Materiał Promocyjny
Małe wyspeki Istrii. (Archipelag Parku Narodowego Brijuni /Materiały prasowe)
Małe wyspeki Istrii. (Archipelag Parku Narodowego Brijuni /Materiały prasowe)

Istria słynie ze wspaniałych plaż, urokliwych miasteczek pełnych przytulnych knajpek i z gościnności swoich mieszkańców. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy podróżuje ze złaknionymi atrakcji dziećmi, poszukuje romantycznych miejsc na wyjazd we dwoje czy też nie rusza się z domu bez ukochanego psiaka.

Dla Polaków kraina ta jest tym bardziej atrakcyjna, że znajduje się na północy Chorwacji. A to oznacza, że dojedziemy tu o kilka godzin szybciej niż na południe kraju, gdzie leży chociażby słynny Dubrovnik. Z Warszawy dotrzemy na miejsce w 12-–13 godzin, z Krakowa w 11.

Niewielkia część Istrii widziana z lotu ptaka. (C Vrsarw/Materiały prasowe) , Małe wyspeki Istrii. (Archipelag Parku Narodowego Brijuni /Materiały prasowe)

Wodne szaleństwo

Dorośli przyjeżdżający tu z dziećmi albo wciąż mający radosne dziecko w sobie, koniecznie powinni wstąpić do Istralandii i Aquacolors. Oba są absolutnie fantastycznymi aquaparkami na otwartej przestrzeni, gdzie znajdziemy liczne baseny i wodne zjeżdżalnie. Od tych najmniejszych, z których korzystają maluszki, do budzących grozę – przynajmniej wśród rodziców – długaśnych tub powykręcanych w pętle i korkociągi. Już sam widok tej kolorowej plątaniny może spowodować wyrzut adrenaliny i piski radości. Zjazd czymś takim przypomina to, co przeżywa… skarpetka w pralce.

Na prawdziwych twardzieli czeka tutaj też basen z ogromnymi falami, a ci z nerwami ze stali mogą zmierzyć się z Free Fall. To najwyższa w Chorwacji, mierząca 27 m zjeżdżalnia, która odcinkami biegnie niemal pionowo w dół.
Aquapark Istralandia w pełnej krasie. (Materiały prasowe)

Niezwykłą atrakcją Istrii jest także słynna jaskinia Baredine. Jest głęboka na 132 m, ale zwiedzać można tylko pierwsze 60 m. I choć nie wydaje się to dużą odległością, wszystko zmienia się, gdy okazuje się, że metry te wiodą praktycznie pionowo w dół, a schodzi się tam po krętych niczym korkociąg schodach. Po drodze możemy podziwiać przepiękne formacje skalne, a na końcu czekają na nas... odmieńce. A dokładniej odmieńce jaskiniowe, endemiczny gatunek ślepych płazów ogoniastych występujący w bardzo nielicznych podziemnych zbiornikach wodnych południa Europy.

Atrakcje czekające w Jangalooz Adventure Park w Umag. (Materiały prasowe) , Park Dinopark w Funtanie. (Materiały prasowe)

Przeżyj pełną adrenaliny przygodę

Parki linowe w Istrii oferują wakacje pełne zabawy i przygód, dzięki zawieszonym na linach między drzewami ścieżkom. Trasy są dostosowane do osób w różnym wieku i o odmiennym poziomie sprawności ruchowej. Stanowią więc atrację i gwarantują wyrzut adrenaliny zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. 

Spotkanie z dinozaurami

Idealną atrakcją - zwłaszcza dla rodzin z młodszymi dziećmi - będzie park tematyczny Dino Park Funtana. Pełni w nim wszelkiej maści dinozaurów, a jak wiadomo małe dzieci kochają te prehistoryczne zwierzęta. Warto więc wybrać się w podróż po świecie, w którym panowały te niesamowite prastare kręgowce. Po różnych zakątkach parku spotkać można aż 80 z nich - w rozmiarach odpowiadających rzeczywistym gabarytom. Na jeden dzień zmieńcie się w archeologów i dołączcie do prac wykopaliskowych. Warsztaty pozwolą nie tylko wykopać kości, ale także dowiedzieć się więcej na temat dinozaurów żyjących w morzach i oceanach.

Hokeiści w amfiteatrze

Również ci z nas, których pociąga historia w nieco poważniejszej postaci i nie wyobrażają sobie urlopu bez zwiedzania zabytkowych budowli, znajdą na Istrii miejsca, gdzie ich serca zabiją szybciej. Tak będzie na pewno w Puli, w której do naszych czasów doskonale zachował się przywodzący na myśl rzymskie Koloseum amfiteatr z początków naszej ery. Co ciekawe, nadal pełni on swoją pierwotną funkcję, a letni program oferuje walki gladiatorów, różne koncerty i festiwal filmowy. Zimą staje się nawet miejscem gry hokeistów KHL Medvešcak Zagreb.

W Porecu najważniejszym zabytkiem jest wpisana na listę UNESCO bazylika Eufazjana. (Materiały prasowe) , Arena w Puli. (Materiały prasowe)

W Porecu najważniejszym zabytkiem jest piękna, wpisana na listę UNESCO bazylika Eufrazjana. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków z początków Bizancjum. Tym bardziej wart zwiedzenia, że oprócz samej bazyliki znajdują się tu również atrium, baptysterium i pałac biskupi. W północnej nawie kościoła zachowały się pochodzące z wcześniejszych budowli, datowane nawet na III wiek, fascynujące mozaiki, porównywalne często do tych z włoskiej Rawenny.

Aleja Glagoljasa to pomnik złożony jedenastu rzeźb rozsianych po drodze między Roc i Hum. (Materiały prasowe) , Magiczny widok na Motovun - średniowieczny fort. (Materiały prasowe)

W porywach serc

Porec przyciąga nie tylko miłośników historii. To niezwykle urokliwe miasto jest prawdziwą mekką  zakochanych. Słynie bowiem z jednych z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Feeria pomarańczowego, czerwonego i fioletowego światła na niebie, odbijającego się w spokojnych, oleistych wodach morza przyciąga na tutejsze plaże co wieczór setki osób.

I nic dziwnego, bo wystarczą dwa kieliszki, butelka pysznego istryjskiego wina, ktoś bliski obok i taki widok przed nami, by świat na chwilę stał się rajem.
Rovinj określane często jako najbardziej romantyczne miasto nad Morzem Śródziemnym. (Materiały prasowe) , Wspaniałe jedzenie i szlachetne trunki - Istria ma wiele do zaoferowania. (Materiały prasowe)

Wspaniałym miejscem do odwiedzenia we dwoje jest też Rovinj, określane często jako najbardziej romantyczne miasto nad Morzem Śródziemnym. Jego unikalna starówka, pełna małych kafejek, sklepików i pracowni lokalnych artystów, wręcz zmusza do spaceru we dwoje jej ciasnymi uliczkami. Będąc tu, koniecznie należy wybrać się na rejs bataną, tradycyjną wiosłowo-żaglową łodzią rybacką. Przejażdżka między wysepkami i klifami z widokiem na wyrastające z morza miasteczko to wspaniałe przeżycie na zawsze zapadające w pamięć.

Ze zwierzakiem

Istria to również wymarzone miejsce dla wszystkich, których towarzyszami podróży są zwierzęta. Nie brak tu hoteli i pensjonatów przyjaznych czworonogom, a w każdej kafejce czy restauracji znajdzie się dla nich miska wody.

Istria zaprasza z pupilem także na plażę. Tu w Fazanie. (Materiały prasowe) , Spacer po Medulin w towarzystwie psów. (Materiały prasowe) , Przylądek Kamenjak to 30 kilometrów dzikich plaż. (Materiały prasowe)

Dostępne dla nich są również liczne plaże, parki narodowe, jak chociażby ten na Wyspach Briońskich, szlaki turystyczne, a nawet liczne tutaj parki archeologiczne.

 

Podobnie przyjazne nastawienie do zwierząt mają też sami mieszkańcy Istrii. Tu nikt nie będzie miał pretensji, jeśli naszemu pupilowi zdarzy się szczeknąć na ulicy czy nawet w restauracji.

Zresztą komu by się chciało denerwować w tak piękny dzień? A na Istrii latem wszystkie dni są piękne.

Więcej informacji na temat atrakcji czekających w Istrii znaleźć można na stronie www.Istra.hr.