Polska Stories
Jan Rybicki (fot. Kinga Majewska)
Jan Rybicki (fot. Kinga Majewska)

Polska Stories to kilkumiesięczny program szkoleniowy dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Do jego prowadzenia magazyn weekend.gazeta.pl zaprosił wielokrotnie nagradzaną reportażystkę – Olgę Gitkiewicz.

Spośród dziesięciu reportaży jury wybrało ten najlepszy. Pierwsze miejsce w I edycji konkursu Polska Stories zajął Jan Rybicki, który napisał artykuł o młodej piłkarce i realiach kobiecej piłki nożnej. Autor artykuł na sześć miesięcy dołączy do stałych współpracowników weekend.gazeta.pl.

W jury konkursu zasiedli: Anna Budyńska, redaktorka naczelna weekend.gazeta.pl, Olga Gitkiewicz, reportażystka i prowadząca program Polska Stories, Bartosz Józefiak, reportażysta i prelegent warsztatów Polska Stories, Rafał Madajczak, redaktor naczelny gazeta.pl i Jolanta Molińska, zastępczyni redaktorki naczelnej weekend.gazeta.pl.

Doceniony za użycie szczegółu, warsztat i ważne tematy społeczne

Podczas głosowania Bartosz Józefiak podkreślił, że "w reportażu chodzi o to, żeby opowiadać ważne historie". I to właśnie udało się laureatowi konkursu.

Autorowi udało się sprawić, że polubiłem bohaterkę Olę na początku i poszedłem jej tropem, stając się jej kibicem. Trzymałem kciuki i denerwowałem się, czy na pewno uda jej się odnieść sukces – chociaż czułem, że ta historia nie może się skończyć dobrze. Jak w dobrym filmie.
Mamy tu historię miłości i pasji – czyli jeden z najsilniejszych motywów w kulturze w ogóle. Łatwo tu popaść w banał, ale autor uniknął tej rafy

- zauważył.

(fot. Kinga Majewska)

Zgadza się z nim w pełni Jolanta Molińska, zastępczyni redaktorki naczelnej weekend.gazeta.pl:

Historia Oli wciągnęła mnie od początku. Plastyczny język, jakim została opowiedziana, budował mojej głowie całe sekwencje obrazów. Czytanie tego reportażu – choć momentami przecież brutalnego, trudnego, wielowarstwowego – sprawiło mi przyjemność.

Olga Gitkiewicz, która nad tekstem pracowała z Jankiem przez kilka miesięcy, zwraca uwagę także na sam proces powstawania reportażu:

O wygranej nie zdecydował wyłącznie tekst czy temat, zagrało wszystko: pomysł, etap zbierania materiału, język, konstrukcja. Bardzo doceniam też warsztat i sposób pracy: zawsze na czas, wszystkie uwagi uwzględnione, wszystkie pytania i wątpliwości rozstrzygnięte.
Warsztaty Polska Stories odbyły się 18 sierpnia (fot. Kinga Majewska) , Do redakcji magazynu przyjechało ośmioro uczestników programu Polska Stories (fot. Kinga Majewska) , Polska Stories prowadzi wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. (fot. Kinga Majewska)

Program Polska Stories będzie kontynuowany

I edycja Polska Stories dobiegła końca, trwała od 28 kwietnia do 26 grudnia 2022 roku. W ramach programu odbyły się cztery szkolenia online, czwarte – stacjonarne spotkanie – miało miejsce w siedzibie Agory w Warszawie. 

W sierpniu zeszłego roku na Czerską przyjechali uczestnicy i uczestniczki programu, m.in. z Kalwarii Zebrzydowskiej, Gdańska, Łodzi, Bratucic. Część z nich zawodowo związana jest z różnymi branżami, pracują m.in. w korporacjach, firmach eventowych, kancelariach prawniczych, lub dopiero zaczynają studia. Dzięki Polska Stories mogli się przekonać, z jakimi wyzwaniami wiąże się zawód reportażysty i czy chcą związać się z nim na stałe. Wszystkie teksty uczestników Polska Stories zostały opublikowane, a ich autorzy otrzymali za nie wynagrodzenie.

Polska Stories to unikatowy program, który oddał głos autorom młodego pokolenia.

Trudno znaleźć podobny zestaw tekstów w polskich mediach. Osoby, do których dotarli młodzi reporterzy i reporterki, to m.in. pracownice i pracownicy bibliotek w łódzkim i  świętokrzyskim, fani żużla z Grudziądza, pszczelarz z Małopolski, piłkarka z Podlasia, uczestnicy kultowych koncertów z końca lat 80. w Stalowej Woli.
Różnorodność realizowanych tematów, ich lokalność oraz skupienie autorów i autorek na bohaterach naszej codzienności – to główne cechy materiałów powstałych w ramach pierwszej edycji Polska Stories.

– komentuje Anna Budyńska, redaktorka naczelna weekend.gazeta.pl, organizatora konkursu.

Reportaże młodych dziennikarzy zostały docenione nie tylko przez jury konkursu. Zauważyli je także, a raczej przede wszystkim, czytelnicy gazeta.pl. Teksty zostały świetnie przyjęte na portalu gazeta.pl i mediach społecznościowych.

Internauci chcą poznawać perspektywę młodych dziennikarzy, dowiedzieć się, jak generacja Z patrzy na świat, co jest dla nich ważne, co ich interesuje. Dlatego też weekend.gazeta.pl kontynuuje Polska Stories i planuje II edycję konkursu dla młodych reportażystów i reportażystek.  

Gdyby Polska Stories była książką, mój blurb brzmiałby tak: Żałuję, że w "moich czasach" nie było takich programów, bo może choć raz w życiu napisałbym fajny reportaż

– komentuje Rafał Madajczak, redaktor naczelny gazeta.pl.

Te dziesięć reportaży, w mojej ocenie, więcej mówi o kraju, w którym żyjemy niż awantury przetaczające się co chwila przez media społecznościowe czy doniesienia o kolejnych kłótniach polityków

– dodaje Anna Budyńska.