Polska Stories
Martyna Gawlik (Archiwum prywatne)
Martyna Gawlik (Archiwum prywatne)

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. W procesie rekrutacyjnym wyłoniliśmy dziesięciu uczestników i uczestniczek. Każda z osób pod okiem Olgi Gitkiewicz pracuje nad własnym reportażem. Poznajcie utalentowanych finalistów.

KWESTIONARIUSZ

Imię i nazwisko: Martyna Gawlik       

Wiek: 27 lat

Miejsce zamieszkania: Tarnobrzeg

Wykształcenie: wyższe, dziennikarskie

Zawód/praca: freelancer

Kilka zdań o mnie:

Pochodzę z Tarnobrzega w województwie podkarpackim, tu się wychowałam i żyłam do ukończenia ogólniaka. Po niespełna roku studiów na fizjoterapii zdecydowałam się zmienić kierunek.  Z bólem serca, bo człowiek interesował mnie od zawsze. Jednak inny aspekt jego funkcjonowania w świecie zdał mi się o wiele ciekawszy: jego twórczość, inspiracja i rozwój osobisty doprowadzający do spełnienia na wszystkich płaszczyznach życia. Stanęło na studiach dziennikarskich, choć nie byłam do końca przekonana co do swojego wyboru. Dopiero po rocznym stażu w lokalnej redakcji odkryłam reportaż – kolejny sposób na ujście twórczej energii, a przy okazji kontakt z ludźmi i uczenie się wciąż nowych rzeczy. W ten sposób udało mi się odkryć i nagłośnić wiele inspirujących historii. Mną także od zawsze kierowała chęć tworzenia. Próbowałam swoich sił w muzyce, z miernym skutkiem, choć udało mi się kilkukrotnie zaistnieć w eterze radiowej Trójki i Czwórki.

Martyna Gawlik (Archiwum prywatne)

Reportaż jest dla mnie dzieleniem się inspiracją i pasją, odkrywaniem duchowości ukrytej w codzienności i próbą przekazania emocji za pośrednictwem słów w jak najbardziej precyzyjny sposób.

W ramach programu Polska Stories piszę o nieistniejącej już kapeli Zaczarowany Ołówek ze Stalowej Woli, która pod koniec lat 80. skradła serca mieszkańców Stalowej Woli, Tarnobrzegu, ale i całego regionu. Wiele osób latami zachodziło w głowę, dlaczego ten zespół nie wspiął się na szczyty sławy i ogólnopolskich playlist.

Teksty pisane przez charyzmatycznego lidera Rafała Maciąga zapadały szybko w pamięć, a melodie przypominały kultowe dźwięki zespołu The Doors. Pamięć o Ołówku doprowadziła do wydania kilku piosenek na winylu.

Tłem reportażu będzie kultura Stalowej Woli i Tarnobrzegu u schyłku lat 80., życie podziemia miasteczka w czasach komuny, szalonych historii zbuntowanych chłopców widzianych oczami lidera grupy.

W pracy reportera/reporterki najtrudniejsze jest opowiedzenie historii w taki sposób, by rozbudzała ciekawość i emocje czytelnika.

Podczas warsztatów z Olgą Gitkiewicz chcę się nauczyć kreatywnego pisania reportaży, prowadzenia historii w nieszablonowy sposób.

Polska Stories

Polska Stories to kilkumiesięczne warsztaty dla młodych reportażystów i reportażystek, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Dziesięciu uczestników, którzy doszli do finału, bierze udział w bezpłatnym cyklu szkoleń dziennikarskich. Poprowadzi je wielokrotnie nagradzana reportażystka Olga Gitkiewicz. Każdy reportaż przygotowany w ramach Polska Stories zostanie opublikowany na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Weekend.gazeta.pl. Spośród dziesięciu opublikowanych reportaży jury złożone z doświadczonych redaktorów i dziennikarzy wybierze najlepszy tekst. A jego autor na minimum sześć miesięcy dołączy do współpracowników Weekend.gazeta.pl.

WIĘCEJ O PROJEKCIE