Rozmowa
Anna Kalita i Tomasz Mazur (Grafika - Gazeta.pl)
Anna Kalita i Tomasz Mazur (Grafika - Gazeta.pl)

Z kultury masowej, mediów, portali społecznościowych, od znajomych i bliskich: zewsząd płyną do nas komunikaty, jacy powinniśmy być.  

Wydajni w pracy i spełnieni zawodowo? Bogaci? Piękni i wysportowani? Dobrzy w łóżku (cokolwiek to oznacza)? Praktykujący zdrowy tryb życia? Stale rozwijający się intelektualnie? Niezawodni jako mąż/żona, matka/ojciec?... 

Ta lista zdaje się nie mieć końca. – Wszyscy doświadczamy przeciążenia na skutek nadmiaru zobowiązań i aspiracji. W pewnym momencie życia uświadamiamy sobie, że jesteśmy w samym środku bardzo opresyjnej rzeczywistości – mówi mój dzisiejszy gość. I dodaje, że stąd prosta droga do poczucia "nie jestem wystarczająco dobra/dobry", frustracji, zagubienia, rozczarowania. Permanentnego niezadowolenia z siebie.  

Wspaniale byłoby dojść w życiu do tego momentu, o którym mówił prof. Osiatyński, czyli od*ierdolić się od siebie.  

- To niełatwe, jednak - drobnymi krokami - jest do zrobienia. Kluczowe jest ustalenie, które normy i wartości są naprawdę moje – mówi Mazur, który jest praktykującym stoikiem i, jak tłumaczy, wyboru tego nie dokonał raz, na zawsze, ale codziennie poświęca czas na "przegląd siebie". 

Zapraszam Państwa do obejrzenia rozmowy. 

Zobacz wideo "Rozmowy na lepsze jutro". Tomasz Mazur: Trzeba dokonać świadomego wyboru, kim chcę być

Ebooki i audiobooki Tomasza Mazura do kupienia w Publio >>>

Tomasz Mazur. Wykładowca i nauczyciel, trener, pisarz, ale przede wszystkim praktykujący stoik. Tytuł doktora filozofii uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 2000 r. Dziewięć lat później założył w stolicy Centrum Praktyki Stoickiej. W ramach Stoic Way wspólnie z Michałem Wiśniewskim prowadzi kursy praktykowania stoicyzmu. Od dwóch lat nagrywa podcast "Ze stoickim spokojem". Napisał m.in. "Kapryśnych bogów Sokratesa", "Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji", "O stawaniu się stoikiem. Czy jesteście gotowi na sukces?", a ostatnio - "Nieustające napomnienia". Jest wicedyrektorem oraz koordynatorem programu IB (matury międzynarodowej) w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie. 

Anna Kalita. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka. W 2016 r. otrzymała honorowe wyróżnienie Festiwalu Sztuki Faktu oraz została nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za wyemitowany w programie TVN "UWAGA!" materiał "Tu nie ma sprawiedliwości", o krzywdzie chorych na alzheimera podopiecznych domu opieki, a w 2019 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za teksty o handlu noworodkami w PRL, które ukazały się w Weekend.gazeta.pl. Fascynują ją ludzie i ich historie oraz praca, która pozwala jej te historie opowiadać. Kontakt do autorki: anna.kalita@agora.pl.