-
Rurki pod pręgierzem. Historia spodni politycznie niepoprawnych
Spodnie jak spodnie, niby nic specjalnego, tyle że wąskie i bez kantów. Mimo to, a może właśnie dlatego, niewąsko im się dostało. Rurki budzą emocje i są chyba najbardziej kontrowersyjną politycznie częścią męskiej garderoby.
-
Francesca Morvillo nie była celem mafii. "Zginęła, bo była jego żoną"
30 lat temu, 23 maja 1992 roku, sycylijska mafia zorganizowała zamach na sędziego Giovanniego Falcone. Wśród ofiar była jego żona Francesca Morvillo, sędzia, która matce 14-letniego handlarza narkotyków mówiła: "Ma pani w rękach dolę swojego syna. Macie w rękach dolę wszystkich waszych mężczyzn".
-
Letizia Battaglia. Choć zawsze szukała wokół siebie życia, wysyłano ją, by fotografowała śmierć
Letizia Battaglia utrwaliła na kliszach najkrwawsze zbrodnie sycylijskiej mafii. Zmarła 13 kwietnia 2022 roku w Cefalu. Nie wierzyła w Boga. Była przekonana, że po ludziach zostaje wyłącznie to, czego dokonają za życia.
-
Dubaj i Doha zamiast Paryża i Mediolanu. Rosjanie lecą na zakupy
Mimo że Rosja ma wielu milionerów, ich zakupy nie ważą tak dużo, jak mogłoby się wydawać.
-
Annette Kellerman - pływaczka, która rozebrała kobiety
Nie dość, że została zatrzymana przez policję za nieobyczajny ubiór na plaży, to jeszcze nago wystąpiła w filmie - jak na czasy, w których żyła, to wystarczyło, żeby nazwać ją skandalistką. A kim Annette Kellerman była naprawdę?
-
Kariera Christiana Diora to zaledwie 10 lat z jego życia. Co robił wcześniej?
"Istnieje dwóch Christianów Diorów, ja i ten drugi, którzy w coraz większym stopniu żyją oddzielnie" - pisał Dior w autobiografii "Dior i ja"*. Pierwszy nie znosił życia towarzyskiego i tęsknił za rodzinną Normandią, drugi był wielkim kreatorem mody i gwiazdą Paryża.
-
Kolor ma znaczenie. W jaki sposób moda może wyrażać protest
Biel na Białorusi i u sufrażystek. Czerń w polskim Strajku Kobiet i na Złotych Globach. Protestujące grupy społeczne posługują się kolorem i modą, by wzmocnić swój przekaz. Czasem robią to w wyniku umowy, czasem zupełnie spontanicznie.
-
Moda po pandemii. "Ludzie zapragną czegoś oryginalnego"
Wielkie światowe kryzysy wywoływały zmiany w modzie. Jeśli i tym razem mechanizm będzie podobny, znów zachwycimy się ubiorem fantazyjnym, oryginalnym i z sygnaturą twórcy.
-
Seks i fotografia. Dwie obsesje Helmuta Newtona
W autobiografii wprost pisał o ogromnym seksualnym apetycie, który towarzyszył mu od wczesnej młodości. Zanim stał się słynnym fotografem mody, autorem kontrowersyjnych zdjęć, wiódł życie wygnańca w Singapurze i Melbourne. Rozczarował go Londyn, uwiódł Paryż. Helmut Newton, gdyby żył, obchodziłby w tym roku setne urodziny.
-
Prawdziwa miłość zdarza się tylko raz i nie zawsze jest szczęśliwa. Nawet u Gucciego
Aldo Gucci wysłał ciężarną Brunę do Anglii, by tam urodziła ich córkę. W latach 60. kochanka i nieślubne dziecko wywołałyby zbyt duży skandal. Zakazana miłość okazała się uczuciem na całe życie - dla Alda prawdopodobnie ważniejszym niż to, które łączyło go z żoną.
-
"Kto powiedział, że istnieją tylko kolory?". Jak Rosita i Ottavio zakochali się w sobie i w modzie
Ottavio Missoni stworzył najbardziej kolorowy brand, choć sam był daltonistą. Fascynowały go dwie rzeczy: sport i moda. Prawdziwe mistrzostwo osiągnął w tej drugiej, u boku mając ukochaną Rositę.
-
Panny młode z sieciówek. "Weszłam do sklepu, znalazłam białą sukienkę, kosztowała 80 złotych"
Nie odwiedzają dziesiątków salonów. Sukienkę na ten wyjątkowy dzień zamawiają na przykład przez Internet, na kilka dni przed uroczystością. Do ślubu idą ubrane ładnie, ale tanio i skromnie.