Materiał Promocyjny
Niezapomniana przejażdżka łodzią po spokojnym górskim jeziorze Toplitzsee. (TVP Ausseerland Salzkammergut/Tom Lamm)
Niezapomniana przejażdżka łodzią po spokojnym górskim jeziorze Toplitzsee. (TVP Ausseerland Salzkammergut/Tom Lamm)

Jezioro o kolorze głębokiego granatu, krystalicznego błękitu, a może ze skarbem zatopionym podczas II wojny światowej? W styryjskim regionie Ausseerland Salzkammergut można wybierać spośród przepięknych widoków, a w wielu przypadkach pejzaż wzbogacają malownicze jeziora.

Austriackie jeziora

Jezioro Grundlsee, znane również jako styryjskie morze, jest idealnym miejscem zarówno dla szukających słońca i ukojenia w wodzie, jak i dla rodzin z dziećmi. To największe styryjskie jezioro oferuje kilka stref do opalania się, a także trzy specjalnie wydzielone miejsca do zabaw z dziećmi. Jest to też pierwszy przystanek na trasie 3-Seen-Tour, wiodącej przez krystalicznie czyste austriackie jeziora. Można je obejrzeć z pokładów odrestaurowanych statków MS Rudolf i MS Traun, które z pewnością przyprawią niejednego gościa o nostalgiczne myśli.

Kolejne jezioro, Toplitzsee, osadzone wśród skalistych gór, w otoczeniu łagodnej zieleni i ostrych skał, ma w sobie wszystko to, co w styryjskim regionie Ausseerland Salzkammergut najpiękniejsze – połączenie zniewalającej przyrody, tajemniczej historii i relaksu na łonie natury. Nie bez powodu Styria nazywana jest zielonym sercem Austrii!

Historia, w której centrum jest jezioro Toplitzsee, zaczyna się po upadku III Rzeszy. W jeziorze miały zostać zatopione dziesiątki skrzyń z ostatnimi niemieckimi rezerwami złota. Tak przynajmniej twierdzą okoliczni mieszkańcy, którzy mieli okazję zobaczyć akcję ukrywania skarbów na własne oczy. Wiele osób próbowało potwierdzić prawdziwość tych twierdzeń, ale kolejne wyprawy w głąb bardzo głębokiego jeziora przyniosły jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi. Całej historii można wysłuchać podczas rejsu Plättenfahrt po jeziorze Toplitzsee, a gdy dopłyniemy na jego koniec, do którego można dotrzeć wyłącznie łodzią, tylko krótka wędrówka dzieli nas od idyllicznego jeziora Kammersee, źródła rzeki Traun.

Odrobina sportu w zjawiskowych okolicznościach przyrody - przeprawa supem po jeziorze Grundlsee. (TVB Ausseerland Salzkammergut/Katrin Kerschbaumer Photography)

Jednym z najbardziej romantycznych jezior w całym regionie Ausseerland Salzkammergut zostało okrzyknięte Altausseer See, nad którym góruje imponujący lodowiec Dachstein. Jezioro można obejść malowniczym szlakiem, odpowiednim także dla rodzin i osób starszych, z wieloma ławkami i możliwościami odpoczynku po drodze. A nawet jeśli kondycja pozwoli nam pokonać cały szlak za jednym zamachem, widoki nie pozwolą nam się nie zatrzymać.

Wyłaniający się zza każdego przewyższenia i zakrętu krajobraz zapiera dech w piersiach, a zdjęcia zrobione podczas wszystkich przystanków nadawać się będą na pocztówkę. Można także skorzystać z przejrzystej wody i popływać w jeziorze bądź udać się w rejs pierwszym austriackim statkiem solarnym.
Chwila odpoczynku nad wodospadem Tauplitz. (TVB Ausseerland Salzkammergut/Katrin Kerschbaumer Photography) , Widok na zatopione w zieleni jezioro Grundlsee relaksuje samym patrzeniem. (Drohnenfotos.at/Andreas TISCHLER) , Trasy pieszych wędrówek warto dobrać do wieku i możliwości piechurów. Rodzinne wyprawy będą miały łagodniejszy przebieg. (TVB Ausseerland Salzkammergut/Tom Lamm)

Warto też zahaczyć o zachwycający wodospad Tauplitzer Wasserfall, o imponującej wysokości 30 m. W pobliżu znajduje się jezioro Sagtümpel, które jest źródłem krasowym, co oznacza, że woda jest wypychana z głębokiego jeziora źródlanego.

Szlak rowerowy BergeSeen

Styryjskie jeziora i lodowce warto także obejrzeć z perspektywy… siodełka roweru. BergeSeen to łącznie aż 630 km tras i 14 500 m różnicy wysokości – choć te wartości mogą onieśmielać, jest możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych, które pozwolą dotrzeć tam, gdzie chcemy, bez męczenia się. Od Altaussee do Tauplitz można bez problemu wypożyczyć e-rower, rower górski czy wyścigowy lub model dla dzieci. W niektórych wypożyczalniach można nawet znaleźć foteliki dziecięce, kaski i przyczepki rowerowe.

Rowery można wypożyczyć na miejscu. Do wyboru są modele górskie tradycyjne i ze wspomaganiem elektrycznym. (TVB Ausseerland Salzkammergut/Katrin Kerschbaumer Photography)

Szlak BergeSeen jest podzielony na dziesięć etapów, a każdy z nich oferuje niezapomniane przeżycia. Przykładowo na trasie z Bad Aussee do Altaussee czeka nas widok z lasu Sarstein rozpościerający się na lodowiec Dachstein oraz szczyty Loser i Sandling, potem czas na przystanek na biesiadę w gospodzie Kohlröserlhütte, następnie przejazd do romantycznego zbiornika Salza-Stausee, położonego w rezerwacie przyrody, i wspaniałe panoramy na drodze wysokogórskiej do Altaussee. Jeśli nadłożymy kilka kilometrów, by podjechać do Steinitzenalm, będziemy mogli skosztować słodkich pączków i deski lokalnych smakołyków.

Jedzenia można też w niektórych przypadkach spróbować na wodzie – podczas rejsów na tradycyjnej płaskiej łodzi, w której wiosłuje się na stojąco, tzw. Plätte. Śniadanie zawierające lokalne przysmaki w takich wyjątkowych okolicznościach można zamówić na Altausseer See i Grundlsee.

Trasy rowerowe wiodą przez malownicze góry, ale także urocze miasteczka i wsie. (TVB Ausseerland Salzkammergut/Katrin Kerschbaumer Photography)

Kulinarne rozkosze i inne atrakcje

A czego warto skosztować w regionie Ausseerland Salzkammergut, na łodzi Plätte i poza nią? Do zdecydowanych faworytów należy palia alpejska z jeziora Ausseer See, świeżo złowiona i sycąca ryba. W licznych gospodarstwach można także zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty prosto od producentów – niezwykłej jakości cydr i sznapsy, wołowinę i dziczyznę czy różne rodzaje sera. W Altaussee, Bad Aussee i Bad Mitterndorf odbywają się także cotygodniowe targi, na których można zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, domowe produkty mleczne, miody czy dżemy. A w pobliskich sklepach rajem dla smakoszy będzie cała gama kulinarnych produktów – od pierogów po pesto.

embed

Jeśli postanowimy na chwilę odejść od błękitnych jezior i wyśmienitego jedzenia, odkryjemy kolejne atrakcje regionu, które pozwolą na ciekawe spędzenie czasu. Jedną z polecanych wędrówek jest panoramiczny szlak z widokiem na miasteczka Altaussee i Bad Aussee prowadzący do ruin zamku Pflindsberg.

Warto także zajrzeć do alpejskiego ogrodu botanicznego, gdzie na 12 tys. mkw. można zobaczyć ponad dwa tysiące różnych roślin alpejskich, bylin, roślin drzewiastych i rzadkich gatunków z całego świata.

Szczególnie lubianą atrakcją jest także minizoo w schronisku górskim Stieger. To nagroda za przejście szlaku z Kainisch. Można pogłaskać tam owce, świnie, króliki, osły i świnki morskie – z pewnością będzie to ciekawe przeżycie dla najmłodszych uczestników wycieczki, ale i starsi znajdą tu dogodne warunki, by się zrelaksować. Warto też wspomnieć, że cały region Ausseerland Salzkammergut to prawdziwy raj dla fanów wędrówek każdego rodzaju.

Każdy postój na chwilę odpoczynku może zaowocować zdjęciem gotowym na pocztówkę. (TVB Ausseerland Salzkammergut/Tom Lamm)
I wcale nie trzeba się ograniczać do brzegów jezior, choć są one prawdziwymi klejnotami w tej górskiej koronie – wiele tras wiedzie na szczyty gór czy śladami sztuki. Zarówno doświadczeni, jak i rekreacyjni wędrowcy będą mogli wybierać spośród wielu zróżnicowanych tras.

A gdy będziemy rozglądać się za pamiątkami dla rodziny i znajomych, koniecznie pamiętajmy o rękodziele, które jest tworzone przez lokalnych mieszkańców z najwyższą dbałością o szczegóły. Podmioty zrzeszone w ramach inicjatywy Ausseerland Selektion zajmują się między innymi produkcją porcelany i naturalnych kosmetyków, a w miasteczkach można także spotkać ludowe sukienki, skórzane spodenki i kapelusze oraz biżuterię myśliwską i tradycyjną. To niezwykłe skarby regionu, których historię można poznać w lokalnych manufakturach.

O kuliarnych i kulturalnych skarbach dowiecie się więcej na stronie regionu.

Szczegółowe informacje na stronie: www.ausseerland.at.