rzecz niemożliwa, jednak w przypadku reporterów jest to o tyle trudniejsze, że konieczne jest prowadzenie kilku wątków, rozmawianie z wieloma osobami równocześnie. Ma to bowiem wpływ na to, jak tekst będzie wyglądał w ostatecznej wersji.

Podczas warsztatów z Olgą Gitkiewicz chcę się nauczyć, jak wyciągać z zebranych materiałów najwięcej, ile się da. A wcześniej, jak dobrze takie materiały kolekcjonować.

Polska Stories

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Dziesięciu uczestników, którzy doszli do finału, bierze udział w bezpłatnym cyklu szkoleń dziennikarskich. Poprowadzi je wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

WIĘCEJ O PROJEKCIE