Polska Stories
Warsztaty Polska Stories odbyły się 18 sierpnia (fot. Kinga Majewska)
Warsztaty Polska Stories odbyły się 18 sierpnia (fot. Kinga Majewska)

Polska Stories to kilkumiesięczny program szkoleniowy dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Do jego prowadzenia magazyn Weekend.gazeta.pl zaprosił wielokrotnie nagradzaną reportażystkę – Olgę Gitkiewicz.

W ramach programu odbyły się już trzy szkolenia online, czwarte – stacjonarne spotkanie – miało miejsce w siedzibie Agory w Warszawie. Stawiło się na nie ośmioro uczestników programu Polska Stories, którzy na co dzień mieszkają w różnych częściach Polski. Gościliśmy osoby m.in. z Kalwarii Zebrzydowskiej, Gdańska, Łodzi, Bratucic. Uczestnicy i uczestniczki zawodowo związani są z różnymi branżami, pracują m.in. w korporacjach, firmach eventowych, kancelariach prawniczych, lub dopiero zaczynają studia. Łączy ich jedno – chcą pisać reportaże i szkolić się w tym kierunku.  

Zobacz wideo Za nami warsztaty Polska Stories. "W skali od 1 do 10? 11! Chciałabym jeszcze raz!"
W programie biorą udział osoby z całej Polski. Tematy, które realizują, są lokalne. Nie chcemy, żeby były to historie wyłącznie wielkomiejskie, warszawskie, które tak naprawdę dotyczą małej grupy ludzi

– wyjaśnia Anna Budyńska.

18 sierpnia mieliśmy okazję spotkać się na żywo. Do redakcji magazynu przyjechało ośmioro uczestników programu Polska Stories (fot. Kinga Majewska)

Olga Gitkiewicz poprowadziła warsztaty, które z krótkimi przerwami trwały osiem godzin. Olga tłumaczyła, jak ćwiczyć reporterską wyobraźnię, jak budować strukturę tekstu, razem z uczestnikami szukała też odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że o jednych polskich reportażach się mówi, a o innych raczej milczymy. Gościnnie w roli prelegenta wystąpił Bartosz Józefiak, dwukrotnie nominowany do dziennikarskiej Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii "Najlepsze w internecie". Bartek barwnie opowiadał, jak wygląda praca reportażysty w praktyce. Krótkie, ale treściwe zajęcia poprowadziła też Paulina Dudek, dziennikarka Weekend.gazeta.pl nagrodzona Grand Video Awards oraz nominowana do Grand Press za reportaż wideo. Paulina tłumaczyła, gdzie szukać bohaterów i bohaterek wideoreportaży i jak pracować z nimi na planie. Zestaw praktycznych informacji uczestniczkom i uczestnikowi warsztatów przekazała Paulina Mudant-Siwicka, również na stałe związana z Weekend.gazeta.pl, koordynatorka programu Polska Stories. Paulina wyjaśniała, jakich narzędzi do analityki wyników tekstów na co dzień używa redakcja. 

Do redakcji magazynu przyjechało ośmioro uczestników programu Polska Stories (fot. Kinga Majewska) , Olga Gitkiewicz poprowadziła ćwiczenia z reporterskiej wyobraźni oraz warsztaty (fot. Kinga Majewska)
Oni już są reporterami. Już zadają pytania, pracują nad swoimi tekstami. Już włożyli stopę w drzwi, już są w zawodzie

– przekonuje Bartek Józefiak.

Polska Stories prowadzi wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. (fot. Kinga Majewska) , Olga Gitkiewicz wyłoniła 10 finalistów, z którymi spotyka się regularnie (fot. Kinga Majewska) , Uczestnicy wraz z Olgą Gitkiewicz pracują nad reportażami (fot. Kinga Majewska)

To jeszcze nie koniec

Warsztaty stacjonarne były okazją, aby poznać się lepiej. Ale nie było to jedyne spotkanie uczestników z Olgą Gitkiewicz. Program rozpoczął się w kwietniu i został podzielony na trzy etapy. – Zgłosiło się dużo chętnych. Z pierwszej grupy wyłoniliśmy 20 osób i zaprosiliśmy je na pierwsze warsztaty. Olga Gitkiewicz wyłoniła 10 finalistów, z którymi spotyka się regularnie. Wspólnie pracują nad reportażami – opowiada Paulina Mudant-Siwicka, koordynatorka programu. 

Paulina Dudek, dziennikarka nagrodzona Grand Video Awards i nominowana do Grand Press (fot. Kinga Majewska) , Bartosz Józefiak, dwukrotnie nominowany do dziennikarskiej Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii 'Najlepsze w internecie' (fot. Kinga Majewska)

Opieka redaktorska obejmuje cały proces pracy nad tekstem – od ustalenia założeń materiału, poprzez zbieranie informacji, po ostateczną redakcję tekstu. Projekt zakłada konsultacje indywidualne oraz cykl warsztatów, na których Olga Gitkiewicz dzieli się z uczestnikami programu wiedzą i doświadczeniem zawodowym. – Propozycję poprowadzenia warsztatów Polska Stories przyjęłam z ciekawości przede wszystkim. Pomyślałam też, że jestem tyle lat w zawodzie i chciałabym się dowiedzieć czegoś od ludzi, którzy dopiero zaczynają – opowiada reportażystka i dodaje: – Bardzo trudno było wybrać finałową dziesiątkę, ponieważ zgłosili się świetni ludzie ze świetnymi tematami.

'W skali od 1 do 10? 11! Chciałabym jeszcze raz!', komentuje Aleksandra Jesionka (fot. Kinga Majewska) , 'Bardzo mało było teorii książkowej, bardziej praktyka i dużo własnych doświadczeń, opisuje warsztaty Kasia Jungst (fot. Kinga Majewska) , 'To był intensywny dzień', dodaje Kasia Siekańska (fot. Kinga Majewska)

Przed uczestnikami Polska Stories ostatnia prosta. Już niedługo oddadzą swoje pierwsze reportaże i zarobią pierwsze pieniądze w zawodzie dziennikarza. – Cały program Polska Stories jest bezpłatny. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Nie płacą za warsztaty, za dojazdy, na nocleg. Gazeta.pl pokrywa wszystkie koszty związane z uczestnictwem w tym programie. Natomiast za teksty, które zostaną opublikowane po warsztatach, uczestnicy dostaną wierszówkę – wyjaśnia szczegóły Anna Budyńska.

'Fajnie było zobaczyć wszystkich na żywo. To jest zupełny inny vibe', relacjonował Jan Rybicki (fot. Kinga Majewska) , 'Bardzo podobała mi się różnorodność zajęć. Bardzo takich analitycznych, warsztatowych z Olgą Gitkiewicz i takich bardziej rockandrollowych z Bartkiem', opowiada Marta Paluch (fot. Kinga Majewska) , 'Bardzo podobały mi się zajęcia wideo', podkreśla Ewelina Wołosik (fot. Kinga Majewska)

Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

'Wielka radość, jak widzi się starsze pokolenie dziennikarskie, które daje z siebie wszystko, wspiera nas, przekazuje nam wiedzę', mówi Kasia Augustyniak-Woźnica (fot. Kinga Majewska) , 'Bardzo podobały mi się historie o tym, że ktoś zatrudniał się w jakiejś firmie tylko po to, żeby zdobyć materiał', zdradza szczegóły Agata Czarnocka (fot. Kinga Majewska)
Kiedyś wejście do jakiegokolwiek zawodu było trudne. Dziś też jest trudne. Ale fajnie, że są takie możliwości jak Polska Stories i można ludziom otwierać drzwi do zawodu. To jest ważne, żeby otwierać drzwi

mówi Olga Gitkiewicz.

Ktoś, kto wybiera zawód reportera, musi mieć dużo czasu, aby spędzić go ze swoimi bohaterami. To nie jest praca, w której wpadasz do kogoś, jesteś 15 minut i wypadasz. Ktoś, kto jest reporterem, musi mieć słuch społeczny, musi robić materiały o ważnych rzeczach, bo na głupoty szkoda czasu

– dodaje Bartek Józefiak.

Polska Stories

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Dziesięciu uczestników, którzy doszli do finału, bierze udział w bezpłatnym cyklu szkoleń dziennikarskich. Poprowadzi je wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

WIĘCEJ O PROJEKCIE