Polska Stories
Polska Stories wygrywa Jan Rybicki (fot. redakcja)
Polska Stories wygrywa Jan Rybicki (fot. redakcja)

Podobała mi się praca z uczestniczkami i uczestnikami Polska Stories. Poznałam bardzo fajne, mądre osoby. Wiele się od nich nauczyłam, bo dobrze jest czasem wyjść poza swoją własną perspektywę, poza własne sposoby dokumentowania i pisania, spojrzeć na proces powstawania reportażu przez filtr kogoś, kto dopiero szuka swoich ścieżek.

Stworzyliśmy sobie małą redakcję – przy wsparciu redakcji weekend.gazeta.pl. Analizowaliśmy tematy realizowane w ramach programu, dzieliliśmy się wątpliwościami, niepokojami, pomysłami. Tak te kilka miesięcy wspominam. 

Oklaski dla wszystkich

Wygrał Jan Rybicki. O wygranej nie zdecydował wyłącznie tekst czy temat, zagrało wszystko: pomysł, etap zbierania materiału, język, konstrukcja. Bardzo doceniam też warsztat i sposób pracy: zawsze na czas, wszystkie uwagi uwzględnione, wszystkie pytania i wątpliwości rozstrzygnięte. Oklaski.

Ale te należą się całej dziesiątce.

Polska Stories to kilkumiesięczny program szkoleniowy dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Do jego prowadzenia magazyn weekend.gazeta.pl zaprosił wielokrotnie nagradzaną reportażystkę – Olgę Gitkiewicz. (ANNA LIMINOWICZ)

Świetnie mi się pracowało z Martą Paluch – jest zorganizowana, umie rozmawiać z ludźmi, praca nad tekstem o żużlu w Grudziądzu to była przyjemność.

Nigdy nie byłam w Tarnobrzegu ani w Stalowej Woli, a dzięki Martynie Gawlik i historii Zaczarowanego Ołówka mogłam zobaczyć te miasta u progu transformacji, tak podobne do miasta, w którym sama dorastałam.

Bardzo ciepło wspominam tekst Piotra Sołowija o nieistniejących już Pilcach i słoneczny reportaż o pszczelarzach Aleksandry Jasionki.

Dziękuję Katarzynie Jungst za to, że zabrała mnie do Łodzi, która nie składa się jedynie z ulicy Piotrkowskiej i odrestaurowanych kamienic, a Agacie Czarnockiej – za wycieczkę po bardzo zróżnicowanych podwórkach Mokotowa.

WSZYSTKIE REPORTAŻE MOŻNA PRZECZYTAĆ TU

Reportaże o DPS-ach Katarzyny Augustyniak-Woźnicy i o pracy dzieci wiejskich Eweliny Wołosik to przykłady społecznie wrażliwych tekstów, których autorki pokazały, że potrafią budzić zaufanie rozmówców, ale też panować nad zebranym materiałem, dostrzegać szczegół.

Myślę też, że wywarliśmy sporą presję na Katarzynę Siekańską, gdy wskazaliśmy, że bardzo nam się podoba temat o bibliotekach i czytaniu, że wiele sobie po nim obiecujemy. To mogło być blokujące, a jednak Kasia napisała znakomity tekst.

Nie wiem, ile osób będzie regularnie pisało, ale bardzo im kibicuję. Jesteście świetne i świetni, świećcie jasno.

Zobacz wideo Relacja z warsztatów Polska Stories

Olga Gitkiewicz. Reporterka, redaktorka prasowa i książkowa, felietonistka miesięcznika "Znak". Współpracuje z Instytutem Reportażu. Jej książka "Nie hańbi" (wyd. Dowody na Istnienie, 2017) o polskim rynku pracy była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. "Nie zdążę" (wyd. Dowody na Istnienie, 2019), reportaż o transporcie publicznym w Polsce, zostało nagrodzone tytułem Reporterskiej Książki Roku Grand Press. W 2021 r. opublikowała esej biograficzny "Krahelska. Krahelskie", w tej chwili kończy pracę nad reporterską książką poświęconą przestrzeniom wspólnym i osobnym. W kwietniu 2022 r. została nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za "Krahelska. Krahelskie".

Polska Stories

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Dziesięciu uczestników, którzy doszli do finału, wzięło udział w bezpłatnym cyklu szkoleń dziennikarskich. Prowadziła je wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostaŁ opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybrało najlepszy tekst. Zwycięzcą konkursu został Janek Rybicki, który na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

WSZYSTKIE REPORTAŻE