Odpocznij
Inteligentnych ludzi często bawią żarty uznane przez innych za niesmaczne (fot. shutterstock.com)
Inteligentnych ludzi często bawią żarty uznane przez innych za niesmaczne (fot. shutterstock.com)

Pewien dziennikarz zapytał kiedyś Alberta Einsteina, jak to jest być najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi? - Nie wiem, zapytajcie Nikoli Tesli - odpowiedział twórca teorii względności.

Einstein jest w oczach wielu niemal archetypem geniusza. Zresztą dokładnie taki tytuł nadano serialowi o jego życiu wyprodukowanemu przez National Geographic. Poza analitycznym umysłem, świetną pamięcią, nieszablonowym podejściem do rzeczywistości i wyjątkowym uporem Einsteina cechowało jeszcze jedno - nieprzeciętne poczucie humoru. Ponoć w trakcie spotkania z prezydentem Rooseveltem wyjaśnił mu teorię względności na podstawie przyjemności: Kiedy zalecasz się do pięknej dziewczyny, godzina wydaje się sekundą. Gdy siedzisz na piecu rozpalonym do czerwoności, sekunda wydaje się godziną. To jest właśnie względność.

Co łączy Alberta Einsteina, twórcę kreatywnych programów nauczania Kena Robinsona, wybitnych biologów ewolucyjnych Roberta Triversa i Fransa de Waala oraz kognitywistę Daniela C. Dennetta? Wszyscy nosili profesorskie togi i zmienili historię nauki, a co za tym idzie - świata, ale wspólna jest dla nich jeszcze jedna cecha: wszystkich charakteryzuje nieprzeciętne poczucie humoru. Dziesiątki anegdot o Albercie Einsteinie nie pozostawiają wątpliwości, że cenił dobrą zabawę. Wystąpienia publiczne Kena Robinsona są tak zabawne, że ktoś, kto pojawiłby się na jego wykładzie przypadkiem, mógłby uznać, że trafił na stand up comedy. Książki Triversa i de Waala, choć opowiadają o całkiem poważnych badaniach, są napisane z ogromnym dystansem i humorem. Daniel C. Dennett, podobnie jak Ken Robinson, nawet o tak poważnych sprawach jak świadomość mówi żartem. I skłonność do żartowania tak bardzo ceni, że poświęcił się jej badaniom, czego wynikiem jest napisana wraz z Matthew M. Hurleyem i Reginaldem B. Adamsem książka "Filozofia dowcipu - humor jako napędowa siła umysłu".

Einsteina cechowało nieprzeciętne poczucie humoru. Na zdjęciu naukowiec z żoną Elsą (fot.US Library of Congress's Prints and Photos division, digital ID ggbain.32096/public domain)

Dowcipna sztuczna inteligencja

Zdaniem badaczy poczucie humoru, które wymaga spostrzegawczości, bystrości i dystansu zarówno do siebie, jak i otaczającej rzeczywistości, powstało po to, by naprawiać błędy w naszym rozumowaniu - jest specyficznym programem natury, który służy do porządkowania zdobytych informacji i wyłapywania błędów. Pomaga też dostrzegać analogie i przełamywać schematy i stereotypy. A czasami po prostu rozładować napięcie.

Kurt Vonnegut, którego cechowała nie tylko wyjątkowa inteligencja, ale i ogromny dystans do rzeczywistości, umiejętność wyjątkowego żonglowania słowami, opowiedział w książce "Trzęsienie czasu" historię o tym, jak celny dowcip potrafi przełamać nawet iście żałobny nastrój: "Jestem honorowym prezydentem Amerykańskiego Stowarzyszenia Humanistów. (...) Zastąpiłem w tej czysto dekoracyjnej roli nieżyjącego już pisarza i biochemika Isaaca Asimova. (...) Parę lat temu wygłosiłem w Stowarzyszeniu Humanistów mowę pogrzebową na cześć doktora Asimova. Powiedziałem: >Isaac jest teraz w niebie. Publiczności złożonej z humanistów nie można było powiedzieć niczego bardziej zabawnego. Wszyscy zrywali boki ze śmiechu. (...) Kiedy, uchowaj Boże, umrę, mam nadzieję, że jakiś dowcipniś powie o mnie: >On jest teraz w niebie".

Daniel C. Dennett wraz ze współpracownikami wysnuwa nawet teorię, że nie można mówić o prawdziwej inteligencji, jeśli jej częścią nie jest poczucie humoru. Dlatego jeśli poważnie myślimy o czymś takim jak sztuczna inteligencja, musimy wyposażyć ją w algorytmy dowcipu: "Samą sugestię istnienia komputera dysponującego poczuciem humoru od dawna uważano za coś niedorzecznego. Nawet w opowieściach z gatunku science fiction, w których występują istoty obdarzone sztuczną inteligencją (np. android Data z serialu >Star Trek), zazwyczaj przedstawia się jako zasadniczo pozbawioną zdolności do odczuwania emocji, co dotyczy zwłaszcza niektórych zachowań, takich jak czynna i bierna świadomość humoru. Autorzy opowieści tego gatunku najwyraźniej sądzą, że nie można wyposażyć niebiologicznej istoty komputacyjnej [obliczeniowej/liczącej, z ang. to compute - liczyć, obliczać - przyp. aut.] w opisywane cechy, lub taktycznie ustępują przed uprzedzeniami otoczenia, gdyż przezwyciężenie ich wymagałoby zbyt wielu wyjaśnień oraz nadmiernego wysiłku. Proponujemy wziąć byka za rogi i twierdzimy, iż nie można skonstruować naprawdę inteligentnej istoty komputacyjnej pozbawionej poczucia humoru oraz niektórych innych emocji. Emocje te, lub ich czynnościowe odpowiedniki, powinny występować u każdej istoty - biologicznej lub innej - dorównującej człowiekowi poziomem inteligencji" - czytamy w "Filozofii dowcipu".

 

Dowcipny geniusz

Już 15 czerwca 2018 roku w opactwie westminsterskim zostaną złożone do grobu prochy zmarłego w marcu tego roku profesora Stephena Hawkinga. Spocznie pomiędzy Isaakiem Newtonem a Karolem Darwinem. Na uroczystości pojawią się bliscy i współpracownicy badacza oraz tysiąc osób z całego świata, które wysłały list do Fundacji Stephena Hawkinga z prośbą o bilet wstępu na uroczystość. Jak przekonują pracownicy fundacji - na uroczystość zaproszeni są również podróżnicy w czasie. Jest to nawiązanie do nieudanej imprezy, jaką urządził fizyk w 2009 roku. 

Impreza była  eksperymentem mającym udowodnić, że nawet w przyszłości podróże w czasie nie będą możliwe. - Urządziłem przyjęcie, na które wysłałem zaproszenia po fakcie. Przygotowałem szampana, przekąski, czekałem bardzo długo, ale nikt się nie pojawił. Jaka szkoda - mówił fizyk. Jeśli jednak jakiś podróżnik w czasie zabłądził i nie dotarł na przyjęcie, może przynajmniej pojawić się na pogrzebie gospodarza.

 

Profesor Stephen Hawking, człowiek, który zmienił oblicze fizyki i kosmologii, mimo nieuleczalnej choroby, jaka pozbawiała go głosu i możliwości panowania nad swoim ciałem, był znany z nieprzeciętnego poczucia humoru. Zarówno on, jak i jego bliscy wielokrotnie zaznaczali w wywiadach, że to właśnie poczucie humoru pomagało naukowcowi przetrwać najtrudniejsze chwile. W dokumencie BBC poświęconym życiu astrofizyka komik Jim Carrey wspomina, jak namówił Hawkinga, by wystąpił razem z nim w talk-show. - Ludzie mają mnie za idiotę i pomyślałem, że byłoby zabawnie wystąpić z najmądrzejszym człowiekiem na świecie - opowiadał komik. - Obawiałem się, że profesor może uznać, iż naruszam jego powagę, ale nie, zgodził się od razu. Odniosłem wrażenie, że humor pozwala mu zachować dystans do własnej, niełatwej sytuacji. 

Profesor zakończył rozmowę z Carreyem, twierdząc, że nie ma więcej czasu, bo właśnie ogląda "Głupiego i głupszego" i za namową samego aktora najechał mu wózkiem na stopę.

 

Astrofizyk pojawił się w sześciu odcinkach bijącego rekordy popularności sitcomu "Teoria Wielkiego Podrywu". Ponoć jego przygoda z serialem zaczęła się od wywiadu, w którym dziennikarz zapytał go, czy byłby zainteresowany pojawieniem się w popularnym show opowiadającym o życiu młodych naukowców. - Być może - miał odpowiedzieć astrofizyk. Tyle wystarczyło, by producenci serialu rozpoczęli starania o pozyskanie fizyka do udziału w filmie. Udało się dotrzeć do niego dzięki pomocy znajomego jednego z konsultantów naukowych serii. Hawking, który, jak się okazało, był fanem filmu, wyraził zgodę i stworzył przezabawną kreację. Grał w internetową grę słowną z głównym bohaterem, układając najprostsze wyrazy, jak "kot"; śpiewał swoim komputerowym głosem "100 lat", a jego rozmowa z Sheldonem Cooperem, w której wytyka mu błąd w obliczeniach, przejdzie do historii komedii. Ekipa pracująca przy serialu bardzo zżyła się z profesorem, a po jego śmierci oddała mu hołd w ostatnim odcinku kultowej serii.

 

Jeden z największych umysłów naszych czasów pojawił się także w "Simpsonach", zagrał w "Star Treku", a nawet zorganizował zakrojone na szeroką skalę przesłuchania do roli... swojego nowego głosu. Głosem profesora chcieli być m.in. Gordon Ramsey, Liam Neeson, komik Stephen Fry, twórca Microsoftu Bill Gates, a nawet... świnka Piggy z Muppetów. Skąd ta potrzeba dowcipkowania u poważnego naukowca, z którym los nie obszedł się zbyt dobrze? Odpowiedź pada w jednym z odcinków "Teorii Wielkiego Podrywu", kiedy astrofizyk stwierdza, że robi dowcipy z nudów, bo każdy by się nudził, siedząc od 40 lat na wózku inwalidzkim. Ten nieco czarny humor w wykonaniu specjalisty od czarnych dziur dodatkowo podkreśla jego inteligencję, bo jak pokazują badania - wyjątkowo inteligentni ludzie szczególnie cenią sobie ostry, dla wielu wręcz niesmaczny, dowcip.

Czarna komedia

Mężczyzna wchodzi do budki telefonicznej, wybiera numer, po czym ze słuchawki dobiega głos: - Tu automat zgłoszeniowy Towarzystwa Pomocy Osobom Cierpiącym na Chorobę Alzheimera. Jeśli pamiętasz, z jakim problemem dzwonisz, wciśnij jeden.

Jeśli bawi cię ten dowcip, to mamy dobrą wiadomość - prawdopodobnie jesteś osobą wyjątkowo inteligentną. Żart pochodzi z "Czarnej księgi" niemieckiego rysownika Uli Steina i posłużył badaczom z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego do eksperymentu badającego złożone procesy przetwarzania informacji zaangażowane w interpretację humoru. 

Naukowcy zaprosili 156 osób w różnym wieku (średnia wyniosła 33 lata) i z różnym wykształceniem, zaprezentowali im 12 rysunkowych dowcipów z "Czarnej księgi", które dotyczyły śmierci, kalectwa, chorób czy ubóstwa, po czym poprosili o ocenienie, na ile dobrze badani zrozumieli żart oraz na ile był on zabawny. Oceniono również inteligencję werbalną i pozawerbalną badanych, sprawdzono ich wykształcenie i wiele innych parametrów, w tym zaburzenia nastroju i skłonność do zachowań agresywnych.

Umiejętność posługiwania się humorem świadczy o wysokiej inteligencji oraz kreatywności (fot. pexels.com)

Badacze odkryli, że ani płeć, ani wiek nie miały wpływu na odbiór brutalnych dowcipów, za to tym, co zdecydowanie różniło grupę osób, które zaśmiewały się z żartów autorstwa Uli Steina od tej, która uznała je za po prostu niesmaczne, był poziom inteligencji i skłonność do zachowań agresywnych. Im wyżej ktoś wypadł w testach inteligencji, tym częściej uznawał okrutne żarty za zabawne. Zdaniem badaczy zrozumienie tego typu żartów nie tylko wymaga wyższej niż przeciętna inteligencji, umiejętności kompleksowego przetwarzania informacji, ale także pewnej jasności umysłu. Dodatkowo badacze wskazują, że zaburzenia nastroju i wysoki poziom agresji działają negatywnie na szybkość przetwarzania informacji, a co za tym idzie - uniemożliwiają właściwe odczytanie dowcipów wymagających dystansu do rzeczywistości. Dlatego ludzie agresywni wydają się nie czerpać radości z tego typu humoru, natomiast ci, którzy go cenią, zwykle nie przejawiają zachowań agresywnych. Co więcej, zdaniem badaczy jednym z powodów, dla których u ludzi wyewoluowało poczucie humoru, jest atrakcyjność seksualna. Umiejętność posługiwania się humorem świadczy o wysokiej inteligencji oraz kreatywności, które są po prostu premiowane przez Matkę Naturę.

Tymi, którzy doprowadzili czarną komedię do poziomu mistrzowskiego, była grupa brytyjskich komików z Latającego Cyrku Monty Pythona. Scena z "Sensu życia", w której dzieci oddawane są na eksperymenty medyczne, ponieważ będący praktykującymi katolikami rodzice nie mogą używać antykoncepcji, przez co nie są w stanie wykarmić licznego potomstwa, przeszła do historii i spowodowała, że pod kinami wyświetlającymi film komików ustawiały się grupy modlitewne wzywające do bojkotu obrazu.

 

Podobnie było w przypadku komedii "Żywot Briana", zakończonej sceną, w trakcie której przybici do krzyża skazańcy śpiewają, by zawsze patrzeć na jasną stronę życia.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniej przytoczone badania, nie powinno nas zdziwić, że założyciel grupy John Cleese studiował prawo w Cambridge, znakomicie też radził sobie z przedmiotami ścisłymi i z łaciną, kolejny z Pythonów Graham Chapman ukończył medycynę, natomiast Tery Jones i Michael Palin poznali się na wykładach z historii w Oxfordzie. Absolwentem Uniwersytetu w Oxfordzie jest też Rowan Atkinson, znany szerokiej publiczności z cyklów filmów telewizyjnych "Czarna Żmija" czy "Jaś Fasola". Atkinson najpierw uzyskał licencjat z elektrotechniki na Uniwersytecie w Newcastle, a następnie zdobył tytuł magistra nauk ścisłych tej najstarszej angielskiej uczelni.

Śmiech demaskuje

Poczucie humoru dużo o nas mówi. O naszej wiedzy, inteligencji, szybkości reagowania, wreszcie o dystansie lub braku dystansu do siebie. "Trudno udawać posiadanie poczucia humoru rozumianego zarówno jako zdolność do tworzenia komicznych treści, jak i do reakcji na nie" - napisali autorzy "Filozofii dowcipu". - Jest ono szczególnie cenne jako papierek lakmusowy służący do oceny nie tylko inteligencji, lecz także trwałych cech osobowości, ukrytych lojalności oraz społecznie istotnych postaw i przeświadczeń, (...) np. ludzie niereagujący śmiechem na celną satyrę mogą się zdradzać ze swoimi poglądami politycznymi, podobnie jak ktoś, kto od niechcenia rzuca rasistowski komentarz, zdradza skłonność umysłu, która w innych warunkach pewnie pozostałaby ukryta".

Wygląda na to, że nasze poczucie humoru lub jego brak mówią o nas więcej, niż - być może - sami chcielibyśmy pokazać.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka . Dziennikarz, redaktor, związana m.in. z "Życiem Warszawy" i "Echem Miasta".