Rozmowa
Anna Kalita i Tomasz Stawiszyński (Grafika - Gazeta.pl)
Anna Kalita i Tomasz Stawiszyński (Grafika - Gazeta.pl)

Kapitalizm nie tylko specjalizuje się w zaspokajaniu potrzeb, ale również w ich wytwarzaniu. A następnie dostarczaniu środków, które mają te wytworzone potrzeby zaspokoić. Kiedy kupujemy, okazuje się jednak, że dalej odczuwamy brak. A jednocześnie ciągle jesteśmy przekonywani, że możemy go nie czuć! To działa jak uzależnienie – mówi filozof Tomasz Stawiszyński, który jest moim gościem w cyklu "Rozmowy na lepsze jutro".  

Stawiszyński powtarza, że konsumpcyjny świat nie akceptuje smutku, żalu, żałoby. Nie daje człowiekowi przestrzeni do odczuwania nieszczęścia. Tłumaczy również m.in., kim są technicy szczęścia i dlaczego narracja "musisz myśleć pozytywnie" może być katorgą.

"Rozmowy na lepsze jutro" to przestrzeń do refleksji nad współczesnym światem, stosunkami społecznymi i – oczywiście – swoim życiem.

Zapraszam Państwa do obejrzenia wideo.

Zobacz wideo "Rozmowy na lepsze jutro". Tomasz Stawiszyński: Kupując, poszukujemy zaspokojenia, które nie sposób osiągnąć

Tomasz Stawiszyński. Filozof, eseista, autor książek "Potyczki z Freudem", "Co robić przed końcem świata" i "Ucieczka od bezradności". W radiu TOK FM prowadzi m.in. "Godzinę filozofów" i "Kwadrans filozofa" oraz, wraz z Cvetą Dimitrovą, internetowy podcast "Nasze wewnętrzne konflikty"; twórca podcastu "Skądinąd" (www.patronite.pl/skadinad), dostępnego m.in. na platformach Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts; jest stałym felietonistą "Tygodnika Powszechnego"; jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org. Jego najnowsza książka "Reguły na czas chaosu" ukaże się 12 października. 

Anna Kalita. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka. W 2016 r. otrzymała honorowe wyróżnienie Festiwalu Sztuki Faktu oraz została nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za wyemitowany w programie TVN "UWAGA!" materiał "Tu nie ma sprawiedliwości", o krzywdzie chorych na alzheimera podopiecznych domu opieki, a w 2019 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za teksty o handlu noworodkami w PRL, które ukazały się w Weekend.gazeta.pl. Fascynują ją ludzie i ich historie oraz praca, która pozwala jej te historie opowiadać. Kontakt do autorki: anna.kalita@agora.pl.