Saksonia tak blisko
Zwinger, Drezno (Zwinger, Drezno, fot. DZT_Francesco Carovillano)
Zwinger, Drezno (Zwinger, Drezno, fot. DZT_Francesco Carovillano)

Przywykliśmy do tego, że myśląc o weekendowym wypadzie za zachodnią granicę, pierwszy na myśl przychodzi nam Berlin i jego atrakcje oraz zróżnicowanie. Owszem, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, ale warto pomyśleć nad innymi, równie ciekawymi miastami.

Drezno

Drezno od lat przyciąga turystów z Polski. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Wówczas w mieście możemy zwiedzać jeden z najciekawszych i najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie.

Jednak Drezno warto odwiedzić o każdej porze roku. Stolica Saksonii to spokojne i urokliwe miasto, które ze względu na swoją niesamowitą architekturę nazywane jest "Florencją Północy". Szacuje się, że rocznie odwiedza je około dziesięciu milionów turystów.

Wiele osób uważa, że stolica Saksonii posiada jedną z najpiękniejszych starówek w Niemczech. Warto więc poświęcić trochę czasu na spacery w tej części miasta. Oprócz tego nie zapominajcie o największych atrakcjach Drezna. To m.in. kościół Frauenkirche, późnobarokowy zespół architektoniczny Zwinger, skarbiec Grünes Gewölbe w zamku rezydencyjnym.

Drezno. Fot. Anja Umpeier (DZT)

Lipsk

Nasza kolejna propozycja to miasto, które także znajduje się na terenie Saksonii we wschodniej części Niemiec. Mowa o Lipsku, czyli niemieckiej metropolii, która w okresie II wojny światowej została najmniej zniszczona. Dzięki temu zobaczycie tam m.in. doskonale zachowany zespół dzielnic z XIX i XX wieku.

Atrakcje, których nie możecie pominąć w trakcie zwiedzania miasta, to m.in. Stary Ratusz, gotycko-renesansowy kościół św. Tomasza i późnogotycki kościół św. Mikołaja. Koniecznie zobaczcie także Pomnik Bitwy Narodów (niem.Völkerschlachtdenkmal), czyli najwyższą budowlę pomnikową w Europie, która upamiętnia bitwę stoczoną w 1813 roku w okolicach Lipska. Turyści twierdzą, że przez jej rozmiary po prostu nie da się jej nie zauważyć.

Warto zwiedzić także lipskie zoo, które jest jednym z najstarszych obiektów tego typu na świecie. Może ono pochwalić się około 900 gatunkami zwierząt i powierzchnią 23 hektarów. Na jego zwiedzanie warto więc przeznaczyć cały dzień.

Lipsk, kawiarnia przed kościołem Św. Tomasza. Fot. Ready For Boarding (DZT)

Chemnitz

Saksonia to bardzo zróżnicowany obszar. Najlepszym na to dowodem jest kolejna propozycja, która jest zupełnym przeciwieństwem Lipska i Drezna.

Chemnitz to miasto, które w czasie II wojny światowej zostało prawie całkowicie zniszczone. Dlatego nie ma tu zbyt wielu zabytków. Wyjątek stanowią m.in. renesansowy Stary Ratusz z XV wieku oraz Wieża Czerwona z XIII wieku.

Chemnitz nazywane jest "miastem modernizmu". Krajobraz miejscowości tworzą m.in. bloki z betonu, hale fabryczne i modernistyczne rzeźby. W czasach NRD nazwę miejscowości zmieniono na Karl-Marx-Stadt. Współcześnie upamiętnia to monumentalny pomnik Karola Marksa, który zobaczycie w centrum miasta.

Region winiarski Saksonia - Miśnia, widok na zamek Albrechtsburg, w tle katedra. Fot. Deutsches Weininstitut (DZT)

Miśnia (Meissen)

Nasze zestawienie zamyka Miśnia, czyli piękne średniowieczne miasto nad Łabą. Najbardziej znaną atrakcją miejscowości jest najstarsza w Europie fabryka porcelany, która liczy ponad 300 lat.

Obecnie turyści przyjeżdżają do miasta głównie ze względu na słynną fabrykę i muzeum. Jednak miejscowość oferuje znacznie więcej. Jej klimat tworzą m.in. piękna starówka, zabytkowe kamieniczki, katedra oraz zamek, który został wzniesiony na kilkudziesięciometrowej skale.

Warto wspomnieć, że Miśnia znajduje się mniej więcej pół godziny drogi na północ od Drezna. Ciekawym rozwiązaniem będzie więc połączenie wypraw do obu miejscowości.